Конспекти занять з дітьми.
«Історія новорічної іграшки»
Конспект заняття для дітей підготовчої групи.
Укладачі: педагог з образотворчої діяльності вищої кваліфікаційної категорії Вязникова Н.А., музичний керівник Сопова Е. І.
Тип заняття: підсумкове.
Вид заняття: інтегроване (інтеграція пізнавально-мовленнєвий, художньо-естетичне)
Мета: інтеграція соціокультурних явищ і цінностей у сферу особистісних інтересів і досвіду дитини на матеріалі з історії новорічної іграшки
Завдання:
- Уточнити уявлення про історію появи новорічної іграшки;
- Систематизувати знання дітей про варіативних матеріалах необхідних для виготовлення новорічних іграшок;
- Розвивати емоційну сферу дитини при сприйнятті музично-художніх творів новорічної тематики;
- Стимулювати творчу активність в умовах вільного експериментування з художнім матеріалом та інструментами;
- Актуалізувати потребу в дотриманні святкових традицій у дитячому садку і сім'ї.
Форми роботи з дітьми: фронтальна, індивідуальна, подгрупповая
Словникова робота: новорічні прикраси, традиції, історія, склодув, пап'є-маше, повсть.
Попередня робота: читання казки Гофмана «Лускунчик і мишачий король»; читання і перегляд мультфільмів «Дванадцять місяців», «Морозко», «Срібне копитце»; розглядання та обговорення новорічних ялинкових іграшках, оформлення полички з новорічними прикрасами з різного матеріалу; перегляд відео фрагментів балету «Лускунчик».
Планований результат: перенесення у сферу особистісних інтересів інформації про новорічні традиції
Демонстраційний матеріал: лист, мультимедійний супровід: образотворчий ряд варіантів ялинкових іграшок, штучна ялинка, ноутбук, проектор, екран
Роздатковий матеріал: варіативний матеріал для дитячого робіт, інструменти: клей, пензлі, ножиці, фломастери, степлер; музичні інструменти: дзвіночки, трикутники, палички
Музичні твори для прослуховування: П. І. Чайковський фрагмент увертюри до балету «Лускунчик», «Танець Феї Драже»; В. А. Моцарт попурі у виконанні «Rondo Veneziano»
Хід заняття:
Педагог: Здрастуйте, хлопці. Ви вже попрощалися з новорічною ялинкою!
Діти: Немає.
Педагог: А чому вона у вас тоді варто без наряду?
Діти: варіанти відповідей.
Педагог: Подивіться-но, під ялинкою лежить лист. Цікаво, для кого воно?
Діти: треба прочитати
Педагог: А на конверті написано, що воно для хлопців. Отже, можна його прочитати (можна запропонувати прочитати читає дитині).
«Дорогі діти, я так з вами хотіла попрощатися до наступного року, щоб ви запам'ятали мене ошатною і красивою! Але, на жаль, всі мої прикраси таємничим чином зникли. Якщо б ви могли допомогти мені повернути мій наряд!»
Педагог: Ось це так! Ялинка то у вас не проста, а чарівна. Як же ми зможемо їй допомогти?
Діти: Варіанти відповідей дітей.
Педагог: Хто може підказати, яку зараз за вікном пору року?
Діти: Зима.
Педагог: Значить, і нам належить відправитися в зимову казку. Пригадайте, які ви знаєте зимові казки?
Діти: перерахування казок, з якими діти знайомилися.
Педагог: Може бути, ви і можете підказати, де відбувалися події, описані в цих казках. А нагадають вам про це імена авторів казок.
Діти: Варіанти відповідей («Дванадцять місяців» (С. Маршак, Росія), «Снігова королева» (Р. Х. Андерсен, Данія), «Морозко» (російська народна казка), «Мороз Іванович» (Одоєвський, Росія), «Пані Метелиця» (брати Грімм, Німеччина), «Лускунчик» (Е. Гофман, Німеччина)...).
Педагог: Хто нагадає, в якій з цих казок розповідається про свято біля новорічної ялинки?
Діти: Варіанти відповідей.
Педагог: Правильно, саме у казці німецького казкаря Гауфа «Лускунчик», відбувається чарівництво близько нарядженою красуні. Хто може підказати, про кого з головних героїв говориться на початку казки?
Діти: Марі і Фріц.
Педагог: Давайте ми підійдемо до нашої гості і спробуємо уявити, що могли б побачити Марі і Фріц на новорічній ялинці, яку їм прикрасили батьки.
Дітям дається час підійти до ялинки і подумати.
Педагог: Що нам допоможе побачити оздоблення їли?
Діти: Варіанти відповідей. Музика.
Педагог: Чия музика і яке твір допоможе нам опинитися в світі чарівництва?
Діти: П. В. до балету Чайковського «Лускунчик».
Під музику діти обходять ялинку і описують, які іграшки вони представляють на ній. Після чого вихователь пропонує їм сісти на килим.
