Конспекти занять з дітьми.
«Голуб миру»
Конспект інтегрованого заняття по формуванню моральних ціннісних орієнтацій у старшій групі.
Автор: Пальмина І. А.,
вихователь вищої кваліфікаційної категорії, МДОУ дитячий сад комбінованого виду N34 «Сонечко»
Мета: сприяти становленню у дошкільників моральної цінності - мир.
Завдання: формувати уявлення про світ, справедливості, емоційно позитивне ставлення до прояву миролюбності, товариськості, взаєморозуміння. Вчити орієнтуватися в поняттях: «безкорисливий», «неупереджений», «об'єктивний». Активізувати в мові слова і вирази, що позначають вітання, вибачення, прохання. Закріпити знання про свої права та обов'язки, вміння малювати на оксамитової папері ватою. Розвивати позитивне ставлення до моральної цінності - мир, бажання проявляти моральні якості: здатність прощати і просити прощення, мирити посварених, не відповідати злом на зло, дрібну мускулатуру рук, пам'ять, увага, мова, комбинаторские здібності, вміння передавати в танці і малюнку свої почуття. Виховувати доброзичливі, дружні відносини один до одного.
Обладнання: картинки із зображенням трьох друзів різних національностей, мосту через річку, коня, віслюка та верблюда; підлогові подушки; ігри Воскобовича - диво-хрестики, диво-стільники, схеми будиночків; муляж короваю; музичні інструменти - трикутники; шапочка ворона; макет будиночка; ватні диски, оксамитова папір; фонограми - звуки природи (спів птахів, дзюрчання струмка і т. п.), пісні «Якщо добрий ти» ( музика: Пляцковського М., слова: Савельєва Б.), «Колискова ведмедиці» (слова: Ю. Яковлєв, музика: Е. Крилатов).
Хід заняття.
Вихователь: Хлопці, ви любите слухати казки? (діти сидять на підлогових подушках) (відповіді дітей)
Вихователь: Тоді я зараз буду розповідати казку, а ви мені будете допомагати. У деякому царстві, у деякій державі жили - були три товариші: Іван, Джон і (вихователь виставляє картинки).
Вихователь: Скажіть, чим схожі були друзі? (Відповіді дітей)
Вихователь: Жили вони дружно, не сварилися, разом працювали, разом грали. Але сусідські хлопці часто кривдили їх за незвичайний зовнішній вигляд, за їх несхожість. Чим відрізнялися друзі? (Відповіді дітей)
Вихователь: Друзі намагалися пояснити хлопцям, що недобре ображати один одного, що треба жити в світі, говорити людям тільки ввічливі слова, а якщо раптом образив людину, то обов'язково треба принести свої вибачення, але друзів ніхто не слухав, та й ніхто в цьому царстві-державі навіть не знав ніяких ввічливих слів. А ви знаєте слова, які говорять люди, коли вибачаються? (Очікувані відповіді дітей - вибачте будь ласка, не засмучуйтесь, прийміть мої вибачення, вибачте будь ласка, прошу вибачення, я була не права; зізнаюся, я був не прав, даруйте).
Вихователь: Набридло нашим героям терпіти приниження, зло і вирішили вони піти шукати країну, де панує мир і злагода, під назвою Справедливість.
Вихователь: Ви знаєте, що таке справедливість? (Очікувані відповіді дітей - це коли ніхто нікого не ображає...)
Вихователь: Так, у цій країні всі люди живуть у світі, тому що там ніхто нікого не ображає, там немає ворожнечі, зла, і у всіх людей однакові права і обов'язки.
Вихователь: А які права ви знаєте? (Очікувані відповіді дітей право на навчання, відпочинок, лікування, право жити в сім'ї...)
Вихователь: Які у вас є обов'язки? (Очікувані відповіді дітей - слухатися дорослих, прибирати іграшки, підтримувати порядок, стежити за своїм зовнішнім виглядом, не ображати нікого, вести себе добре, допомагати дорослим...)
Физминутка - діти зображують ходьбу під звуки природи.
Вихователь: Якось вранці наші герої, вставши раненько, вирушили в дорогу. Дорога була важка - йшли вони по болоту (діти зображують ходьбу по болоту), перестрибували через яри (діти роблять стрибки),
переступав через повалій дерева (бурелом) (діти зображують перешагивание через дерева)
Вихователь: вони Йшли весь день, вже й вечір настав, а їм переночувати ніде. Давайте допоможемо їм, побудуємо хатинку для ночівлі. (Діти будують будиночки з диво-хрестиків, диво-сот Ст. Ст. Воскобовича за схемами, стоячи за столами).
Вихователь: Яка у вас вийшла хатинка? (Очікувані відповіді дітей: ветха, красива, дерев'яна, стара, присадкувата, рублена, похилені, мшистая, луб'яний, нова, маленька, велика, простора, чарівна).
Вихователь: Обережно увійшли друзі в хатинку (діти підходять до макету будинку), нікого немає, але на столі лежить коровай хліба і записка: «Пригощайтеся, подорожні». Зраділи хлопці сіли за стіл і почали ділити коровай. (Діти сідають навколо столу) Як же їм розділити частування, кому ж відрізати найбільший шматок? (Очікувані відповіді дітей: порівну)
Вихователь: Чому частині повинні бути рівні? (Очікувані відповіді дітей: частини повинні бути рівними тому, що всі троє однаково зголодніли і мають рівні права на хліб...)
