Конспекти занять з дітьми.
«Природа»
Конспект заняття по ознайомленню з навколишнім світом у старшій групі.
Автор: Ахмадієва Айгуль Фаниловна, вихователь, МБДОУ «Дитячий садок N2 «Алсу», Республіка Татарстан, р. Набережні Челни.
Словникова робота: піраміда, блакить, ярус.
МЕТА: 1) Освітні цілі. Вчити встановлювати взаємозв'язок між весняним зміною в живій природі, змінами серед мешканців куточка природи і підвищенням температури повітря. Познайомити дітей з екологічної пірамідою-ланцюжком. Переконати дітей в корисності всіх видів тварин і рослин, їх взаємозалежності один від одного. Закріпити вміння розрізняти дерева і чагарники по гілках і нирках.
2)Розвиваючі цілі. Розвивати вміння логічно мислити, правильно формуючи висновки, розвивати диференційоване сприйняття, вміння порівнювати, виражатися точно словами. Удосконалювати екологічні знання.
3)Виховні цілі. Виховувати дітей, здатних зрозуміти природу, берегти її, любити. Виховати увагу до власної мови і мовлення друзів.
Матеріали: гілки і макети дерев, музика «шуму лісу» , картина з зображенням лісу, зображення сонця, птахів, комах, грунту.
Попередня робота: спостереження на прогулянці, в екологічному куточку, заучування віршів про весну, читання художньої літератури та приказок про весняних місяцях, розглядання ілюстрацій.
ХІД ЗАНЯТТЯ:
1. Вступна частина
ВИХОВАТЕЛЬ:
« Уж тане сніг, біжать струмки
У вікно повіяло весною...
Засвищут скоро солов'ї,
І ліс одягнеться листвою!
Чиста небесна блакить,
Тепліше і яскравіше сонце стало.
Пора злих заметілей і бур
Знову надовго минула»
Про що написано, хлопці, це прекрасний вірш російського поета Олексія Миколайовича Плещеєва?
ДІТИ: ПРО весну.
ВИХОВАТЕЛЬ: Правильно, про весну. Воно так і називається - «Весна». А до нас весна дійшла? Який зараз йде місяць?
ДІТИ: Дійшла. Квітень.
2.Знайомство з весною
ВИХОВАТЕЛЬ: А ХТО У НАС ЗНАЄ ВІРШІ ПРО ВЕСНУ?
Діти:
Люто річка реве
І розламує лід.
У свій будиночок шпак повернувся,
А в лісі ведмідь прокинувся,
В небі жайворонка спів.
Місяць до нас прийшов квітень.
На галявині, біля стежки
Пробиваються травинки.
З горбка струмок біжить.
А під ялинкою сніг лежить.
За віконцем у синяві квітня
Тануть хмаринки, все світло навкруги,
І дзвенять останні капання
В крижані бурульки над ганком.
А берези в ледь помітних нирках
Тягнуться до блакитній високості...
Гіацинти в глиняних горщиках
Ми зараз поставимо на вікні.
3. Робота за допомогою картки-схеми
ВИХОВАТЕЛЬ: І які ознаки весни ми з вами спостерігаємо? НА ЦЕ ПИТАННЯ ДАВАЙТЕ ВІДПОВІМО ЗА ДОПОМОГОЮ КАРТКИ-СХЕМИ.
ДІТИ: Сніг потемнів, тане, став пухким, мокрим. День стає довшим, а ніч коротшою. Сонце гріє тепліше. Небо частіше буває синім, купчасті хмари. На річках почався льодохід. Дерева прокидаються, набухають бруньки. ЛЮДИ ЗНІМАЮТЬ ТЕПЛИЙ ОДЯГ, ПЛАТТЯ ЛЕГШЕ. ТВАРИНИ, ЯКІ БУЛИ В СПЛЯЧЦІ, ПРОКИДАЮТЬСЯ.
ВИХОВАТЕЛЬ: Так, дійсно, всі ці явища відбуваються навесні. Деякі з них ми спостерігаємо на прогулянці. А в групі у нас є куточок природи, спостерігаючи і працюючи в якому ми переконуємося, що наші рослини і тварини теж радіють весні, відчувають її прихід. Що ми помітили?
ДІТИ: Рослини краще ростуть, розквітла ТРОЯНДА, ФІАЛКА, посаджена розсада, папуги стали більше і енергійніше щебетати.
ВИХОВАТЕЛЬ: Дійсно, посилився зростання рослин, з'явилося багато нових паростків, деякі зацвіли. Але ось у нас все зелено, а на вулиці немає. Чому?
ДІТИ: Не вистачає сонця, води, тепла.
ВИХОВАТЕЛЬ: Так, найголовніше - на вулиці зараз бракує тепла. А як ми доглядаємо за рослинами і птахами в куточку природи?
ДІТИ: Поливаємо, рыхлим, розсаджуємо, моєму листочки, годуємо і поїмо птахів.
ВИХОВАТЕЛЬ: А якщо ми перестанемо це робити? Що станеться?
ДІТИ: Всі зів'яне і загине.
ВИХОВАТЕЛЬ: Все, що живе в куточку природи, залежить від нас. Рослина не може сама себе поїти, тварина - сама себе годувати. Ми взяли їх до себе і зобов'язані піклуватися про них, повинні нести за них відповідальність. А в природі дощ, сонце, вітер самі поять і годують рослини і тварин. Сама природа доглядає за своїми «дітьми» - тваринами і рослинами і дає їм світло, тепло, воду.
