Конспекти занять з дітьми.
«Допоможемо Карлсона»
Підсумкове заняття з математики в середній групі.
Автор: Гольева Світлана Миколаївна, вихователь другої кваліфікаційної категорії, муніципального бюджетного дошкільного навчального закладу ясла-садок комбінованого виду N14 «Сонечко»
Цілі:
- удосконалювати вміння дітей орієнтуватися в послідовності частин доби;
- знання геометричних фігур, елементів геометричних фігур, сторін, кутів;
- уміння визначати розмір предмета по довжині, ширині;
- закріплювати знання порядкового рахунку в межах 5; вміння позначати кількість числом, цифрою в межах 5;
- знання про наявність залежності від форми і розміру посудини;
- доставити дітям радість, інтерес;
- вміння проявляти кмітливість, винахідливість, увагу.
Методи і прийоми:
Ігрова мотивація «Карлсон надіслав цікаві гри в дитячий садок»
Матеріали:
Набір цифр від 1 до 5 (шапочки для дітей), набір цифр від 1 до 10, будиночок з драбинкою, де живе Карлсон, 1 банка з «завданнями», конверт з листом, лічильні палички , 2 баночки для переливання варення, 1 баночка з варенням для Карлсона, ложка, демонстраційний матеріал - картки: ранок, день, вечір, ніч; картки - геометричні фігури (дівчинка, кошеня). Набір геометричних фігур, кубиків. Стрічка, картки для індивідуальної роботи з цифрами, цифри з малюнками, схеми для індивідуальної роботи з смужками, індивідуальні картки для порівняння груп предметів з цифрою (гра «Чудесний мішечок»).
Хід заняття:
Діти заходять в групу, стають півколом.
Восп-ль: Діти, сьогодні в нас незвичайне заняття. До нас на заняття прийшли гості. Привітайтеся з ними, посміхніться нашим гостям. А тепер посміхніться мені, посміхніться один одному.
У вікні з'являється Карлсон, махає рукою і йде.
Восп-ль: Ой, хлопці, хто це там?
Діти: Карлсон.
Восп-ль: Давайте покличемо його до нас на заняття?
Вихователь відкриває двері і знаходить під дверима лист і банку.
«Здрастуйте, хлопці! Пише вам найцікавіший людина у світі. Мені вночі захотілося чого-небудь солоденького, а нічого в будинку не виявилося. І ось я вирішив, якщо я вам принесу цікаві ігри, і вони вам сподобаються, то ви мені наповніть цю баночку варенням. Грайте, дітвора, а я буду спостерігати за вами з даху. Поки, до зустрічі!»
Восп-ль: Правда, смішний чоловічок? Подивимося, що ж він нам приготував?
Вихователь дістає з банки листок, де записані гри.
Восп-ль: А він приготував нам цікаві ігри. Отже, перша гра.
... У Карлсона в будинку жили цифри, але там такий безлад, що всі вони переплуталися і не можуть знайти своє місце. Між ними вийшла плутанина. Допоможемо цифр знайти своє місце? (дитина виходить і ставить цифри).
Діти-цифри читають вірші.
Восп-ль: А зараз закрийте очі. (діти закривають очі, а вихователь прибирає 1-2 цифри). Відкрийте очі і подивіться уважно, якої цифри не стало?Діти називають.
Восп-ль: діти, щоб потрапити в будинок до Карлсона потрібно піднятися сходами. Він знає, що сходинок 10, а рахунок до 10 не знає. Давайте порахуємо.
Діти рахують до 10. Вихователь виставляє цифри від 1 до 10
накаждую сходинку сходів.
Восп-ль: Подивимося, що ж ще приготував нам Карлсон? (дістає наступний листок). Гра «Чудесний мішечок»:
Восп-ль: Я - чудесний мішечок, вам, хлопці, я любий.
Дуже хочеться мені знати, як ви любите грати?
Якщо отгадаете загадки, то дізнаєтеся, що в мішечку (вихователь загадує загадки і розмовляє з дітьми за отгадкам, дістаючи фігури і показуючи їх:
- Немає кутів у мене і схожий на блюдце я, на тарілку і на кришку,
На кільце, на колесо. Хто ж я такий, друзі? (коло)
- Він давно знайомий зі мною, кожен кут в ньому прямий,
Всі чотири сторони однакової довжини, вам його представитьрад,
А звуть його... квадрат.
- Три кути, три сторони можуть бути різною довжини,
Якщо стукнешь по кутах, то скоріше подскочишь сам.... трикутник.
Восп-ль: Молодці, так які ж фігури знаходяться в мішечку?
