Конспекти занять з дітьми.
«Мій рідний край Ямал»
(підготовча група)
Автор: Курбатова Ірина Іванівна, вихователь,
Муніципальне дошкільний навчальний заклад дитячий сад загальнорозвиваючого виду з пріоритетним здійсненням пізнавально-мовленнєвого напрямки розвитку вихованців «Золотий ключик» міста Лабитнангі.
Мета: Навчити самостійно обирати орнамент для роботи. Познайомити дітей з тваринним - леммингом. Закріпити знання дітей про природу Ямальській землі: рослинах, тваринах; одязі ненців; назви міст на півострові Ямал; про орнаменті. Закріпити вміння дітей прикрашати орнаментом ягушку. Розвивати у дітей пізнавальні інтереси, мовлення, творчі здібності; розширювати світогляд, збагатити життєвий досвід дітей. Збагачувати та активізувати словник дітей. Виховувати почуття прекрасного, любов до рідного краю, місту
Попередня робота: екскурсія в міський музей, спостереження на прогулянці, розглядання ілюстрацій на тему: «Північний край». Читання ненецьких казок, оповідань, рухливі ігри народів Півночі, розглядання ілюстрацій з орнаментом.
Матеріал: малица, орнамент, клей, комп'ютер,
Словникова робота: лемінг, стійбище, Лабитнангі.
Хід заняття.
(Діти входять в групу і бачать дівчинку російському народному костюмі)
Вихователь: Здрастуйте. А ви хто? І навіщо до нас в гості завітали?
Дівчинка: Добрий День. Мене звати Катя у мене багато друзів у Москві. Ми багато знаємо про Москві, містах, які поряд з Москвою. Але мені і моїм друзям хотілося б дізнатися ще більше про нашу країну. Допоможіть мені і моїм друзям дізнатися більше про
північному краї.
Вихователь: Як бути? Чим можемо допомогти?
Діти: Можемо намалювати малюнки.
Діти: Можемо подарувати Червону книгу.
Діти: Можемо розповісти.
Вихователь: Так, я згодна з вами, ми Каті розповімо про нашому півострові Ямал. Тому я вас запрошую в подорож по тундрі. Ми вами будемо рухатися із стійбища на стійбище.
Вихователь: Ми прийшли в стійбище, яке називається « Запитання - Відповідь»
Вихователь: Що таке стійбище?
Діти: стійбище - це місце, де живуть оленярі, пасуться олені.
Вихователь: Які народності тут проживають?
Діти: Ханти, ненці, комі.
Вихователь: Основне заняття корінних мешканців?
Діти: Рибальство, оленярство, полювання.
Вихователь: Для чого їм потрібні олені?
Діти: Вони їдять м'ясо оленя - оленину.
Діти: Вони на оленячих упряжках пересуваються по тундрі.
Діти: З шкур оленя вони будують свої будинки - чуми.
Діти: З шкур оленя вони шиють собі одяг.
Вихователь: Як називаються сани, на яких пересуваються корінні жителі?
Діти: Нарти.
Вихователь: Столиця нашого округу?
Діти: Салехард.
Вихователь: На якій річці стоїть наше місто?
Діти: Обь
Вихователь: Як називається наше місто?
Діти: Лабитнангі.
Вихователь: Як перекладається це слово з хантийська мови?
Діти: Сім модрин.
Вихователь: Так дійсно, перекладається сім модрин. Назва міста походить від хантыйских слів «лапыт» («сім») і «нангк» («модрина»). У хантыйском фольклорі вважається, що число «сім» володіє магічною силою. Модрина для корінного населення дерево священне, так що сім модрин - поняття священне подвійно.
Вихователь: Назвіть міста, які є на нашому півострові?
Діти: Надим.
Діти: Новий Уренгой.
Діти: Муравленко.
Діти: Салехард.
Діти: Губкінський.
Вихователь: Назвіть ягоди, які ростуть у нас на Ямалі?
Діти: Морошка.
Діти: Лохина
Діти: Брусниця.
Діти: червона смородина.
Вихователь: Як називається верхній чоловічий одяг?
Діти: малица.
Вихователь: Як називається верхня жіночий одяг?
Діти: ягушка
Вихователь: Пропоную йти далі. Наступне стійбище «Рослини і тварини Ямалу ». Запрошую всіх хлопців і Катю подивитися презентацію, яка називається «Тварини півночі».
Вихователь: Хлопці, я хочу вас познайомити з твариною Ямалу - леминг --- відносяться до ряду гризунів підродини полевковых сімейства хом'яків. вихователь демонструє картинку із зображенням лемінга) Рухаємося далі, наступне стійбище називається «Помітною». Давайте, хлопці, ми з вами зараз познайомимо Катю з прикметами, в що вірить народ ханти.
Діти: Йдучи на полювання рано - завжди будеш зі здобиччю.
Діти: Багато грибів багато - білок буде.
Діти: Куди миша біжить туди і писар прагнути.
Діти: Багато ягід на горобині - до теплої зими.
Вихователь: Молодці! Я пропоную йти далі. Наступне стійбище «Ігрове».
Проведемо физкультминутку «Ми оленята»
Вихователь: Наступне стійбище «Орнамент»
Вихователь: З незапам'ятних часів ненці та ханти прикрашали свій одяг орнаментом. Орнамент плели з бісеру, вирізали з шматочків тканини. Подивіться скільки різних орнаментів тут. Хлопці назвіть назви орнаментів.
Діти: «Лікоть лисиці»
Діти: «Вовчий капкан»
Діти: «Головки»
Діти: «Подібний чуму»
Вихователь: Молодці! Хлопці, але ж Катя до нас прийшла для того, щоб більше дізнатися про наш край. Ми дуже багато розповіли, але я пропоную для Каті е її друзів прикрасити ягушку. (Діти прикрашають орнаментом ягушку)
Вихователь: Молодці. Ось тепер Катя не тільки покаже, але і розповість про наш край та його мешканців. Хлопці, для того щоб Катя дізналася про наш край, що ми зробили для цього?
Діти Розповіли про нашому краї.
Діти: Переглянули презентацію про тварин.
Діти: Прикрасили ягушку.
Діти Розповіли про орнаменті, прикметах.
Вихователь: У мене для вас і для Каті є не великий сюрприз. Я приготувала не великий фільм про Ямалі. Хочете подивитися.
Діти: Так!
(Хлопці і Катя переглядають фільм)
Вихователь: цей фільм я подарую Каті.
Катя: Дякую у мене для вас є не великий сюрприз. До побачення!
Діти: До побачення!
(вихователь і діти проводжають Катю)
Література:
- «Північні джерела» Л. Федорової Сиктивкар, 1995
- «Рідний край» Н. В. Жуковська, С. А. Козлова Видавництво «Просвіта»1985 р
- «Комплексні заняття з екології» (С. Н. Миколаєва. Москва. Педагогічне суспільство Росії. 2005р)
- «Жива екологія» (А. В. Іванова Москва. Творчий центр «Сфера». 2007р.)
- «Живий Ямал» Каталог - культурна спадщина Ямалу на виставці «Арктика - Антарктика» у Боні (1997-1998)
- «1000 загадок» (Н.В. Йолкіна. Ярославль. Академія розвитку. 2006р)