Послухайте загадку: « Навесні веселить, влітку холодить,
Восени живить, взимку гріє»
Що це?
ДІТИ: Ліс.
ВИХОВАТЕЛЬ: А чому ви так вирішили?
ДІТИ: В лісі навесні радісно, влітку - прохолодно, ліс восени годує своїх жителів насінням і плодами, взимку дровами (лісом) топлять печі.
ВИХОВАТЕЛЬ: Правильно, молодці.
Давайте діти закриємо очі. Я включу музику і уявимо, що ми опинилися в лісі. Які звуки вам були знайомі?
Відповіді дітей.
Ми з вами вже знаємо, що ліси бувають різними: хвойними, листяними, змішаними. У мене в вазах гілочки дерев з мішаного лісу, а на дошці ви бачите зображення цих дерев. Зараз кожен з вас підійде до мене і візьме по одній гілці, яку хоче. І віднесе цю гілочку до того дерева, на якому вона росла.
(Вихователь запитує, а діти пояснюють, чому вони поставили гілочки цього дерева.)
4. Фізкультхвилинка
«Сонце спить, небо спить»
Сонце спить, небо спить, (Складені долоні до лівої щоки, правої щоки.)
Навіть вітер не шумить. (Качаємо піднятими вгору руками.)
Рано-вранці сонце встало, (Підняли руки вгору, потягнулися.)
Всі промені свої послало. (Качаємо піднятими вгору руками.)
Раптом повіяв вітерець, (Качаємо розкритими в сторони руками.)
Небо хмарою заволік, (Закрила обличчя руками.)
І дерева розгойдав. (Хитання тулуба вліво - вправо.)
Дощ по дахах застукав, (Стрибки на місці.)
Тарабанить дощ по дахах, (Ляскаємо в долоні.)
Сонце хилиться все нижче. (Нахили вперед.)
Ось і сховалося за хмари, (Присідаємо.)
Жоден не видно промінчик. (Встали, сховали руки за спину.)
5. Складання піраміди
ВИХОВАТЕЛЬ: (узагальнює) Молодці! Ви добре знаєте породи дерев. А тепер давайте завітаємо з вами у ліс. (Показує картину із зображенням лісу)
На перший погляд він здається пустельним, одні дерева. Насправді, якщо добре придивитися, то зрозумієш, що він сповнений життя і схожий на величезний будинок, заселений безліччю мешканців. Вони цвірінькають, щебечуть, свистять, пищать, гарчать. У кожного в цьому будинку є своє місце і свою справу. І ми зараз подамо цей будинок у вигляді високої піраміди, побудуємо її. Хлопці, як ви думаєте, без чого не може існувати все живе?
ДІТИ: Тепло, світло.
ВИХОВАТЕЛЬ: А що нам дає тепло, світло?
ДІТИ: Сонце.
ВИХОВАТЕЛЬ: Так, сонце - основа життя. (Ставить сонце в основу піраміди). Що ще необхідно для росту і життя рослин, тварин?
ДІТИ: Вода, грунт (якщо можуть, поставити пряме запитання - Звідки ростуть трава, дерева? - з землі.)
ВИХОВАТЕЛЬ: Так, потрібна грунт і вода, тобто грунт з вологою (ставить грунт). І тоді зросте рослинний світ (ставить дерева). Але рослинам важко розмножуватися, рослини нікому запилювати і невесело в лісі без...
ДІТИ: Комах.
ВИХОВАТЕЛЬ: Так, заселимо ліс комахами, які живляться нектаром рослин і запилюють їх (ставить комах). І раптом в лісі хтось заспівав, м защелкал, зачирикал. Хто ж це?
ДІТИ: Птахи.
ВИХОВАТЕЛЬ: Правильно, птиці. Заселимо ліс птахами (ставить птахів). Ось ми і склали з вами піраміду життя, величезний багатоповерховий будинок, в якому всі поверхи заселяли по черзі. І не можна з цього будинку нікого виселити. Перевіримо це? Прибираємо сонце (або грунт, дерева, комах, птахів) - рушимо піраміду. Катастрофи робити не будемо. У природі все взаємопов'язано, одне без одного жити не може. Наша піраміда буде мовчати, нічого не підкаже. А ви подумайте і скажіть, що буде, якщо прибрати верхній поверх - птахів?
ДІТИ: Багато розлучиться комах, які з'їдять рослини.
ВИХОВАТЕЛЬ: А якщо прибрати комах?
ДІТИ: Нікому буде запилювати рослини.
ВИХОВАТЕЛЬ: А якщо прибрати рослини?
ДІТИ: Залишиться гола земля, яка без рослин теж загине.
ВИХОВАТЕЛЬ: Хочемо ми цього?
ДІТИ: Немає.
6. Підсумок
ВИХОВАТЕЛЬ: Поставимо піраміду життя. І ніколи нічого не будемо руйнувати в ній, адже одне без іншого в природі існувати не може. І постараємося завжди захищати і берегти все, що створено природою.
Заняття ми закінчимо прослуховуванням вірші Я. Акім «Бережи свою планету»:
« Є одна планета-сад в цьому холодному космосі.
Тільки тут ліси шумлять, птахів скликая перелітних.
Лише на ній одній побачиш конвалії в траві зеленій,
І бабки тільки тут у річку дивляться здивовано.
Бережи свою планету, адже інший на світі немає».
Діти, що було на занятті вам складно? Що було легко?
До побачення.