Конспекти занять з дітьми.
«Різнобарвна клякса».
Автор: Халаімова Світлана Іванівна, педагог додаткової освіти, Муніципальне освітній заклад додаткової освіти дітей Будинок дитячої творчості, р. Олексіївка Білгородської області.
Мета:
ознайомити дітей з технікою монотипії, показати можливості створення незвичайних фактур на папері; продовжувати знайомити з властивостями гуаші та закріпити вміння змішувати фарби для отримання потрібного кольору.
Завдання:
- розвивати творчі здібності дітей, уяву, фантазію, спостережливість;
- викликати інтерес до творчої діяльності, окомір, координацію і силу руху
Матеріал: папір, пензлі, палітра, баночки з водою, гуаш різного кольору, таблиця «колірне коло», комп'ютер, файли із зображенням картин, музика (у запису), казковий герой - Клякса.
Хід заняття:
Педагог. Оголошує про те, що діти з сьогоднішнього дня прийняті в школу чарівників, а це значить, що на занятті будуть відбуватися незвичайні чудеса.
Педагог. На початку нашої подорожі ми згадайте, як можна отримати нові кольори і відтінки, змішуючи фарби на палітрі.
Діти розповідають про складі різних кольорів, спосіб змішування фарб)
Педагог. А тепер, щоб стати чарівниками, пропоную послухати казку про Пляму.
Жила - була Пляма в темному дуплі, дуже не любила показуватися на людях.
Чому? Та тому, що при її появі кожен кричав: «Який жах! Яка страшна і некрасива Клякса!».
І справді одяг Плями так забруднилася, що стала майже чорної. Клякса стала дуже злий і сердитою, вона з усіма посварилася і нікуди не виходила. Але одного разу вона все-таки вирішила сходити в гості.
(А в цей час у групу входить казковий герой - Клякса).
Клякса: Що тут відбувається? Чим ви займаєтеся? І чому без мене? Я тут найголовніша?
Педагог. А хто ти така?
Клякса:
Я чорна як вакса, зовусь я Диво-клякса!
Я стрибну на малюнок, на ньому залишу слід.
Там, де були люди, квіти, дерева,
Чорні плями будуть веселитися.
Буде нас повно, все чорним-чорно.
Будуть діти-плакси ставити тільки плями.
Педагог. Діти у нас зовсім не плакси, і вони вміють добре малювати. А ось звідки, цікаво, ти така взялася і чому ти така зла і сердита?
Клякса:
Якийсь злий хлопчисько, пустун-шалунішка,
Змішав все відразу фарби і ...я прийшла з казки.
Весь час я ходжу, і нікому я не потрібна,
Мене не люблять діти, і я одна на світі. (Плаче)
Педагог. Послухай, Клякса, ми з хлопцями хочемо тобі допомогти.
Ми вміємо правильно змішувати фарби і можемо зробити тебе веселою, красивою і симпатичною, і навіть можемо тебе переодягнути. Згодна?
Клякса: Звичайно!
(Клякса йде переодягатися в яскраве вбрання).
Педагог. А перетворити хлопці Пляму в чудову картину, нам допоможе могутня чарівниця - Монотипія.
З'явилася ця чарівниця в незапам'ятні часи. З першими її чудесами ми можемо познайомитися в музеї природничих наук. Ви чули про камені, на яких вчені знаходять відбитки листя доісторичних рослин і слідів тварин? Ці відбитки - чудеса Монотипії. Минули тисячоліття, і чарівниця Монотипія вирішила відкрити свої таємниці художникам. З її допомогою вони стали створювати дивовижні картини. Для виготовлення відбитків (так художники називають відбитки) майстри, що працюють в техніці монотипії, використовують найрізноманітніші матеріали: гуаш та акварель, олійні та друкарські фарби і багато інші зображувальні матеріали. Подивіться на репродукції картин.
(Педагог показує на комп'ютері файли із зображенням картин)
Педагог. Всі вони виконані за допомогою дивовижних прийомів, з якими познайомила художників Монотипія. А ви хотіли б дізнатися секрети цієї чарівниці? (Так.)
(Далі педагог супроводжує розповідь показом прийомів малювання.)
Для цього потрібно:
- зігнути аркуш паперу навпіл;
- знову розгорнути його і на одну з половинок нанести різнокольорові плями фарби;
- потім папір треба знову скласти, складений аркуш пропрасувати руками і вимовити заклинання:
Червоний, жовтий, блакитний -
Пляму любимо ми з тобою!
Казка починається,
Клякса перетворюється
У чаплю, клоуна, квітка - оксамитовий пелюстка,
У чашку, метелика, слона перетворюється вона.
(На обох половинках листа з'являться симетричні барвисті плями, потім треба уважно розглянути зображення і при необхідності доповнити його деталями).
Педагог. Подивіться (показує свій малюнок), на що це схоже?
(Діти висловлюють припущення.)
Педагог. Як ви думаєте, які деталі можна домалювати, щоб малюнок став більш виразним і зрозумілим?
(Вислухавши відповіді дітей, педагог домальовує відсутні деталі.)
4.Самостійна робота.
Педагог. Сподобалися вам дива чарівниці Монотипії? А тепер спробуйте створити свої чарівні картини.
(Звучить аудіозапис спокійної музики. Діти приступають до роботи, використовуючи прийоми монотипії.)
Діти самі наносять плями на аркуш паперу і вимовляють заклинання разом з педагогом.
Фізкультхвилинка «Перепочинок»
Під час практичної роботи педагог пропонує дітям виконати кілька вправ для зняття втоми.
Нам пора перепочити,
Потягнутися і зітхнути.
(Глибокий вдих і видих.)
Покрутили головою,
І втома вся геть!
Раз-два-три-чотири-п'ять,
Шию треба розминати.
(Обертання головою в одну і іншу сторони.)
Розкривають зображення, якщо треба, домальовують дрібніші деталі фломастерами і розповідають, у що перетворилися їх ляпки.
Педагог. Дорогі чарівники, як багато у вас вийшло яскравих і загадкових зображень! Які малюнки хлопці, вам здаються найбільш цікавими, яскравими?
(Діти обмінюються своїми думками).
Клякса: Спасибі велике! Я зрозуміла, що потрібна вам, і ви мене любите. Я обіцяю, що ніколи не буду псувати малюнки і навчуся малювати як ви. Після відходу Плями, педагог пропонує дітям зробити з малюнків - Кляксе чарівну книгу і відіслати їй по пошті, в подарунок, щоб вона згадувала про хлопців і не забувала їх.
(Педагог з дітьми зшивають малюнки разом і роблять - чарівну книгу малюнків).