Конспекти занять з дітьми.
"Число і цифра 7 7"
Вікова група: Підготовча
Методика дошкільної освіти: Методика ФЕМП
Використовувана освітня програма: Програма виховання і навчання під ред. М. А Васильєвої, В. о. Гербовою, Т. З. Комарової.- М., Мозаїка-Синтез, 2005.
Автор: Ахмадієва Айгуль Фаниловна, вихователь, МБДОУ «Дитячий садок N2 «Алсу», Республіка Татарстан, р. Набережні Челни.
Цілі: 1. Систематизувати знання про число 7 і цифру 7, вчити писати цифру 7,познайомитися з утворенням числа 7 з двох менших. 2. Закріпити розуміння взаємозв'язку між частиною і цілим.
Програмне зміст:
1) Навчальні завдання:
- Систематизувати знання про число 7 і цифру 7, вчити писати цифру 7,познайомитися з утворенням числа 7 з двох менших.
- Закріпити розуміння взаємозв'язку між частиною і цілим.
- Продовжувати вчити складати арифметичні задачі і записувати їх вирішення за допомогою цифр. Вчити виділяти в задачі умови, питання, відповідь.
- Продовжувати вчити дітей аналізу і синтезу
- Закріпити знання про склад чисел в межах 6 з двох менших чисел.
2) Розвиваючі завдання:
- Створити умови для розвитку логічного мислення, кмітливості, уваги.
- Розвивати зорову пам'ять, уяву.
- Сприяти формуванню розумових операцій , розвитку мовлення, вміння аргументувати свої висловлювання.
3) Виховні завдання:
- Виховувати самостійність, вміння розуміти навчальне завдання і виконувати її самостійно.
- Виховувати інтерес до математичних занять.
Активізація словника: цветик-семицветик, чарівний, вели.
Обладнання: магнітна дошка, цифри, знаки.
Попередня робота з дітьми: відгадування загадок, читання вірша, рішення логічних завдань, вирішення конструктивних завдань, індивідуальні заняття.
Попередня робота вихователя:
* Підготувати демонстративний та роздатковий матеріал.
Демонстраційний матеріал: квітка "цветик-семицветик", ілюстрація до задачі.
Роздатковий матеріал: картки-цифри, лічильні палички, картки-приклади, набір площинних геометричних фігур, робочий зошит, картки промені сонця і хмаринок.
Методичні прийоми: 1) Словесний метод - пояснення, бесіда, загадки, вірші. 2) Наочний метод - розглядання ілюстрацій, карт, розглядання предметів, запитання до дітей. 3) Практичний метод - в гостях у казки "Цветик-семицветик".
Структура заняття:
Вступна частина (3-4 хв).
-закріплення пройденого матеріалу.
-вступна частина
Основна частина (18 хв).
-ознайомлення з новим матеріалом;
-питання-загадка;
-фізкультхвилинка;
-завдання з геометричними фігурами;
-гра "Сім - це..."
Заключна частина (3-4 хв).
Використана література: 1) Програма виховання і навчання в дитячому садку / Під ред. М. А. Васильєвої, В. о. Гербовою, Т. З. Комарової. - 5-е изд., испр. і дод. - М.: Мозаїка-Синтез, 2009. - 208 с. 2) Фалькович Т. А., Барылкина Л. П. Формування математичних уявлень: Заняття для дошкільнят в установах додаткової освіти. - М.:ВАКО, 2005. - 208 с.
Хід заняття:
Вступна частина.
1.Закріплення пройденого матеріалу.
Заходимо в групову кімнату. Вітаємо запрошених гостей.
Вихователь: Здрастуйте хлопці.
Діти: Здрастуйте.
Вихователь: На минулому занятті ми з вами побували в гостях у казки "Колобок". Вивчили цифру 6 і познайомилися з утворенням числа 6 з двох менших. Діти давайте повторимо як пишеться цифра 6. Для цього ми піднімемо руки і образно намалюємо цифру 6 в повітрі. Повторимо кілька разів.
Вихователь: Виходить?
Діти: Так.
Вихователь: Молодці. Ви впоралися із завданням. Давайте пригадаємо з яких двох менших чисел складається цифра 6?
Діти: 1+5; 4+2; 3+3.
Вихователь: молодці! Все вірно.
