Конспекти занять з дітьми.
«Скрізь в Вітчизні своїй, від краю і до краю,
Ми міцніємо, навчаємося, зростаємо, мріючи про майбутнє....»
Конспект випускного заняття в групі для дітей з тяжкими порушеннями мовлення.
Автор: Гусєва Елла Львівна, вчитель-логопед, вища кваліфікаційна категорія, Державне бюджетне дошкільна освітнє установа
дитячий садок N 93 компенсуючого виду Фрунзенського району Санкт-Петербурга.
Мета: показати розгорнуту зв'язне мовлення дітей, з хорошим звукопроизношением, з відпрацьованими общеречевыми навичками по головній темі «Моя Батьківщина, моя Батьківщина», а також за темами «Професії», «Моя мама найкраща»
Завдання:
- Виховувати у дітей почуття гордості за своїх батьків, почуття гордості і любові до своєї Вітчизни, до своєї Батьківщини.
- Формувати розуміння того, що дружні стосунки однолітків залежать від поведінки кожного дитини, понять про неприпустимість байдужості, насмішок і т. д. по відношенню до інших дітей.
- Показати вміння дітей мислити, проявляти фантазію, розвивати уяву, пам'ять, увагу.
- Показати роботу над складової структурою слова, закріплення вимови складних слів типу: екскаватор, велосипед, акваріум.
- Показати, як діти володіють звуковим аналізом, як вміють викладати слова, диференціювати голосні і приголосні звуки, визначати місце звуку в слові.
- Показати, як діти вживають у мовленні слова-антоніми, синоніми, відносні прикметники, наскільки збагатився словниковий запас.
- Стимулювати у відповідях використання складнопідрядних речень.
- Показати вміння дітей користуватися переказом, умінням розповідати і граматично правильно будувати фразу.
Хід заняття:
Хлопці! Послухайте, будь ласка, вірш, який я вам зараз прочитаю. Зверніть увагу на мій голос, з якою інтонацією я читатиму вірш, може ви потім зможете мені все пояснити, відповісти на мої запитання, які я задам вам. А називається це дивовижне вірш:
«Шпак на чужині» (Р. Ладонщиков)
Полетів шпак від холоднечі,
Ситно за морем живе,
Воду п'є із теплої калюжі,
Тільки пісень не співає.
Він нудьгує по деревах,
За дзвінким струмка,
За скворечне, по селі,
За сусідові горобцю.
По Оленці і Альошки -
Основним друзям моїм,
І трошечки по кішці,
Що полювала за ним.
Скажіть, хлопці, ви помітили, як я читала цей вірш? (з сумом). Який був у мене голос? (сумний, сумний) А як ви думаєте, чому?
Відповіді дітей: Тому, що скворцу було сумно, він відлетів з рідного дому.
Логопед: Але ж він відлетів від холоднечі. А до речі, що таке «холоднеча», як по-іншому сказати? Хто підкаже?
Відповіді дітей: Від холоду, від морозу полетів шпак.
Логопед: А що значить «ситно за морем живе»?
Відповіді дітей: Ситно, значить добре.
Логопед: «Воду п'є із теплої калюжі...» А чому ж, якщо йому так добре живеться, він пісень не співає? Як ви думаєте?
Відповіді дітей: Він нудьгує по своєму рідному дому.
Логопед: Адже він знаходиться на чужині. Хто знає, як пояснити це словосполучення «на чужині», це означає де?
Відповіді дітей: На чужій стороні, в чужому краю.
Логопед: Відмінно! Молодці! Звичайно, він далеко від свого рідного дому. Ось чому йому сумно і сумно. А про кого він сумує? Ви запам'ятали?
Відповіді дітей: По деревах, по дзвінким струмка, по сусідові-горобцю.
Логопед: А ще про кого? Забули? Я вам підкажу: «По Оленці і Альошки і трошечки по .....»
Відповіді дітей: ...кішці, що полювала за ним.
Логопед: Так! Кішка за ним полювала, могла його з'їсти, а він все-одно сумує про неї.