Вихователь: Так друзі і надійшли, поділили коровай порівну. Як надійшли друзі? (Очікувані відповіді дітей: правильно, гарно, щиро, від чистого серця, чесно).
Вихователь доповнює відповіді: безкорисливо.
Вихователь: Поїли друзі і вирішили відпочити, а щоб вони мирно, спокійно поспали, давайте заспіваємо їм колискову (діти співають «Колискова ведмедиці» з використання музичних інструментів - трикутників).
Вихователь: Переночували друзі в хатинці, а вранці вирушили далі, на пошуки країни світу і справедливості. (Діти переходять і сідають на підлогові подушки) Йшли вони лісом, милувалися його красою, і раптом перед ними виникла нуртує річка, а через неї міст. Біля мосту сидить ворон (ворона зображує дитина в шапочці ворона), картинка із зображенням зламаного мосту на мольберті.
Сценка: ворон і три друга.
Вихователь: Здрастуй ворон. Давайте, хлопці, привітаємо ворона ввічливими словами. (Діти вітають ворона)
Ворон: Добрий день! Куди путь тримаєте?
Іван: В країну світу і справедливості. (1мальчик)
Джон: чи Правильно ми йдемо? (2-ий хлопчик)
: Тією дорогою? (3-ій хлопчик)
Ворон: Йдете ви правильно, але пройдете по мосту? Він дуже старий. Я його березі, нікого за нього не пропускаю.
Іван: Нам дуже потрібно переправитися на інший берег. (1мальчик)
Джон: Пропусти нас, будь ласка. (2-ий хлопчик)
Чи: Ми дуже тебе просимо. (3-ій хлопчик)
Вихователь: Давайте, хлопці, теж попросимо ворона допомоги (Очікувані відповіді дітей: будь добрий, будь люб'язний, якщо тебе не утруднить, не відмов будь ласка, не зміг би ти, будь ласка допоможи нам, дозволь, дозволь, будемо вдячні, прошу)
Ворон: Добре. Тільки в мене одна умова: спочатку повинен пройти найважчий, а останнім - найлегший. Вирішуйте, хто піде першим.
Вихователь: Задумалися друзі. Нікому не хочеться йти першим: страшно... Раптом міст не витримає? Як ви думаєте, хто з героїв піде першим? Чому? (Відповіді дітей)
Вихователь: Подумали друзі та Іван вирішив йти першим, тому що він найважчий, другим пішов Джон, тому що самий легкий. Як надійшли хлопчики? (Очікувані відповіді дітей: чесно, по совісті, щиро, без обману).
Вихователь доповнює відповіді дітей: неупереджено.
Вихователь: Перейшли хлопчики міст, а йти до країни Справедливості ще далеко. На чому можна швидко дістатися друзям? (Відповіді дітей)
Вихователь: На жаль, нічого швидкохідного не було поруч з друзями, але вони побачили дідка, який продавав ослика, коня, верблюда. (Вихователь демонструє картинку)
Вихователь: Кого ж вибрати? (міркування дітей)
Вихователь: Ослик симпатичний, але маленький - не може везти відразу трьох. Верблюд великий, навіть занадто - хлопцям на нього не забратися, та й важко йому по лісових дорогах ходити. А ось кінь і відвезти всіх зможе, і до доріг нерівним звикла. Її і вибрали. Ми оцінили всі переваги і недоліки тварин і зробили вибір - об'єктивний.
Вихователь: На коні друзі швидко дісталися до країни світу і справедливості. Там їх зустріли привітно: запрошували в гості, пригощали пирогами. Жителі країни запропонували їм залишитися. Але друзі, чому-то засумували. Виявилося, що вони сумували про те, що там, звідки вони прийшли, ні дружби, справедливості, миру і злагоди між людьми. І тоді жителі країни Справедливості запропонували відправити до друзів на батьківщину голубів миру, які принесу всім людям мир і злагода. Давайте допоможемо хлопчикам зробити голубів миру! (Діти роблять на оксамитової папері ватою голубів стоячи за столами під звуки природи).
Вихователь: Які чудові вийшли голуби, нехай вони розлетяться по всій Землі. Земля наш спільний дім, а значить, наші голуби принесуть у кожен дім мир, згоду, дружбу. І від нас з вами залежатиме, чи збережемо ми цей світ у своєму будинку чи ні. Що ж ми можемо зробити, щоб у нас завжди панував мир? (Очікувані відповіді дітей: дружити, не лаятися, якщо образили когось, то треба попросити прощення, говорити ввічливі слова, чинити по-совісті, безкорисливо...)
Вихователь: Давайте на прощання заспіваємо друзям пісню про дружбу. (Діти співають «пісню кота Леопольда»).
Вихователь: Тепер нам пора повертатися у групу, де ми теж будемо жити у мирі та злагоді.
Використовувана література:
- Тухфетуллина А. Справедливість: як розповісти про неї дошкільнятам. Журнал «Дошкільне виховання» № 11, 2007.