2.Вступна частина
Вихователь: Сьогодні ми помандруємо в казку "Квітка-семицвітка". Давайте пригадаємо, про що ця казка. Дівчинці Дружині подарували чарівний квітка-семицвітка.Дівчинка відривала пелюстки,промовляла чарівні слова,загадувала бажання,які тут же збувалося.Але всі її бажання були несерйозними: то вона хотіла багато іграшок, то багато солодощів і т. д.
Вихователь: Хлопці, чи пам'ятаєте ви, яке бажання загадала Женя, коли у неї залишався останній пелюстка?
Дитина: Женя загадала, щоб хлопчик Вітя,у якого боліли ноги, був здоровий.
Вихователь: вірно, хлопці у вас теж є цей чарівний квітка-семецветик. Але у вашій казці останній пелюстка втратив свою чарівну силу.Щоб чарівна сила відновилася,для цього нам потрібно буде виконати завдання на пелюстках.
Вихователь: Давайте повторимо чарівні слова - і за справу. Ми повинні допомогти Віті.
Діти Хором повторюють слова:"Лети,лети,пелюстка,через захід і схід,лише торкнешся ти землі,бути по-моєму вели"(Чарівна квітка з'являється на дошці.)
Основна частина.
1. Знайомство з новим матеріалом
Вихователь: А ось і наш цветик-семицветик. Хлопці, а скільки пелюсток в нашому квітці?
Діти: 7.
Вихователь: Молодці, правильно порахували. Сьогодні ми з вами будемо проходити число(цифру) сім. Хлопці число 7 позначається цифрою "7". А тепер подивіться як пишеться цифра 7. Щоб написати цифру ми піднімемо руки і образно напишемо в повітрі. Спочатку подивіться як я роблю, а потім повторимо разом (Діти пишуть цифру 7 в повітрі). Вихователь: Виходить?
Діти: Так
Вихователь: А давайте спробуємо скласти цифру з 7 паличок. З скількох паличок можна скласти цифру 7?
Діти: З двох. (Діти викладають цифру 7 з паличок).
Вихователь: Хлопці, а на що схожа цифра 7?
Діти: Коса, прапор.
Вихователь: Дійсно так. А зараз діти, відкриємо зошити і обведемо цифру 7 спочатку по точках, а потім самостійно (діти пишуть у зошитах). Молодці хлопці! Ви все дуже акуратно обвели і написали цифру 7.
2. Питання-загадка.
А тепер діти кожен з вас буде відривати по одній пелюстці і читати завдання (Дитина підходить до "чарівного" квітці,відриває пелюстку, діти хором вимовляють чарівні слова).
Діти: "Лети,лети,пелюстка.... Вели,щоб ми впоралися з завданням ".
Вихователь: Ну ка подивимося що це за завдання? Ага, тут питання та загадки. Хлопці давайте я буду вам читати питання, загадувати загадки, а ви будьте уважними та відповідайте, добре?
Діти: добре.
Вихователь: Роками рівні,
Іменами різні. Що це за сім братів?
Діти: Понеділок, вівторок, середа, четвер, п'ятниця, субота, неділя.
Вихователь: Молодці! Скільки буде,якщо 5 збільшити на 2?
Діти: 7.
Вихователь: Скільки буде,якщо 8 зменшити на 1?
Діти: 7.
Вихователь: Яке число більше,ніж 6, але менше,ніж 8?
Діти: 7.
Вихователь: Скільки днів у тижні?
Діти: 7.
Вихователь: Назвіть сьомий день тижня?
Діти: Неділя.
Вихователь: Назвіть сьомий місяць року?
Діти: Липень.
Вихователь: Скільки кольорів у веселки?
Діти: 7.
Вихователь: Скільки основних нот у музиці?
Діти: 7.
Вихователь: Скільки козенят було в казці " Вовк і семеро козенят"?.
Діти: 7.
Вихователь: Як називається казка,в якому одна дівчинка і сім гномів?
Діти: "Білосніжка і сім гномів"
Вихователь: У якій казці сповнилися усі бажання дівчинки Жені?
Діти: "Цветик-семицветик".
Вихователь: Молодці!!! На всі питання та загадки відповіли правильно. Я пишаюся вами!