Ось чому це вірш сумний, і нам шкода трохи шпака, але дуже йому турбуватися не варто. А чому? Як ви думаєте? Хто може відповісти? Хто здогадався?
Відповіді дітей: Він скоро прилетить знову до себе додому, коли настане весна.
Логопед: Правильно, його чекає на батьківщині його будиночок - шпаківня і кішка, і Оленка, і Альошка, адже шпак - це якась птиця?
Відповіді дітей: Це перелітний птах.
Логопед: Які ви молодці! Всі зрозуміли, все мені пояснили, чому це таке чудове, але дуже сумний вірш.
А тепер трошки відпочинемо, повеселимося. Запрошую вас потанцювати!
(під фонограму із швидкою, ритмічної мелодією,
діти виконують рухи сучасного танцю)
Логопед: Чудово просувалися, повеселилися. А тепер всю увагу на цю книгу. Що це за книга? Діти читають: АЗБУКА. А раз це азбука, то в ній, напевно, багато слів. З чого складаються слова?
Відповіді дітей: Слова складаються зі звуків.
Логопед: Які бувають звуки? (голосні і приголосні). Як ми їх розрізняємо, які голосні, а які приголосні? (голосні співаються, а приголосні співати не можна, вони швидко вимовляються). А може, ви ще знаєте, які бувають приголосні звуки? (приголосні бувають тверді і м'які, дзвінкі і глухі). Щоб я точно переконалася, що ви не плутаєте голосні і приголосні звуки, давайте пограємо. Якщо я скажу, голосний звук, ви піднімете червоний ліхтарик, а якщо приголосний звук - то синій.
- А-В-П-Д-І-К-Л-Е-И і т. д.
Молодці! Жодного разу не помилилися. Впевнена, що ви ніколи не будете плутати голосні і приголосні звуки.
Хлопці, а знаєте, ця чарівна АБЕТКА, у ній ховаються загадки. Вам не потрібно відгадати, але і правильно вимовити відгадку. Якщо ви чітко і правильно промовити слово-відгадку, то в АБЕТЦІ з'явиться картинка. Слухайте уважно:
У пісочних ям,
У гори крутої,
Варто велетень
З залізною рукою.
Відповіді дітей: Це - екскаватор.
Логопед: Подивимося в АБЕТЦІ, є така картинка? Звичайно, є! Правильно, це екскаватор. Друга загадка:
На столі скляний будинок
І вода, і рибки в ньому.
Відповіді дітей: Це - акваріум.
Логопед: Перевіримо, чи є в АБЕТЦІ така картинка? Є! І ще одна загадка:
У нього два колеса
І сідло на рамі,
Дві педалі є внизу,
Крутять їх ногами.
Відповіді дітей: Це - велосипед.
Логопед: Перевіримо, чи є в АБЕТЦІ така картинка? Є! Молодці! Всі загадки відгадали і виголосили правильно складні слова. А ці слова довгі або короткі?
Відповіді дітей: Ці слова довгі, тому, що в них багато звуків, а в коротких словах мало звуків.
Логопед: А ще бувають сумні слова і навпаки... (веселі),
слова добрі і - .... (злі),
ласкаві слова і .... (грубі),
важкі слова, і ... (легкі),
гучні слова, і ....(тихі).
Ще є, хлопці, найдорожче слово, ми його вимовляємо, коли тільки починаємо говорити. Ви, напевно, здогадалися, яке це слово?
Відповіді дітей: Це слово МАМА.
Логопед: кожен з вас може дуже багато слів сказати про свою маму. Яка вона?
Відповіді дітей: Мама добра, красива, молода, турботлива, лагідна, терпляча, кохана, працьовита, акуратна, господарська, весела, сувора, справедлива, кмітлива.
Логопед: Дуже добре! Скільки хороших слів ви сказали про маму. У багатьох мами працюють. Хто з вас знає, ким працює мама?
Відповіді дітей: Моя мама працює лікарем (кухарем, вчителем, бухгалтером, вихователем тощо). Моїй мамі для роботи потрібно: ліки т. д.
(діти складають речення, вибирають картинку з професією своєї мами і предмети, які потрібні їй для роботи).
Логопед: Хто хоче розповісти вірші про маму або розповідь про маму.
