Конспекти занять з дітьми.
«В гостях у лісових звірів».
Логопедичний заняття з дітьми із ЗНМ старшої групи з розвитку зв'язного мовлення.
Автор: Лукоянова Валентина Анатоліївна, вчитель-логопед вищої кваліфікаційної категорії МАДОУ «Дитячий сад комбінованого виду» N 357 Приволзького району міста Казані Республіки Татарстан.
Цілі: Продовжувати поглиблювати знання дітей про диких тварин та їх дитинчат. Вдосконалювати мовлення вживання іменників з прийменниками, в родовому і орудному відмінках. Закріпити навички словотворення присвійних прикметників.
Продовжувати формування та актуалізацію предикативного словника дієслів, пов'язаних з діями диких тварин, використовуючи схеми слів-символів при складанні описового оповідання.
Продовжувати розвивати пам'ять, увагу, логічне мислення, уяву дітей.
Виховувати позитивне ставлення до живих істот, почуття взаємодопомоги, любові до навколишнього природі.
Хід заняття:
Логопед загадує загадку:
Будинок з усіх боків відкритий,
Він резною вкритий дахом.
Заходь в зелений будинок,
Дива побачиш у ньому.
- Що це? (ліс)
- Хлопці, скажіть чого багато в лісі? (грибів, дерев, шишок, квітів, жолудів тощо)
- А кого в лісі багато? (відповіді дітей)
- Як називаються одним словом тварини, які живуть у лісі? (дикі тварини)
- Молодці! Яких диких тварин ви знаєте?
- Хочете поїхати до них в гості?
- А де вони живуть? ( у лісі)
- На чому ж можна відправитися в осінній ліс? (на машині, велосипеді, самокаті)
- Давайте поїдемо на велосипеді! (діти сідають на стільчики, обертання педалей» з пісенькою під музику)
Їдемо, їдемо ми, хлопці,
Прямо в ліс в ліс веде дорога,
Чекають нас рижики, опеньки -
Восени їх дуже багато.
Їдемо, їдемо ми, хлопці,
Прямо в ліс в ліс веде дорога,
Чекають нас птахи і звірята -
Як чудес на світі багато!
Логопед: - Ось ми і в лісі! Давайте згадаємо, які дикі тварини живуть у лісі? (вовк, заєць, білка, лось, їжак, лисиця, ведмідь) (Виставляються картинки)
- Подивіться на картинку! Вгадайте, хто і де сховався? (вивішена картина з зображеннями хвостів диких тварин, які видно: з-за дерева, під кущем, з нори, за пеньком, з дупла)
Гра «Чий хвіст?»
Згадаймо дитинчат диких тварин. Гра «У кого хто?» (картинки)
У зайця - зайченя, і т. д.
- Давайте зобразимо дитинчат.
- Раз, два, три - повернись і в дитинчат диких тварин перетворися!
Физминутка
Як-то раз лісовою стежкою (йдуть друг за іншому)
Звірі йшли на водопій
За мамою лосихою топал лосеня (йдуть, голосно тупаючи)
За мамою лисицею скрадався лисеня (крадуться на носочках)
За мамою їжачихою котився ежонок (рухаються в полуприсяде)
За мамою ведмедицею йшов ведмежа (йдуть перевальцем)
За мамою білкою скакали білченята (рухаються стрибками)
За мамою зайчихою - косі зайченята (стрибки на двох ногах, зробивши «вушка»)
Вовчиця вела за собою вовченят (біжать великими кроками)
Всі мами і діти хочуть напитися!
(повертаються обличчям у коло, встають на коліна, роблять «лакательные» руху мовою)
- Напилися звірята, відпочили і знову у хлоп'ят перетворилися - раз, два, три - у хлопців перетворися!
(Діти сідають на килим)
(Лунає ревіння ведмедя (аудіозапис)
- Хлопці, хто просить нас про допомогу! Як ви думаєте, чий це голос?
- Напевно, ведмежа втратив свою маму! Давайте допоможемо йому знайти ведмедицю! А в цьому нам допоможуть схеми - підказки. (авторські схеми виконані чорним фломастером)
Примітка: схеми слів-символів до дієсловам:
· називають способи пересування - ходьба, біг, лазіння, повзання, плавання, стрибки, стрибки
ходьба - на картці зображені сліди (невеликі овальні фігурки, розташовані на близькій відстані один від одного);
біг - на картці зображені сліди (невеликі овальні фігурки, розташовані на далекій відстані один від одного);
лазіння - на картці зображено стовбур дерева з двома «ведмежими лапами»;
повзання - черв'як;
плавання - дві хвилясті лінії;
стрибки - сліди «зайця» (по два на невеликій відстані);
скачки - сліди «зайця» (по два на більшій відстані);
· називають способи прийому їжі - гризти, кусати, пити, жувати;
гризти - зуби «зайця»;
кусати - впасти з іклами;
жлуктити - висолоплений язик;
жувати - морда корови з клаптиком трави;
· називають прояви властивостей (як тварини захищаються)
буцається - рогу;
брикається - копита;
кусається - впасти з іклами;
дряпається - лапа з пазурами;
Логопед підводить дітей до мольберта, на якому виставлені схеми. Діти по одному складають розповідь про тваринний приблизно так: «Це тварина вміє ходити, бігати, плавати, битися, брикатися. Це лось.»
(аналогічно діти складають про кожну тварину)
(Останні виставляються схеми, що відносяться до ведмедя, - після розповіді про ведмедя лунає ревіння ведмедя.)
- Хлопці, ведмежа впізнав свою маму-ведмедицю! Молодці, що допомогли йому! А тепер нам пора вирушати в дитячий сад! Сідаємо на велосипеди» і поїхали:
Дитячий садок, дитячий сад!
Їдуть дружно діти!
Всім, хто пісеньки співає
Краше жити на світі!
Дитячий садок, дитячий садок!-
Радісні обличчя
Хто не знає, хай іде
З нами веселитися!
Підсумок заняття: Де були? У кого в гостях? Як одним словом називаються ці тварини? Кому допомогли знайти маму?
Діти йдуть із залу.