Конспекти занять з дітьми.
«Подорож в зимовий ліс»
Домінантне заняття в підготовчій до школи групі.
Автор: Качанова М. В., музичний керівник, Муніципальне освітній заклад «Середня загальноосвітня школа N 4», структурний підрозділ - дитячий садок, р. Твер.
Принцип побудови заняття: побудовано на вправи, що сприяють розвитку вокально-хорових навичок дітей.
Мета: включивши дітей у різні форми творчої діяльності (спів, рух, міміка, імпровізація, «пластичне інтонування»), допомогти емоційно освоїти особливості музичної виразності в творах з текстом через розвиток вокально-хорових навичок.
Програмне зміст
1.Вхід «Вальс» Свиридова
Організаційний момент (музичне вітання «Привіт!»).
2. Артикуляционно-дихальна гімнастика
а) вправи на розвиток мовної мускулатури «Посмішка» на «і», «Трубочка» на «у», «Горішок», «Конячки», «Покусай язичок»
б) вправи на дихання за методикою Стрельникової , на розвиток об'єму легень скоромовка «Єгорка», «вдих Носом» на зміцнення дихання
3. Распевка і масаж біологічних активних зон «Наступили холоду» (модель М. Картушиной). Підготовка голосового апарату до співу.
4. Гра-імпровізація «Пісенька сніжинки» (повторити, а потім придумати свою мелодію пісеньки). Розвивати музичну пам'ять і чистоту інтонування.
5. Пластичне інтонування «Зла завірюха» і «Дзвінка тиша» (спів «гліссандо», вибудовування «унісону»). Збагачувати словник епітетами (завірюха - злий, колючий, завывающая, тиша - «бринить», спокій, умиротворення, самотність).
6. Вправа «Ехо» Тиличеевой (чистота інтонування)
7. Загадка про сороку. Розвивати емоційність і творчу уяву.
Збагачувати словник «верещунья», «білобока».
Вправа «Сорока» (виконання поспівки, прохлопывая ритм, далі підвищуючи по полутону). Розвивати почуття ритму, підготовка голосового апарату до співу.
8. Скоромовка «Яшка». Розвивати дикцію, сприяти збагаченню голоси
виразними інтонаціями, змінюючи звукову забарвлення (тембр).
а) вимовляємо пошепки
б) голосно
в) повільно, в помірному темпі, швидко
г) змінювати звукову забарвлення (тембр) ліниво, сердито, сміючись, добрим голосом
д) пропевание на низькому звуці, середньому і високому звуці
9. Знайомство з піснею «Сонячна крапель» С. Сосніна
а) визначення характеру пісні
б) бесіда за змістом
в) розучування приспіву
г) виконання приспіву з акомпанементом
Розвивати художній смак. Виховувати вміння працювати в колективі. Виховувати любов та інтерес до хорового співу.
10. Інсценізація пісні «Ням-ням» Варламова солістами
Закріплювати вміння і навички, отримані на попередніх заняттях.
Розвивати емоційність і творчу уяву. Розвивати художній смак.
11. Загальний пісня-танець «Роби, як я!» (поєднання співу з рухами по тексту)
Розвивати емоційність і творчу уяву. Виховувати вміння працювати в колективі. Закріплювати вміння і навички, отримані на попередніх заняттях. Добиватися емоційної розкутості в пісні-танці.
12. Заключна частина заняття. Підбиття підсумку заняття: оцінка роботи дітей,
(поспівки «До побачення»).
Методи навчання на занятті
- Репродуктивний.
- Творчий, ігровий.
- Евристичний.
- Пояснювально-ілюстративний.
Методи організації навчання на занятті.
- Пояснювальний.
- Словесний.
- Практичний.
- Ігровий.
Режими навчання
- Интрактивный.
- Інтерактивний.
Обладнання: зал оформлений під зимову лісову галявину, штучні ялинки, на одній ялинці висить сніжинка, зроблена з картону і фольги, на інший площинна ворона; маска вовка і мішок для нього, маска ведмедя, бутафорська шоколадка великого розміру.
Музичне оформлення: «Вальс» Свиридов, «Завивання хуртовини» //Аудіокасета «Природа, тварини і птахи» вип.3,мінусовка до пісні «Ням-ням» А. Варламов // Аудіокасета «Раз, два, три» пісні і танці для дітей, пісня-танець «Роби, як я» // комплект CD Т. Суворова «Танцювальна ритміка для дітей».