Відповіді дітей: Розповідь про маму:
Найкраще слово на світі - мама. Найкраща на світі мама - моя. Я не можу обійтися без мами, а вона не може обійтися без мене, тому вона не відпускає мене далеко від себе, а коли йдемо в дитячий сад, мама міцно тримає мене за руку. Мама дуже добра, коли посміхається, і я посміхаюся їй.
Вірші про маму:
Тільки прокидаюся, я посміхаюся.
Лагідно цілує сонечко мене.
Я дивлюся: «Де сонце?»
Маму я бачу.
Моє сонце - мамо, люба моя!
Разом з мамою я встаю,
Сама постіль свою стелю,
Вмиваюся, одягаюся,
З мамою в дитячий сад йду.
Я подарунок мамі почав малювати.
Виглянуло сонце і кличе гуляти.
Сонце, сонце, не сердься,
Краще поряд сідай.
Мамине свято раз у році,
Намалюю і піду!
Логопед: Які ви молодці, хлопці, які прекрасні слова ви подарували вашим мамам, який чудовий розповідь і дивовижні вірші. Ви, напевно, любите допомагати своїм мамам? Ось зараз розповімо все разом, як ми допомагаємо мамі.
Мова з рухом:
Маму я свою люблю,
Я завжди їй допоможу,
Я перу, полоскаю,
Воду з рук я отряхну,
Підлогу я чисто подмету,
Маму чаєм напою!
Логопед: Хлопці! До нас на заняття прийшов гість - професор Всезнамус. Він приніс нам лист і просить у ньому розшифрувати важливе слово. Це слово ми дізнаємося, якщо виконаємо його завдання. У конверті лежать картинки, нам потрібно прочитати це слово з перших звуків.
Роза - Проси - Дом Ігрушки - Ножницы - Аіст
Яке це слово? БАТЬКІВЩИНА (слово, написане на картці)
Є ще одне слово, яке може замінити слово Батьківщина, а значення буде однакове. Спробуймо прочитати це слово по-іншому. (Перевертаємо картку і діти читають) - ВІТЧИЗНА.
Наша Батьківщина або нашу Вітчизну. Вітчизною ми називаємо нашу країну, тому що в ній живуть наші мами і тата, бабусі і дідусі. Батьківщиною ми її кличемо тому, що в ній ми народилися, в неї говорять рідною мовою і все в ній для нас рідне. А ще Батьківщину ми називаємо Матір'ю, тому що вона вигодувала нас своїм хлібом, напоїла нас своїми водами і, як мати, вона захищає і оберігає нас від усяких бід.
А хто знає, як називається наша Батьківщина?
Відповіді дітей: Наша Батьківщина - це Росія.
Логопед: і щоб наша Росія була найкращою і процвітаючою країною ви повинні вирости і стати якими людьми?
Відповіді дітей: Розумними, терпимими, добрими, турботливими, чесними, цілеспрямованими, працьовитими, чесними, терплячими, здоровими і міцними.
Логопед: Правильно, давайте з вами пограємо.
Дві команди складають слова на кульках і хмарах. (Картинки з буквами перевернуті до дітей зворотною стороною. Діти знаходять цифри по порядку - по ниточці букву, перевертають картинку і читають слово)
Логопед: Професор Всезнамус ще хоче нам щось сказати. Він каже, що це все буде, якщо з нами буде дуже коротенька, але дуже важливе ще одне слово. Погляньте, в конверті є ще 3 літери: М - І - Р. Яке слово можна скласти з цих букв, звичайно, слово СВІТ.
Всі люди на нашій планеті повинні жити в світі, щоб завжди світило в небі ясне сонечко і не було чорних хмар на небі.
Давайте закінчимо наше заняття віршем, який так і називається:
«Щоб сонечко світило» (діти беруться за руки, стають у коло)
Щоб сонечко світило,
Щоб на всіх вистачило,
Щоб не було грози,
Щоб не було біди,
Щоб не було війни! (вірш читають кілька дітей)
За руки візьмемося, (всі разом)
Ставаймо в коло,
Кожна людина людині друг!