Педагог: З іграшками, які ви тільки що описали, ялинка дійсно вийшла б ошатною. Треба вам сказати, що звичай прикрашати зелені гілки іграшками до нас прийшов теж з Німеччини. Як ви думаєте, а чому могли в старовину прикрашати ялинку? Адже в ті часи з скла не навчилися майструвати ялинкові прикраси, а пластика, пінопласту та інших матеріалів ще не винайшли.
Діти: варіанти відповідей.
Педагог: А хочете подивитися, як по-різному прикрашали ялинку в старовину?
Діти: так.
Одночасно з фотографіями йде розповідь вихователя.
Педагог: Ви маєте рацію, коли ще не було таких красивих і різноманітних іграшок як зараз, люди прикрашали ялинку тим, що у них було. Це могли бути яблучка, горіхи. Потім до прикрас додалися свічки, пряників і печива. Пізніше стали виготовлятися і більш довговічні прикраси: люди золотили ялинові шишки, порожні яєчні шкарлупки покривали тонким шаром металу. Тут були і паперові квіти та майстерні вироби з вати, із срібної фольги виникали ялинкові феї, витончені зірочки, метелики і забавні фігурки звірів, а з скручених олов'яних зволікань робили мішуру.
Є легенда, що своєю появою на світ мішура зобов'язана доброї феї: нібито чарівниця перетворила звичайну павутину в блискучі срібні нитки і подарувала їх дітям.
Через кілька років майстри навчилися видувати різнокольорові кулі зі скла, які й прикрасили колючі гілки. Але, на жаль, не всі могли собі дозволити таку прикрасу, воно було досить дороге. А дива на свято хотілося всім. Ось і наряджали ялинку сніжинками з фольги, повстяними кульками, вирізаними з дерева іграшками, в'язаними рукавицями, носочками. Адже потім багато хто з цих «прикрас» могли послужити хорошу службу дітлахам. Жоден мороз не був страшний у таких «прикрас». Також на гілочках могли з'явитися янголята. Адже кожна людина вірить, що у нього є свій ангел-хранитель. І, не забуваючи про це, на ялинці можна було побачити ангелів з тканини, паперу, скла.
Крім куль, майстри навчилися видувати із скла інші форми: шишки, гриби, різні звірі та птиці, овочі та фрукти, герої казок. Мені пригадується ваша ялинка теж була прикрашена іграшками, і всі вони були з різних матеріалів. Хто запам'ятав, з чого були зроблені прикраси, поки вони таємничим чином не пропали?
Діти: Варіанти відповідей (скло, фольга, пластик, пінопласт, пластмаса).
Розповідь супроводжується дитячими висловлюваннями щодо кожного слайда.
Педагог: Ви дуже багато знаєте. А чи зможете ви використовувати свої знання адже прохання нашої гості ми так і не виконали. Як же ми все-таки можемо допомогти їй? Нехай кожен запропонує щось своє.
Діти: Варіанти відповідей.
Педагог: Дійсно, адже прикраси для лісової красуні ми можемо зробити самі. Думаю, ви впораєтеся з цим завданням, і у кожного з вас вийде своя неповторна іграшка. А нашій ялинці буде приємно, якщо ми запам'ятаємо її ошатною, красивою. Вибирайте матеріали та інструменти, які допоможуть вам у роботі.
Вибір матеріалів та інструментів дітьми.
Педагог: Я думаю, що музика вам підкаже, яке диво вам створити.
Самостійна робота дітей (виготовлення новорічної іграшки).
Після виготовлення іграшки діти прикрашають їй ялинку.
Педагог: Подивіться, яка ялиночка у нас вийшла! Вона стала така ж як була у вас на святі?
Діти: Варіанти відповідей.
Педагог: Як ви думаєте, чому вона не така?
Діти: Варіанти відповідей.
Педагог: Та Ви дуже постаралися! З нашою красунею можна попрощатися, використовуючи чари музики.
Діти музицирують.
Педагог: Я думаю, що такі чудеса своїми руками ви зможете робити до будь-яких свят вдома і в дитячому саду.
Діти: Висловлювання, де вони можуть застосувати отримані знання та вміння.
Педагог: Пропоную на згадку сфотографуватися всім разом, щоб надовго запам'ятати ялинку в чарівному вбранні, адже вона цього так хотіла!
Вихователь робить фотографію дітей у нарядженою ялинки.
Література:
- Біла К. Ю. Інтеграція - як інструмент створення нової моделі ДОУ.- редакція сайту Педагогіка/дитячий садок, 2008.
- Белянкова Н.М. Інтегрований підхід в навчанні молодших школярів: посібник для вчителя/Н.М.Белянкова. - М.: Просвіта, 2008.
- Гришина Т. Н. Інтеграція суспільного та додаткової освіти - М, 2006.
- Соломенникова А. С. Інтегрований підхід до навчання і виховання// А. С. Соломенникова// Початкова школа плюс ДО і Після.-2007.- N 9. - с. 69-72
- Савенкова Л. Формула творчого навчання /Л. Савенкова//Мистецтво. Дод. До газ. ПС.-2009.-N 1.-с. 4-5.
- Як наряджати новорічну ялинку.www. genon.ru
- Ялинкові прикраси - вікіпедія. Wikimeda project.