Організація заняття
1. Організаційна частина 2хв
Артикуляційна та дихальна гімнастика (стоячи в колі) - 5 хв
2. Підготовка голосового апарату до співу (стоячи в колі) - 5 хв
3. Спів (сидячи на стільцях, стоячи біля стільців) -15 хв
4. Музично-ритмічні рухи (стоячи в колі) - 5 хв
Заключна частина. Підсумок заняття - 3 хв
Хід заняття
Вхід один за одним по колу під «Вальс» Свиридова.
Муз. рук. Привіт, хлопці, давайте поздороваемся пісенькою.
Муз. вітання «Добридень» (основний тризвук З)
Муз.рук. Наше заняття відкрив прекрасний вальс, написаний Георгієм Свиридовим (портрет композитора) до драмі Пушкіна «Заметіль». Зараз якою зимовий місяць триває?
Діти: Лютий.
Муз. рук. Це самий хуртовинну, вітряний місяць і, щоб нам не замерзнути, давайте зробимо зарядку для наших губ, мови, нашого дихання.
1.«Посмішка» на «і», «Трубочка» на «у», «Горішок», «Конячки», «Покусай язичок»
2. вправи на дихання за методикою Стрельникової:
а) погладити від кінчика носа до перенісся і зробити вдих, видих постукувати по ніздрів (5 разів);
б) на вдих чинити опір (з ніздрів), видих - вільний;
в) закрити ліву ніздрю - вдих, видих - в праву і навпаки;
г) упр. на розвиток об'єму легень скоромовка «Єгорка», вимовляється на одному видиху: Як на горі, на горбочку
Жили тридцять три Єгорки,
Раз Егорка, два Егорка... Чим більше «Егорок» зможе назвати дитина, тим більше у нього об'єм легенів;
д) упр.«Носом вдих» на зміцнення дихання
одна фраза - вдих Носом вдих,
друга фраза - видих А видих ротом,
Дихаємо глибше, а потім
Ми обернемося колом.
Вихователь виконує всі вправи разом з дітьми, допомагаючи муз. рук. стежити за правильністю виконання вправ дітьми, допомагаючи тим, у кого не виходить.
Муз.рук: Ніхто не замерз? Тоді продовжуємо. Давайте заспіваємо пісеньку «Наступили холоду» М. Картушиной і зробимо масаж (біологічних активних зон).
Так-ТАК-ТАК, настали холоди (потерти долоні одна об одну)
Так-ТАК-ТАК, перетворилася в лід вода. (м'яко провести великими пальцями по шиї зверху вниз)
ДУ-ДУ-ДУ, я посковзнулася на льоду.(вказівними пальцями масажувати крила носа)
ДУ-ДУ-ДУ - я на лижах йду. (розтерти долонями вуха)
ДИ-ДИ-ДИ, на снігу є сліди (Прикласти долоні до чола «козирком», енергійно розтерти)
Ді-ДІ-ДІ, ну, заєць, постривай! (погрозити пальцем)
Муз.рук: Молодці, ви любите чудеса?
Діти: Так!.
Муз. рук: Тоді, як сніжинки закружляйте, у зимовому лісі опинитеся.
Як прекрасний зимовий ліс, він сповнений казок і чудес.- діти один раз кружляють навколо себе, звучить чарівна музика. Ось ми і в зимовому лісі.
Муз. рук.: Подивіться, які ялинки блищать у сніговому сріблі, а одна сніжинка хоче з нами погратися.(Вихователь знімає з ялинки сніжинку).
Гра-імпровізація «Пісенька сніжинки» (повторити, а потім придумати свою мелодію пісеньки). У центрі кола зі сніжинкою ходить вихователь, із закінченням пісні вихователь віддає сніжинку дитині, що стоїть перед ним.
діти співають:
Гей, сніжинка - холодинка,
Дзвінко пісню заспівай нам,
Ти уважно послухай,
У неї такий мотив. (У кого в руках сніжинка, той намагається повторити голосом зіграну муз. рук. мелодію; 2 варіант: діти придумують свої мелодії пісеньки сніжинки)
Звучить «Завивання вітру» (аудіозапис)
Вихователь: Який вітер піднявся, справжня завірюха.
Муз. рук: Я пропоную рукою і голосом показати, як виє завірюха.
Пластичне інтонування «Зла завірюха» і «Дзвінка тиша» (спів «гліссандо» на звук «у» з показом руки, вибудовування «унісону» на звук «у», повільно рухаємо рукою горизонтально зліва направо.