Діти: коло, квадрат, трикутник.
Восп-ль: А тепер ще одна гра. Потрібно опустити руку в мішечок і на дотик визначити, яка це фігура, не дістаючи її. (2-3 дитини визначають фігуру)
Восп-ль: А тепер по картинам. З яких геометричних фігур складається картинка? Хлопці, щоб Карлсона потрапити до себе в будиночок, йому необхідно перелетіти через місток, а якщо у нього зламається пропелер, то йому доводиться переходити місток. Давайте побудуємо Карлсона місток.
Діти: Так.
Восп-ль: Карлсон дуже любить солодке, в тому числі і варення, тому він такий товстенький, гладкий чоловічок. Як ви думаєте, який ми побудуємо місток Карлсона: вузький чи широкий?
Діти: Широкий.
Восп-ль: Чому? Ви знаєте, що у Карлсона є один Малюк? А який ми побудуємо місток Малюкові?
Діти: Вузький
Восп-ль: Чому? (діти відповідають)
Діти будують два містки: широкий і вузький.
Восп-ль: А тепер давайте виміряємо наші містки з допомогою цієї стрічки. Для широкого містка необхідно було ... стрічки, а для вузького ... Я бачу, що ви трохи втомилися. Давайте відпочинемо і пограємо в гру «Жаба - попригушка». Ви стаєте в коло, ви - маленькі жабенята, а я - мама Жаба. Я буду плескати в долоні, а ви будете стрибати стільки разів, скільки я грюкну.
Вихователь плескає в долоні, а діти стрибають.
Восп-ль: А тепер подивимося, що ж пропонує нам Карлсон. Хлопці, Карлсон просить нас допомогти йому. У його друга Малюка день народження, він просить зробити Дитині подарунки. Давайте пройдемо за столи. Перед вами рахункові палички. Ви повинні викласти з них таку ж фігуру, як у мене, ось за цим зразком:
Діти викладають фігури за зразком.
Восп-ль: А зараз знову відкриємо баночку. Карлсон пропонує нам відгадати загадки: 1. Над річкою зоря встає, на подвір'ї півень співає,
Вмиваються кошенята, прокидаються хлопці (ранок)
2. Сонце в небі високо, до заходу далеко.
Зерна в нірку тягне миша, вчить абетку малюк (день)
3. Сонце зійшло червоне, білка ховається в дупло
в гості до нас йде, казку він з собою веде (вечір)
4. В небі зірочки горять, птахи сплять і рибки сплять.
Сплять квіти в саду на грядках, ну а ми - в своїх ліжечках (ніч)
Кожна відгадка супроводжується картинкою.
Восп-ль: Вийшли у нас різні частини доби. Давайте ще раз їх назвемо.
Діти: Ранок, день, вечір, ніч
Восп-ль: Дістанемо наступне завдання з баночки. Карлсон пропонує нам попрацювати за картками. Перед вами картка, на ній кілька груп предметів. Вам необхідно порахувати предмети і біля кожної групи предметів поставити потрібну цифру. Наприклад: 2 будиночка - ставимо цифру два.
Восп-ль: Я думаю Карлсон заслужив солоденького. І ми почастуємо його варенням. У нас дві баночки. Давайте виміряємо, скільки варення вміщується в баночці? Як ми можемо це зробити?
Діти: За допомогою умовної мірки.
Восп-ль: А за умовну мірку ми візьмемо ложку, до країв наповнену варенням. В першу баночку вміщується 10 ложок і в другу баночку вміщується 10 ложок. Отже, ми визначили, що баночки різні: одна-більше, інша - менше, але варення в них однакова кількість (вимірюючи, щоб не збитися з рахунку, ми будемо ставити предмети для пам'яті).
Стук у двері. Входить Карлсон.
Карлсон: Привіт, а ось і я. Ви чекали на мене, друзі? Я чув і бачив з даху, як ви грали. Вам сподобалися мої ігри?
Восп-ль: Карлсон, ми приготували тобі варення. Навіть порахували скільки варення вміщається в баночку. Візьми, будь ласка.
Карлсон: Ось, дякую, сьогодні я буду їсти смачне варення. Хлопці, за те що ви наповнили мою банку варенням, я хочу подякувати вас. Я знаю, що ви любите солодке, тому я приніс вам ось цю баночку з солодощами (пригощає дітей). Ну, хлопці, мені пора є варення. Щось я зголоднів. Поки!
Восп-ль: До побачення, Карлсон. Прилітай до нас ще. (Карлсон йде, а діти прощаються з гостями і теж йдуть).