Дитина підходить до "чарівного" квітці,відриває пелюстку,діти хором вимовляють чарівні слова.
Діти: "Лети,лети,пелюстка... Вели,щоб ми впоралися з завданням ".
3.Фізкультхвилинка.
Раз - піднятися, потягнутися,
Два - согнутьтся, розігнутися,
Три - в долоні три бавовни,
Головою три кивки.
На чотири - руки ширше.
П'ять - руками помохать,
Шість - на місце тихо сісти.
За шісткою буде сім - це ясно всім.
Вихователь: Ну, як відпочили?
Діти: Так!
Вопитатель: Ну тоді продовжимо. (Дитина підходить до "чарівного" квітці,відриває пелюстку, діти хором вимовляють чарівні слова).
Діти: "Лети,лети,пелюстка.... Вели,щоб ми впоралися з завданням ".
4.Завдання з геометричними фігурами
Вихователь: Хлопці, Дівчинка Женя з нашої казки не може розділити 7 кульок між двома друзями. Допоможіть їй,будь ласка! А кульками будуть ваші круги з геометричного набору. Візьміть 7 гуртків.Розділіть на 2 частини так, як вам хочеться. Що у вас вийшло?
Діти: Дві частини.
Вихователь: А що вийде,якщо об'єднати ці дві частини,подружити,скласти?
Діти: Ціле.
Вихователь: Правильно хлопці!
(На дошці з'являється запис):
6+1=7 5+2=7 4+3=7
Вихователь: Діти, подивіться уважно на ці завдання, а тепер закрийте очі
( У цей час педагог виставляє картки з прикладами):
1+6=7 2+5=7 3+4=7
Вихователь: Відкривайте очі. Що сталося з прикладами?
Діти: Числа (частини) помінялися місцями.
Вихователь: Правильно Хлопці. А чи змінився відповідь (ціле),після того як числа (частини) помінялися місцями?
Діти: Немає.
Восптатель: Правильно. Яке ви знаєте правила?
Діти (хором промовляють правило про переместительном властивості додавання): Від перестановки слогаемых сума (ціле) не змінюється.
Вихователь: Молодці хлопці, і з цим завданням ви впоралися. (Дитина підходить до "чарівного"квітці,відкриває пелюстка, діти хором вимовляють чарівні слова)
Діти:" Лети,лети,пелюстка.... Вели,щоб ми впоралися з завданням"
5. Гра " Сім-це..."
Вихователь: Я починаю, а ви показуєте картку з правилным відповіддю.
7-це 6+... 7-це 4+... 7-це 2+...
7-це 5+... 7-це 3+... 7-це 1+...
Вихователь: Все правильно виконали, молодці!
Заключна частина.
(Дитина підходить до " чарівного" квітці,відриває пелюстку,діти хором вимовляють слова) Діти: " Лети,лети,пелюстка... Вели, щоб хлопчик Вітя був здоровий!"
Вихователь: Хлопці,ви правильно зробили,що останній пелюстка витратили заради здоров'я іншої людини. Тепер хлопець може грати разом з усіма дітьми. Як ви думаєте,чи дійсно вам допомогла чарівна сила? Вам допомогли ваші знання і ваші добрі серця. Ви молодці! Чудово впоралися з усіма завданнями.
Вихователь: Хлопці, а з якою цифрою ми сьогодні ознайомилися?
Діти: 7.
Вихователь: А на що схожа ця цифра?
Дитина 1: Сім точно гостра коса,
Коси коса, поки остра.
Дитина 2: На даху прапор, дивіться усі,
Адже він схожий на цифру сім.
Вихователь: Ой які молодці! Які завдання для вас були складними, які легкими? Що сподобалося? Що не понравилость?
Діти:
Вихователь: Я знаю що Айнур у нас знає гарний вірш про цифру 7.Давай Айнур розкажи-но нам.
Дитина:
Вихователь: Давайте зробимо підсумок. Ось у нас є такі промені сонечка і хмаринки. Якщо заняття сподобалося візьміть промені сонця , якщо не сподобалося-хмаринки і прикріпіть їх на дошку. Мене дуже порадувало, що ви всі взяли промені сонця. Це означає, що вам сподобалося наше заняття. Подивіться хлопці, ось яке гарне сонце у нас вийшло!