Конспекти занять з дітьми.
«Дикі тварини»
Інтегроване заняття по ознайомленню з природою і розвитку елементарних математичних уявлень.
Автор: Насєдкіна Ст. А., вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільна освітнє установа дитсадок загальнорозвиваючого N16 «Івушка», Старий Оскол.
Мета. Розширити уявлення дітей про диких тварин (лисиця, заєць, ведмедя, білка), їх способі життя; підвести до подання про звірів, або ссавців, диких тварин; формувати інтерес до життя тварин. Закріпити рахунок та склад чисел в межах 5 з двох менших чисел, а також поняття: порівну, по чотири, по два, по одному; закріплювати уявлення: довший, коротший; закріпити геометричні форми, використовуючи Блоки Дьєнеша. Розвивати пам'ять, логічне мислення, мовлення, комунікативні здібності.
Матеріал. Лист від Буратіно, картинки «Зайці», «Лисиці», «Ведмедиця з
ведмежатами», «Білки»,а також картинки, на яких зображено корм
тварин (гілочки осики, горіхи, сушені гриби, шишки сосни або ялини, мед,
ягоди малини, риба, мишка ; цифри від 1 до 5, картки з зображенням
тварин (на кожну дитину).
Хід заняття
Заняття проводиться після попереднього розглядання
іграшок диких тварин, читання оповідань, віршів,
загадок про них.
Сюрпризный момент: Листоноша доставляє лист від Буратіно,
в якому він повідомляє дітям про те , що він знову отримав 2, то
що майже нічого не знає про диких тварин, просить дітей Написати
йому Все, що вони про них знають.
Частина 1. Всі тварини різні.
П. Які тварини зображені на картинках?
Д. Ведмідь, заєць, лисиця, білка. Вони намальовані з дитинчатами:
ведмедиці-ведмежата, у лисиці - лисенята, у білки-білченята, у зайця -
зайченята.
П. Як ви здогадалися, що це ведмідь та його ведмежата?
Д. Ведмідь великий, у нього темна, бура шерсть, маленькі,
округлі вуха, великі лапи. Він може ходити на двох лапах, як
людина, а ведмежата схожі на свою маму-ведмедицю, тільки вони
- маленькі.
П. Подивіться: якої форми у них вуха?
Д. Такі ж округлі, як у мами.
П. А як ви дізналися, що це зайчиха з зайчатами?
Д. У зайців вуха довгі. Вуха довгі потрібні, щоб чути, як
наближаються лисиця, вовк. Заєць гризе кору, гілочки. Він не хижак.
Зайченята такі ж пухнасті, як мама. Так хочеться їх погладити! Але
ми знаємо, що цього робити не можна. Мама-зайчиха злякається. У зайчат
вушка довгі, як у мами. Вони вміють стрибати, тільки не так далеко
П. А що можна сказати про хвіст зайця?
Д. У зайця хвіст майже не видно, і у ведмедя маленький хвіст. Їм не
дісталося за великим хвоста - так у казці говориться.
П. А білку з лисицею ви не сплутаєте? Адже вони обидві руді, і хвости у них пухнасті.
Д. Лисиця крупніше білки. Вона живе в норі, а білка - на дереві. Лисиця ловить зайчиків, мишей, а білка гризе горіхи, шишки. У лисиці на вухах немає пензликів, а у білочки є. Лисенята грають на землі, а білченята по гілках стрибає.
П. Як ви думаєте: білка і заєць ходять або стрибають? (Відповіді?) Чим же їх лапи відрізняються від лап інших звірів? Подивіться уважно на картинки, де зображені заєць і білка, і скажіть: чим передні лапи у них відрізняються від задніх? Вони однакові чи різні?
Д. Вони різні: задні довші, передні коротші.
П. Так чому ж вони не можуть ходити?
Д. У них лапи по довжині різні: задні довші, а передні коротші. Тому білки і зайці не можуть ходити - вони можуть тільки стрибати.
