Конспекти занять з дітьми.
«Подорож до музею природи. Осінь».
Конспект заняття з пізнавального розвитку в старшій групі.
Автор: Лисенко Олена Петрівна, вихователь МДОУ дитячий сад комбінованого виду N2 р. Олексіївки.
Мета: познайомити дітей з особливостями осіннього періоду в природі; допомогти побачити в осінніх природних явищах знайомі стихії: воду, землю, вогонь і повітря; виховувати уважність, чуйність, спостережливість.
Хід заняття.
I
Восп.:
Цікава гра сьогодні у нас,
До неї готувався кожен з вас.
Збирайся, дітвора,
Подорожувати пора!
Сьогодні у нас незвичайне заняття. Чому? Тому що ми вирушаємо в музей - музей природи.
- Хлопці, а що таке музей? (Місце, де зберігаються якісь дуже важливі речі, предмети)
- Як ви думаєте, що зберігається в музеї природи? (Чисте повітря, краса землі, рослини, тварини, прохолода води, тепло вогню)
- Всім буде цікаво в музеї природи? Чи кожен зможе здивуватися багатства цього музею? (Ні, це можуть зробити тільки уважні, чуйні хлопці)
- Мені здається, що в нашій групі всі хлопці саме такі, і значить - в дорогу!
II
Восп.:
- А ось і наш музей! Нам з вами пощастило жити на дуже красивій планеті.
Кожна пора року прикрашає її своїми фарбами, наповнює особливими звуками і запахами.
Пізнавати природу і милуватися нею - дуже складне заняття. Тому сьогодні ми розглянемо експонати тільки одного залу - природи Осені.
- Хлопці, давайте згадаємо осінні місяці. (Вересень, жовтень, листопад)
- А зараз ми послухаємо вірші, присвячені осінніх місяців, і ви спробуєте вгадати, який з них йде мова в кожному чотиривірші.
Вересень.
Порожньо в будиночку стрижа -
Полетів, бідовий.
І, як парасолька у їжака.
Жовтий лист кленовий.
Ст. Степанов
Жовтень.
В'яже мережі павучок.
Жене хмари вітер.
Засумував бурундучок
Про минуле літо.
Ст. Степанов
Листопад.
В інеї улоговина.
У вогниках горобина.
Дятел дзьобом б'є -
Зиму в гості чекає.
Ст. Степанов
- Молодці, хлопці! Із завданням впоралися на відмінно! Назвали всі осінні місяці.
А тепер давайте помовчимо і прислухаємося до Осені.
- Які звуки ви чуєте? (Шелест падаючих листя, клекіт відлітаючих журавлів, шум дощу)
- А зараз я вам зачитаю уривки віршів про осінь, а ви назвіть зображені там звуки.
Золота і німа.
Причаїлася тиша.
Пісням захованим слухаючи,
Я йду. як у чарах сну.
Листя тихо відлітають
З засыхающих гілок
І осідають на землю.
Красою пленя своєї.
Н. Мижский
- Що ви почули в цьому вірші?
- Тишу, шелест листя в повітрі, тихі «заховані пісні».
Листопад, листопад,
Листя жовті летять.
Під ногами шелестить, шарудить.
Скоро буде голий сад.
(шурхіт листя під ногами)
Мій сад з кожним днем в'яне:
Пом'ятий він, поламаний і порожній.
Хоч пишно ще доцветает
Настурций в ньому вогненний кущ...
Мені сумно! Мене дратує
І осіннього сонця блиск.
І лист, що з берези спадає,
І пізніх тріск коників.
Гляну ль за звичкою під дах -
Порожнє гніздо над вікном;
У ньому ластівок мови не чую.
Солома обвітрилася в ньому...
(«пізніх тріск коників»)
Восп.:
- Молодці, хлопці. Всі осінні звуки почули. А хто може пояснити: чому гніздо ластівок спорожніло? (Ластівки відлетіли)
- А хто знає, чому ластівки відлітають? (Тому що стає холодно. І вони відлітають у теплі краї)
- Правильно, хлопці. Восени стає все холодніше і холодніше. Ось послухайте вірш Р. Ладонщикова.
«Пізня осінь»
Біля берега несміливо
Лягає тонкий лід.
Сумно хмара сіра
По дну ставка пливе.
Суворої дихає восени
Прозора вода.
Дерева скинули листя,
Зустрічаючи холоду.
- Хлопці, а хто може сказати, яка восени вода в річці, озері? (Холодна)
- Хочеться в ній купатися? (Немає)
- Якими словами можна описати осінню воду? (Сіра, зябкая, непривітна)
- Тільки в річці або озері ми можемо побачити воду восени? (Немає)
- А де ще? Послухайте вірш і знайдіть відповідь.
Кружляють листочки,
Дощик накрапає,
А вдалині горобина
Пурпуром горить.
Капне в калюжу крапля,
Ось і фонтан бризок,
Липа впустила
Жовтий сарафан,
Листям вкриті
Білі гриби.
Дощиком облиті,
Будуть чекати зими.
Ганна Бордяй
- Так в якому ж вигляді нам зустрічається вода восени ще? (У вигляді дощу)
- А що потрібно робити, якщо піде дощ? Знайдіть відповідь у вірші.
Восени йдуть дощі,
Діставай скоріше парасольки...
Кольорові парасольки,
Красиві такі!
В руки парасольки візьмемо,
Під дощем гуляти підемо!
(Відповідь дітей: під час дощу потрібен парасолька)
Восп.:
- Так, неприємно й сиро восени. Навіть холодно стало. Хочете зігрітися? Давайте зробимо вправа «Збери осіннє листя».
Дує, вітер віє,
Дме, задуває.
Жовті листочки Діти погойдуються вправо-вліво.
З дерева зриває.
І летять листочки
З гілки на доріжку,
І біжать по листю
Маленькі ніжки.
Рух руками зверху вниз.
Біг на місці.
Ми з тобою підемо гуляти
І листочки зберемо.
Крок до вихователю.
Нахиляються, «збирають листя.
Восп.:
- Зігрілися? Молодці! А скільки багато листя назбирали! Як багато їх у музеї природи. Давайте пограємо в гру «Від якого дерева листочки?».
(Діти розглядають гілки з листям, називають з якого вони дерева і пояснюють, чому вони так думають.)
Після демонстрації гілок листяних порід дерев розглядаємо гілку сосни
- Чому ці рослини відрізняються від всіх інших? (Вони зелені цілий рік. І замість листя у них голки)
- Абсолютно вірно. Хлопці, ми розглядали з вами листя різних рослин. А якого вони кольору? (Жовті, червоні, коричневі)
- Подумайте і скажіть, чому дуже часто поети та письменники разом зі словом «осінь» говорять слова «пожежа», «вогонь», «листя горять»? (Листя, різнокольорові, ось і є відчуття, що весь ліс світиться, горить)
Восп.:
- Хлопці, в кожному музеї є книга відгуків, де відвідувачі залишають запис про те, що їм сподобалося, а що ні. Пропоную вам теж залишити таку запис. Тільки виконайте ви її за допомогою фарб і долоньок.
Давайте разом створимо картину осіннього пурпурного лісу. (На ватмані діти залишають відбитки долоньок, вмочивши їх у фарбу)
III
- Ось і підійшла до кінця наша екскурсія в музей природи. Ми познайомилися з експонатами осіннього залу, залишили свій відгук.
Що ж, любі діти, до нових зустрічей в музеї природи.