Конспекти занять з дітьми.
«Помічники дідуся Авдея».
Логопедичний заняття з дітьми із ЗНМ старшої групи з розвитку зв'язного мовлення.
Автор: Лукоянова Валентина Анатоліївна, вчитель-логопед вищої кваліфікаційної категорії МАДОУ «Дитячий сад комбінованого виду» N 357 Приволзького району міста Казані Республіки Татарстан.
Цілі: Продовжувати розширювати і уточнювати знання дітей про домашніх тварин: як пересуваються, чим харчуються, як харчуються, яку користь приносять людям, як захищаються. Вчити дітей правильно вживати дієслова з приставками у віршованій формі. Продовжувати активізувати дієслівний словник з даної лексичної теми. Закріплювати вміння вживати в мові іменники непрямих відмінків.
Удосконалювати діалогічне і монологічне форми мови: вчити підтримувати невимушену бесіду, правильно відповідати на запитання логопеда.
Розвивати вміння складати невеликі описові розповіді з використанням схем слів-символів, що позначають конкретні дії домашніх тварин.
Продовжувати формувати навички рухів під музику і зі словами; розвивати дрібну і загальну моторику.
Хід заняття:
Логопед: - Хлопці, сьогодні вранці в кабінет поштар приніс листа від дідуся Авдій. (відкриває конверт, читає)
«Здрастуйте, хлопці! Я живу в селі зовсім один у хаті, але я був не самотній, тому що у мене були мої помічники. Одного разу я забув закрити ворота на ніч. А вранці у дворі нікого не виявилося. Допоможіть мені, будь ласка, знайти моїх помічників: Зірочку, Ноченьку, Жученьку, Мурыньку.»
Логопед: - Ну що ж, хлопці, допоможемо дідусеві Авдею? Треба поїхати в село. Зараз зима, всі дороги замело.
А дорога через поле,
Через річку, треба з'їхати з гірки.
На чому ж можна нам поїхати?
(відповіді дітей: на лижах, на ковзанах, санках)
Ми на лижах побіжимо,
І до річки добежим.
На ковзани тепер ми встали
Через річку вмить домчались!
Ми на санках з гірки з'їмо,
До будинку дідуся під'їдемо!
(діти імітують рухи, що зображують ходьбу на лижах, катання на ковзанах, їзду на ковзанах)
Логопед: - Ну, ось ми і дісталися!
(виходить дідусь Авдей)
- Здрастуйте, хлопці!
- Здрастуй, дідусь Авдей!
- Як я радий, що ви вирішили мені допомогти. А щоб вам легше було, я вручаю вам підказки. Ну, а я поки що-небудь приготую вам з дороги. (дає логопеда схеми слів-символів,іде)
Примітка: схеми слів-символів до дієсловам:
· називають способи пересування - ходьба, біг, лазіння, повзання, плавання, стрибки, стрибки
ходьба - на картці зображені сліди (невеликі овальні фігурки, розташовані на близькій відстані один від одного);
біг - на картці зображені сліди (невеликі овальні фігурки, розташовані на далекій відстані один від одного);
лазіння - на картці зображено стовбур дерева з двома «ведмежими лапами»;
повзання - черв'як;
плавання - дві хвилясті лінії;
стрибки - сліди «зайця» (по два на невеликій відстані);
скачки - сліди «зайця» (по два на більшій відстані);
· називають способи прийому їжі - гризти, кусати, пити, жувати;
гризти - зуби «зайця»;
кусати - впасти з іклами;
жлуктити - висолоплений язик;
жувати - морда корови з клаптиком трави;
· називають прояви властивостей (як тварини захищаються)
буцається - рогу;
брикається - копита;
кусається - впасти з іклами;
дряпається - лапа з пазурами;
Логопед: Давайте присядемо на стільчики і розглянемо, що ж за підказки, які допоможуть спочатку дізнатися, які помічники були у дідуся?
(Виставляються схеми слів-символів, що позначають дії кішки, собаки, корови, коні)
Діти складають з них приблизно така розповідь:
«Цей помічник вміє ходити, бігати, стрибати, лазити по деревах, кусатися, жлуктити, гризти, полювати за мишами»
Логопед: Здогадалися, хто це? (Кішка) (виставляється зображення кішки)
- Молодці! (аналогічно складаються описові розповіді про собаку, корови, коні)
Логопед: - А як одним називаються ці помічники?
Яку користь вони приносять людям? Чим живляться? А як харчуються ці тварини? (діти до картинок із зображенням домашніх тварин підбирають схеми слів-символів: кішка - хлепче, гризе; собака кусає, гризе, хлепче; корова - жує;кінь - кусає, жує)
(Входить дідусь Авдей)
- Ну, як, хлопці, здогадалися, хто мої помічники?
Діти: - Так. Це кішка, собака, корова, кінь.
Дідусь: Молодці!
Логопед: - А ми придумали про тебе і твоїх помічників вірш. Хочеш, ми тобі розповімо і покажемо?
Дідусь: - Дуже хочу!
(проводиться пальчикова гімнастика з переходом на физминутку)
Цей пальчик - дідусь, (з кулака показувати по одному пальцю, починаючи з великого)
Цей пальчик - Зірочка,
Цей пальчик - Ноченька,
Цей пальчик - Жученька,
Цей пальчик - Мурынька.
Дружно з дідом ми живемо, (руки на поясі)
Разом пісеньки співаємо, (похитування головою)
Весело ми ляскаємо, (по тексту)
Голосно всі ми тупотимо,
Стрибаємо, як м'ячики, (стрибки у полуприсяде, руки на поясі)
Ми скачемо, як зайчики. (стрибки на двох ногах, руки -«лапки»)
Ось як разом ми живемо (руки широко руки розводити, описуючи перед собою коло)
Дружною і великою сім'єю! (руки в «замок»)
Дідусь: - Хлопці, а як же мені повернути додому моїх помічників?
Логопед: - Давайте сядемо і подумаємо.
Діти: - Можна покликати кішку: кіс-кіс, Мурка; винести рибку, вона почує запах риби і прибіжить.
Логопед: Давайте покличемо і рибку дамо. (Кіс-кіс! Виставляється картинка з зображенням рибки)
(голос кішки - аудіозапис)
-Ось і кішка повернулася!
- А як повернути корову, собаку, коня? (Аналогічно: собаці винести кісточку, корови і коні - сіно)
Дідусь: - Ну, спасибі, хлопці, за допомогу!
Логопед: - Більше, дідусь Авдей, не залишай ворота відкритими. А нам пора в дитячий сад! До побачення!
Дідусь: - Ось вам гостинці в дорогу! (кошик з пиріжками) А ми вас із Зірочкою швидко домчимо до дитячого садка! Забирайтеся в сани! (одній дитині одягається шапочка «конячки», інші діти стають парами і тримають руками полози (з фанери, по все довжині збудованих дітей) по обидві сторони і відправляються в дитячий сад під музику.)