П. Подивіться уважно на тварин і знайдіть, будь частин тіла у них по два, по чотири, по одній. Я показую картки з цифрами, а діти називають: два вуха, чотири лапи, одна голова.
П. Ми з вами визначили, чим відрізняються лисиця, заєць, ведмідь, білка один від одного. А що ж у них спільного? Я послідовно виставляє опорні картки, а діти визначають, що на них зображено: голова з двома вухами (А), тіло вкрите шерстю (Б), чотири лапи (В), мама годує малят молоком. Я підводжу дітей до поняття «ссавці». Діти складають опис по опорним картками.
П. цих Тварин ще називають ссавцями: вони годують своїх малят молоком. Ви напевно бачили, як кошенята смокчуть молочко. Ви теж (смоктали молоко з маминих грудей, коли були зовсім маленькими. Значить, ми з вами... Д. Теж ссавці.
Частина 2. Гра «Виклади за зразком тварин» ( Блоки Дъенеша) Пропоную дітям за зразком викласти ведмедя, зайця і лисицю.
Фізкультхвилинка
Частина 3. Життя тварин.
П. Де живуть ведмідь, білка, їжак, лисиця? Д. Вони живуть в лісі. П. Чим живляться білки?
Д. Білка любить горішки, шишки, гриби, ягоди.
Діти знаходять їх на картинках і підставляють до іграшці або
картинці «Білки».
П. Іноді білка може з'їсти яйце з гнізда пташки, зловити жука. А
чим живиться заєць? Знайдіть його улюблений корм на картинках.
Діти знаходять гілочки, траву, кущики.
П. Ведмідь - великий звір. Він більше за багатьох інших, Йому треба
багато різного корму. Знайдіть його на картинках.
Діти знаходять рибу, ягоди, мед, овес.
П. Що любить, є лисиця?
Д. Лисиця любить рибу, курку, качку, гусей. Про це в казках йдеться.
П. А в лісі кури, гуси є? Що ж лисиця в лісі може знайти? Покажіть на
картинках.
Діти знаходять на картинках зображення птахів, їх гнізда з яйцями на землі, зайців, мишей.
П. Тварини, про яких ми говоримо, домашні і дикі? (Відповіді?) Чому? Давайте складемо визначення за картками .
Д. Вони живуть у лісі (А) або на лузі (Б). Самі будують собі житла (В),
самі добувають собі їжу (Р).
Частина 4 Гра « Зберемо сім'ї».
Я роздаю картинки із зображенням зайців, лисиць, ведмедів, білок і
їх дитинчат і пропоную розповісти, хто на них зображений. Діти називають тварин і ті ознаки, за якими вони їх визначили.
П. Поки тата з мамами шукали, пишу для малюків, ті розбіглися. Давайте
зберемо сім'ї разом. Як ви це розумієте?
Д. Зайців разом, лис разом... Маму-зайчиху, разом з дитинчатами, малюками.
П. У мене зайчиха. У кого зайченята?
Діти, у кого картинки, на яких зображені зайченята, підходять до педагога і кладуть свої малюнки до його. Потім також збирають сім'ї лисиць, ведмедів і білок. Далі Я пропоную порахувати: скільки тварин у кожній родині? Виставляю картинки на дошці. Діти рахують, скільки всього тварин, скільки серед них дорослих і скільки дитинчат. Повторюють склад чисел в межах 5 з двох менших. (Наприклад, в сім'ї всього чотири зайця: одна зайчиха-мати і три зайчика, дитинча. Діти вважають, що позначають кількість цифрою і показують її. Я «записую «кількість» на дошці. Аналогічна робота проводиться з сім'ями інших тварин.)
П. Хвалю дітей за те, що вони допомогли сім'ям тварин з'єднатися і пропоную ввечері написати Буратіно відповідь на його лист.