Конспекти занять з дітьми.
C дразнилками дружити -
Мирно весело всім жити.
Конспект заняття по морально-патріотичного виховання в середній групі через твори дитячої народної творчості.
Автор Кутузова Людмила Володимирівна,
вихователь вищої категорії,
МАДОУ ЦРР-дитячий садок N 131,
р. Калінінграда.
Мета: продовжувати знайомити дітей з творами дитячої народної творчості: дразнилками, мирилками.
Підвести до розуміння основ моральної поведінки, свідомого ставлення до поняття «добре-погано», справедливого вирішення конфліктних ситуацій.
Створення атмосфери радісного спілкування і взаєморозуміння.
Попередня робота: бесіди з дітьми на теми: «Етикет», робота з емоціями; розглядання ілюстрацій до оповідань; розучування прислів'їв, приказок, дражнилок.
Хід заняття.
Придумана кимось просто і мудро
При зустрічі вітатися: «Доброго ранку!»
«Доброго ранку сонцю і птахам!»
«Доброго ранку усміхненим обличчям!»
І кожен стає добрим, довірливим,
Доброго ранку триває до вечора.
Подивіться на друзів. Якими словами ви вітаєте один одного кожен день? (стоячи в колі діти вітають один одного: «Добрий ранок, Діаночка! Здрастуй, Данилко і т. Д.
-Ми привітали один одного, а тепер привітаються наші пальчики.
Гімнастика для пальчиків. Пальці правої руки по черзі « вітаються» з пальцями лівої руки, поплескуючи подушечками.
Здрастуй, сонце золоте!
Здрастуй, небо блакитне!
Здрастуй, вільний вітерець!
Здрастуй, маленький дубок!
Ми живемо у рідному краю,
Всіх я вас вітаю!
Вправа «Кулачки» ( для виконання вправи великий палець руки притиснути до долоні, пальчики зібрати в кулачок, не стискаючи. Зробити глибокий вдих; на видих - міцно стискаємо кулаки.
Лунає стукіт у двері і приходить клоун.
- Який цікавий у нас гість! Подивіться, друзі. Хто це? А давайте запитаємо його?
Вихователь нахиляється до ляльки, клоун штовхає вихователя то плече, то в руку.
- Ой, а чому ти так себе ведеш? Тебе звуть Забіяка?
- Ні, я клоун.
- А чому ж тоді ти б'єшся?
- А хочеш, ми тебе навчимо, як треба спілкуватися один з одним?
Проходь, будь ласка, сідай зручніше і разом з нашими дітьми уважно, уважно слухай!
Всі сідають.
- Зовсім недавно я перебирала книги і знайшла один дуже цікавий розповідь.
Послухайте його, будь ласка! Розповідь називається « Два барани»*
Бесіда за змістом: 1. Із-за чого виникла суперечка у баранів?
2 Хто з баранов переміг? 3 Як барани вирішили свій спір? 4 А якщо у вас з одним виник спір, як ви її вирішуєте? ( відповіді дітей).
- А які прислів'я та приказки ви згадали, слухаючи цю розповідь?
Діти називають їх.
« У забіякуватого буяна вся шкура вади».
« Будь прям, та не впертий».
« Бійкою прав не будеш»
« Худий мир краще доброї сварки».
-Поясніть, будь ласка. значення прислів'я: «У забіякуватого буяна вся шкура вадах»
- Діти, а як можна постояти за себе, відновити справедливість, покарати кривдника без допомоги бійок і куркулів?
- Постояти за себе словом. Російський народ придумав для цього дражнилки.
Хлопці, станьте, будь ласка, в коло. Зараз ми пограємо в гру з цією чудовою дзиґою. На кого покаже стрілка, той читає про себе вірш-жарт.
Діти всі разом сідають навпочіпки і будують з рук піраміду дружби, натискаючи при цьому на ручку дзиги.
Всі читають про себе дражнилки.
Наприклад:
1. Даня, Даня - карапуз
З'їв у бабусі кавун
Бабуся лається
Данилко відмикається!
-Це, бабуся, не я!
Це кішечка твоя!
2. Їде Клим на бику,
Березиночка в руці,
Березиночка впала,
Бику ноженьку зламала.
3 Діана - пампушка
На вулицю вийшла,
На купину села,
Комарика з'їла.
4 Сергій горобець
На коні катався,
На березу налетів.
Без шапки залишився.
5. Наша Лера тоненька,
Як соломинка ярова
А в лапотки обуется-
Як міхур надуется.
6. Ліза, Ліза, простата,
Кисла капуста!
З'їла мишку без хвоста
І сказала: « смачно».
- Дражнилки придумали для того, щоб прийти до світу, а не образити один одного, вирішити спір словом, з гумором.
- Як дражнять тих, хто плаче
Гра з м'ячем у колі.
1. Плакса, вакса, гуталин,
На носі гарячий млинець
Плакати не годиться
Можеш простудитися.
2. Рева - корова,
Дай молочка!
Скільки коштує?
-Три п'ятах!
- А як ми жадібних присоромимо?
1. Жаднюга - яловичина,
Порожня шоколадіна
2. Жаднюга - яловичина,
Турецький барабан...
Хто на ньому грає
Рудий тарган.
- Але особливо, діти, не люблять ябед. Що ми їм скажемо?
- Ябеда - корябида,
Солоний огірок,
На підлозі валяється,
Ніхто його не їсть.
- Чому так кажуть: «Худий мир краще доброї сварки»?
- Скажіть, хлопці, хто з вас вміє миритися?
А як ви це робите?
- Є таке дуже гарне красиве слово: мирилки; від слова мир, миритися, дружба - це короткі віршики, які присуджують діти після сварки. Для цього вони чіпляються мизинчиками в парі.
Запропонувати дітям показати і прочитати мирилку:
Мирися, мирися, мирися,
Більше не бийся,
А якщо будеш битися,
Я буду кусатися.
- І обов'язково посміхнутися один одному. Я хочу вас познайомити ще з однією мирилкой:
Сваритися не будемо.
Будемо ми дружити,
Клятву " не забудемо,
Поки будемо жити.
- І віднині в нашій групі оселиться мир і дружба.
Виконується хоровод дружби на приспів пісні « Від посмішки стане всім світліше».
- Ти зрозумів, клоун, як можна вирішити спір без бійки і куркулів?
- Так, дякую, дорогі мої друзі. Я запишуся в спортивну секцію, і тільки там буду тренуватися. Мені у вас було дуже цікаво і я хочу на пам'ять кожному з вас подарувати свою посмішку (клоун роздає дітям медальйони прощається і йде).
Після заняття запитати у дітей.
- Вам сподобався урок?
- Яке у вас зараз настрій?
- А як ви думаєте, чому сонечко таке сумне?
Давайте подаруємо нашим промінчики сонечка, щоб настрій у нього стало таким же радісним і веселим.
* Укладач Дорофєєв Ю. Р.
Уроки етики, або повчальні історії про вчинки хороших і поганих вчинках, серія «Підготуйте дитину до школи»- М. Мозаїка - Синтез", 2000.