Конспекти занять з дітьми.
«Тварини жарких країн»
Конспект заняття в підготовчій логопедичній групі N 2.
Автор: Юріна Н.П., Вчитель-логопед, МОУ СЗШ N 4, р. Твер.
Мета:
- Узагальнення і систематизація знань дітей про тварин жарких країн.
- Розширення й активізація словникового запасу.
- Закріплення навички вживання і розрізнення дітьми прийменників, правильного вживання граматичних форм.
- Розвиток уваги, пам'яті, формування навичок логічного мислення.
Обладнання:
- картинки із зображенням казкових персонажів (Незнайко, Червона шапочка, Кіт у чоботях).
- схеми для позначення прийменників НА, ПІД, НА, НАД, З
з відповідними картинками.
- фігурки тварин жарких країн і Півночі.
- запис голосів тварин африканської савани.
- картки із записаними частинами тіла тварин
- картинки для складання сюжету на фланелеграфе.
- картки з приводами для складання плану розповіді.
ХІД ЗАНЯТТЯ.
Організаційний момент.
Діти сідають на килим навколо мене.
- Чи Любите ви читати казки?
- Добре знаєте казкових персонажів?
- Подивіться, хто намальований на картинках?
(Червона шапочка, Незнайко, Кіт у чоботях).
То можна про них сказати, які вони?
(Червона шапочка - добра, лагідна, смілива, розумна).
(Незнайко - хвалькуватий, ледачий, не уважний).
(Кіт у чоботях - хитрий, мудрий...).
Один з персонажів написав стихjтворение, послухайте його.
(Переходимо до столів).
ІІ Робота над деформованим текстом .
- Подумайте, хто б міг написати такий вірш:
«Знають дорослі і діти,
Всіх розумніший я на світі!
Знаю все про бегемота,
Про слона і про єнота.
Що лисиця живе В норі,
А собака В буді,
Білка (На) сосні живе,
Да горішки все гризе.
(Під) кущем сидить зайчик -
Маленький сірий плутишка.
(В) барлозі сплять ведмеді.
Всіх розумніший я на світі!»
- Хто міг написати такий вірш?
- Як ви здогадалися? Незнайко пропустив прийменники. Виправляємо помилки за рядками.
- Яких людей можна назвати «Незнайками»?
- Будемо займатися уважно, старанно, щоб ніхто не міг назвати нас «Незнайками».
III. Робота зі схемами.
- Що будемо позначати гуртком? (прийменники).
Я показую картинку і промовляю: «Білка сидить на гілці».
- Який прийменник у реченні? Покажіть її на схемі.
- Що позначає прийменник «На» (зверху).
Показую малюнок, діти самі придумують пропозицію.
- Сидить заєць під кущем.
Показую малюнок, діти самостійно придумують пропозицію і складають схему (не промовляючи).
Ведмідь сидить у барлозі. «В» - всередині.
Знайти картинку до схеми.
- Метелик літає над вовченям.
- Метелик сидить на волчонке.
Коло над прямокутником.
- Молодці, напевно «Незнайок» у нас в групі немає.
- Які тварини на картинці? (дикі).
IV. Диференціація тварин за місцем проживання (прийменники НА, В)ю
- Як ви думаєте, тваринний світ скрізь однаковий? (ні).
- Де живуть ті тварини, які були зображені на картинках? (у наших лісах).
- Спробуємо розібратися, де живуть інші тварини? (розподілити фігурки тварин на дві групи). Будьте уважні, правильно вживайте прийменники.
- На Півночі: морж, тюлень, білий ведмідь.
- В жарких країнах: антилопа, лев, зебра, носоріг.
- Які прийменники ви вживаєте?
V. Прослуховування магнітофонного записи голосів тварин африканської савани.
- Я пропоную вам відправитися в прекрасне місце - в Африку.
- Сядьте зручно, розслабтеся, можна закрити очі і слухайте уважно.
- Чиї голоси ви дізналися? (слухаємо запис).
- На столі картинка тварин, чиї голоси ви чули.
VI. Дидактична гра «Хто від кого втік?». Обговорювання назва дитинчат.
- Уявіть, що ви дитинчата тварин, вам захотілося подивитися світ і ви втекли від батьків.
- Хто від кого втік? (Зебрята від зебри і т. д.)
VII. Фізкультхвилинка.
Перший раз діти виконують рухи стоячи біля столів, другий раз - пальчикові:
«Пішли дітки погуляти,
А їхні мами наздоганяти,
Жирафята - бігом,
Черепахи - пішки,
А зебрята поскакали
І в кінці шляху впали».
VIII. Дидактична гра «У кого що є?» (Назва частин тіла тварин).
- Добре повеселилися, а ви запам'ятали тих тварин, яких бачили? У кого що є? (слова на картках).
Грива - у лева, зебри;
Жало - у змії;
Панцир у черепахи;
Бивні - у слона;
Копита - у антилопи;
Ікла - у лева;
Ріг - у носорога;
Хобот у слона;
Довга шия - у жирафа.
- Який привід ви використовували?
IX. Складання розповіді за иллюстрированному панно і плану.
- Як називається місце, де живуть ці тварини? (Савана).
- Щоб краще запам'ятати, давайте намалюємо савану і її мешканців. Я буду малювати фарбами, а ви словами. Викладаємо картинки і проговорюємо.
1. Спекотне сонце світило (над чим?) над саваною.
- Який прелог тут? (Над). Викладаємо його на дошці. Аналогічно далі.
2. В кущах стояв маленький слоненя.
3. Інші тварини відпочивали під деревами.
4. Слоненя вийшов з кущів.
5. Він побачив на пальмі стиглий банан.
6. Слоненя зірвав банан з пальми.
- Вийшов план:
НАД
В
ПІД
З
НА
З
(Спочатку по одному реченню, а потім повністю).
X. Підсумок заняття.
- Як називається місце, яке ми намалювали? (Саванна)
- Які тварини живуть там?
- Якими приводами ми користувалися, щоб розповісти про них?
XI. Домашнє завдання.
Намалювати тварин Африки і згадати, що ви про них знаєте.