Конспекти занять з дітьми.
«Тварини спекотних і холодних країн»
Конспект заняття для старшої групи
Автор: Насєдкіна Ст. А., вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільна освітнє установа дитсадок загальнорозвиваючого N16 «Івушка», Старий Оскол.
Мета:
- розширювати і поглиблювати уявлення дітей про диких тварин: про північному олені; про білого ведмедя; про верблюда; дати уявлення про слона.
- Розширити і систематизувати уявлення дітей про вміння тварин пристосовуватися до середовища проживання.
- Активізувати словник дітей: іменники - тундра, копита, хутро, жир, перетинки, кігті, мозолі, пустеля, горби;
- Прикметники: сіра, густа, тепла, пухнаста, сильні, біла, криві, мозолистая.
- Виховувати допитливість і кругозір дітей
Попередня робота: розглядання картин «Сім'я білих ведмедів», «Верблюд», «Слони», «Північний олень».
Читання журналів серії: «Твої веселі друзі звірята» серія Ерудит. Читання сторінок енциклопедії «тварини та рослини». Н.Сладков «Кольорова земля», Т. Снєгірьов «Слід оленя», Ганейзер «Про спекотну пустелю».
Моделі: суттєві ознака звірів.
Хід заняття
Організаційний момент.
Педагог виводить підгрупу дітей. Повідомляє, що до них прийшли гості.
Хлопці сьогодні ми з вами здійснимо подорож з холодним і теплим
країнам. Ми багато читали, вивчали на заняттях про Північ та Африку . Якщо
нам пощастить, то ми побачимо деяких тварин.
А на чому можна подорожувати? (Відповіді дітей).
Я пропоную полетіти на літаку. Уявіть, що це наш літак. Звучить запис. «Оголошується посадка на рейс Старий Оскол - Африка. Просимо пасажирів пройти на борт літака і зайняти свої місця». Вихователь пропонує дітям пройти до літака і сісти на стільці. Педагог одягає пілотку.
Привіт я стюардеса цього лайнера, мене звуть Вікторія Олександрівна. Шановні пасажири! Пристебніть ремені! Завести мотори! Зліт!
Наш літак пролетить над холодними країнами, а потім ми зробимо посадку в Африці і повернемося додому. Наш літак набрав задану висоту, і прямуємо на північ.
Подивіться в ілюмінатори. Внизу, під нами сіра, похмура рівнина. І небо під нею сіре, нудне, сире. Мох, нирки, все плоско і нескінченно. Якщо і зустрінеш ліс - то заввишки по коліно. Хто з пасажирів знає, як називається ця земля, над якою ми летимо?
Діти: Тундра!
Педагог : Наш літак летить низько над тундрою і ми побачимо красеня-звіра з величезними і красивими рогами. (Вивішує картину «Північний олень»). Хто це? Хто хоче розповісти про оленя? (Виходить дитина, вибирає модель, ставить на дошку і розповідає. Наступна модель-інша дитина і продовжує розповідь тощо). Хлопці, а може хтось знає вірш про оленя?
Швидкі ноги не грузнуть у снігу,
Голову змахнув олень на бігу -
Скинув високо, наче пишається,
Що людині зумів стати в нагоді
(Б. Заходер «Північний олень»).
Почули олені гул нашого літака, злякалися, побігли далеко в тундру. Давайте не будемо їм заважати, знову наберемо задану висоту.
Діти: у-у-у
Педагог: Подивіться в ілюмінатори. Внизу під нами Північний Льодовитий Океан, покритий дрейфуючими льодами, арктичні моря, на узбережжях яких вічна мерзлота. Як називається ця обширна область?
Діти: Арктика
Педагог: Яких тварин можна зустріти серед мерзлоти, льоду і води?
Діти: Моржа, тюленя, білого ведмедя і т. д.
Педагог: Чому білого ведмедя так називають? Давайте складемо розповідь про білого ведмедя. (Вивішується картина білого ведмедя). Будь ведмедів ви ще знаєте? Тепер наш літак бере курс на південь. Шлях у нас довгий, тому я пропоную трохи пограти. Відстебніть ремені і встаємо в коло. Зараз ми згадаємо тварин жарких країн. М'яч довго в руках не затримуйте, він гарячий. Передавайте іншим дітям, називаючи при цьому тварин.
Поки ми з вами грали. Наш літак підлітає до Африки. Подивіться в ілюмінатори. Різноманітна природа Африки. Суцільна стіна тропічного лісу з буйною зеленню, трав'янисті рівнини з величезними приземкуватими деревами баобабами, величезні простори пустель, де немає ні кущів, ні зелені. Наш літак йде на посадку. Пристебніть ремені! Нас зустрічає мешканка Африки мавпа чі - Чі. (Діти виходять з літака).
Хлопці, надіньте окуляри, легкі головні убори, щоб не напекло в голову, перевірте чи взяли ви з собою пляшки з водою.
Чі-чі: Привіт хлопці! Як я рада вас бачити в моїй улюбленій Африці!
Давайте всі разом порадіємо і потанцюємо! (Звучить пісенька «Чунга-Чанга»).
Педагог: А ось хлопці і пустеля. Нам доведеться йти по піску. Йти важко і нам допоможуть в цьому кораблі пустелі - верблюди. Чі-чі поїхали з нами. (Всі сідають на килим).
Чі-чі: Я боюся верблюда! Він такий величезний! Некрасивий! Подивіться, які довгі криві ноги у нього?
Педагог: Ти не права чі-Чі, наші хлопці тобі розкажуть чому у нього така будова ніг.
Розповідь дітей.
Чі-чі: Зрозуміло. А чому у верблюда негладка, нерівна спина? Що в нього за гори на спині?
Відповіді дітей.
Чі-чі: Ось що мені подобається у верблюда, так це його вії. Чому у мене вони не такі?
Відповіді дітей.
Педагог: Ми перетнули пустелю, і тепер верблюдові вже не пройти по густому тропічному лісі. Відпустимо верблюда назад в пустелю, а самі перепочинемо і поп'ємо води.
Хлопці, подивіться, прямо перед нами найбільша тварина - слон. (Вивішується картина «Слон»). У слона дуже товста сіра шкіра, без шерсті.На голові величезні вуха, які допомагають тварині обмахуватися, як віялом від мошок і спеки.
Довгий хобот - це і ніс,- і руки слона. Хоботом він зриває листя, п'є воду, обливає своє тіло. Слон дуже важкий, але при цьому відмінний плавець. Живиться він травою, фруктами, листям, пагонами рослин - це травоїдна тварина. Наша подорож по Африці підійшло до кінця, пора повертатися до літака. Велике спасибі тобі чі-Чі за гостинність. До побачення. (Педагог з дітьми підходить до літака). Наш літак заправився пальним, і ми можемо полетіти назад. (Діти сідають у літак).
Педагог: Завести мотори! Зліт!
Хлопці, давайте пригадаємо, де ми з вами побували? Кого зустріли? З ким
познайомилися? Що найбільше запам'яталося в Африці?
Відповіді дітей.
Педагог: Шановні пасажири, наша подорож закінчилася.наш літак прибув до місця призначення в Старий Оскол. Пристебніть ремені, наш літак йде на посадку.
Мавпочка чі-Чі передала командиру нашого екіпажу для вас гостинці - банани. Велике вам спасибі. Всього вам доброго! Нам було дуже приємно провести з вами час. Діти виходять з літака, педагог знімає пілотку.