Муз.рук: Ну, ось хуртовина заспокоїлася, і задзвеніла тиша.
Давайте пройдемо на наші лісові пеньочки-стільчики і продовжимо пригоди, (діти сідають на стільці).
Муз.рук.: Тихо стало в лісі. Навіть чути відлуння. Давайте з ним погратися.
ПОСПІВКИ «ЕХО» Тиличеевой (чистота інтонування)
Муз.рук: А це що за птиця прилетіла на нас подивитися.(Вихователь знімає з ялинки сороку).
Загадку вихователь читає: Верещунья, білобока,
А звуть її ...Діти: Сорока.
Муз.рук: І про тебе ми знаємо пісню.
ПОСПІВКИ «Сорока-сорока» р. н. п.
Сорока, сорока, Де була? Далеко!
Кашку варила, діток годувала. - виконання поспівки з ударами і по півтони.
Муз. рук. А тепер покажемо сороці, що ми не гірше її можемо тріщати мовою.
Скоромовка «Яшка»
а)вимовляємо пошепки
б)голосно
в)повільно, в помірному темпі, швидко
г)змінювати звукову забарвлення (тембр) ліниво, сердито, сміючись, добрим голосом
д)пропевание на низькому звуці, середньому і високому звуці
Вихователь підносить сороку до вуха, ніби слухаючи її, і каже: Мені сорока розповіла, як по лісу та літала, все літала, все літала, і бурульки вже бачила.
Муз.рук: Скоро сонечко пригріє, і почнуть бурульки танути і дзвеніти, ось так.
«Сонячна крапель» Сосніна (знайомство з піснею)
Муз.рук: Хлопці, про кого я заспівала пісеньку?
(Відповіді дітей: ми почули, як дзвенять бурульки, скоро прийде весна і т. д.)
Муз.рук: Яка пісенька за характером?
(Відповіді дітей: Весела, дзвінка, ніжна і т. д.)
Муз.кер.: А ще про неї можна сказати кришталева, прозора, як крапелька, пустотлива.
Сьогодні ми розучимо приспів цієї пісеньки.
Робота над приспівом пісні «Сонячна крапель» С. Сосніна
а) розучування мелодії (спів у повільному темпі, по руці, по підгрупах дівчатка-хлопчики, хором)
б) виконання приспіву хором стоячи біля стільців з акомпанементом
Поки муз. рук. дає оцінку виконання дітьми пісні, вихователь заздалегідь підготовленим дитині підг.гр. одягає на голову маску вовка і дає в руки порожній мішок.
Вихователь: А це хто гарчить, на лісову галявину поспішає?
Під муз. «Вовка» заходить вовк з порожнім мішком і встає на середині залу.
Вовк (дит. підг. гр): Ох, і злий я з голоду, 3-ій день, як порожньо в череві,
Дуже хочеться мені їсти, нікого не буду слухати.
Вихователь: Почекай, вовк, не ричі, краще заспівай нам від душі.
Вовк: пісеньки Співати я люблю, гаразд, так і бути, спою!
Зі мною випадок був у лісі, ось про це і заспіваю.
ІНСЦЕНІЗАЦІЯ ПІСНІ «НЯМ-НЯМ» солісти: Вовк і ведмідь (дит. підг.гр. у масці, бутафорська велика шоколадка)
(Ця пісня була разучена раніше, як концертний номер).
Вовк: Я ще люблю грати, виходь, як я танцювати.
Вихователь стежить за рівністю кола, якщо потрібно, словом направляє дітей.
Діти встають у коло (вовк в середині)
ЗАГАЛЬНИЙ ПІСНЯ-ТАНЕЦЬ «РОБИ, ЯК Я!» Т. Суворова
Дитина: Розвеселив ти нас, вовчок, прибери тепер мішок,
Ходімо з нами в дитячий сад,
Тобі там кожен буде радий.
Ми дамо тобі котлет,
Манної каші на обід,
Борщ, локшину, компот з ватрушкой,
А волчатам по іграшці.
Вовк: От спасібо, я радий, що піду я в дитячий сад.
М. Р: Ну ось і добре. Закінчується наше цікаву подорож. Сьогодні всі постаралися і зробили ще один крок до того, щоб навчитися співати правильно, красиво, виразно.
Тепер нам залишилося тільки попрощатися з зимовим лісом і зі мною пісенькою.
Всі співають: До-сві-так-ні-я!
Під «Вальс» Свиридова залишають зал.