Конспекти занять з дітьми.
«Веселка здоров'я»
План - конспект інтегрованого заняття фізкультурно - мовленнєвого циклу для дітей з порушеннями мови, опосередкованими відставанням у розвитку рухової сфери.
Автори: Посягина Н.І. - учительлогопед,
I кваліфікаційна категорія, Меркурьева О. Б. інструктор з фізичної
культури I кваліфікаційна категорія, Муніципальне дошкільний навчальний заклад «Добрянський дитячий садок N 21», р. Добрянка.
Мета: корекція порушень мови і рухової сфери дітей; практика переживання суб'єктивно-ціннісного ставлення до свого здоров'я.
Завдання:
- познайомити дітей з «Веселкою здоров'я»;
- формувати у дітей інтерес і ціннісне ставлення до фізкультурно-мовним занять.
- удосконалювати словниковий запас, навички словозміни;
- розвивати артикуляційну моторику, мовленнєве дихання;
- розвивати фонематичні сприйняття;
- удосконалювати навички зв'язного мовлення;
- вчити узгоджувати мова з рухами;
- розвивати загальну та дрібну моторику;
- розвивати спритність, швидкість реакції, координацію рухів, просторові уявлення;
- розвивати виразність мовлення і виразність рухів;
- активізувати увагу, пам'ять, логічне мислення, уяву.
- розвивати комунікативні якості, вміння працювати і грати в колективі;
- виховувати усвідомлене ставлення до свого здоров'я, бажання подолати недоліки мовлення;
- виховувати почуття співпереживання до автора листа, надісланого в дитячий сад.
Обладнання: м'яч зеленого кольору, лист від Незнайки, посібник «Веселка»; кольорові жетони до гри «Веселка», м'ячі за кількістю дітей; аудиопособия: «Театральні шуми» (А. В. Буреніна), «Колискові» (Тобто Желєзнова), аудіокасета «Добре в селі влітку» (пісня «Хто збудував веселку?»).
Хід заняття:
Комунікативна гра «Здрастуй!».
Логопед: Привіт, друзі! Давайте поздороваемся один з одним. Адже коли люди вітаються, вони бажають один одному здоров'я. Діти встають у коло і по черзі проспівують фразу, називаючи ім'я дитини, яким передають м'ячик: «Здрастуй, Катя!» і т. д.
1. ВСТУПНА БЕСІДА. РОЗМИНКА.
Логопед: Діти, як ви вчасно прийшли. Уявляєте, до нас в дитячий сад для вас прийшов лист. Від кого ж воно? (читає): від Незнайка. Що ж Незнайко пише вам? (читає):
Я Не вмію красиво говорити,
Скоро в школу, як тут бути?
Багато на світі мені не відомо,
Як стати швидким, спритним цікаво знати.
Ви, друзі, допоможіть мені.
Що ж робити підкажіть.
- Ну що ж, друзі, нам треба відповісти на лист Незнайка. А ви, знаєте, як стати сильними, спритними і навчитися правильно говорити? (Відповідають.) Давайте перевіримо, що ми знаємо і вміємо. Для цього зараз вирушимо в подорож. (Діти стають в колону один за одним і крокують).
- Чуєте? Що це за шум? (Включена фонограма дощику з аудиопособия «Театральні шуми», А. В. Буреніна). Дощик дзвінко закапав по доріжках. Скажіть, а який буває осінній дощик? (Відповідають). Ось і дощик припинився. Що з'являється в небі після дощу? Так, в небі засяяла веселка. (Виставляється посібник «Веселка здоров'я»).
Що за чудо - чудеса!
В гості веселка прийшла,
Сім доріжок принесла.
Всі доріжки непрості,
А чарівні такі:
По доріжках хто піде,
Той грає і співає,
Завжди красиво говорить,
Своє здоров'я збереже.
- Діти, перед вами непроста веселка. Це веселка здоров'я. По доріжках цієї веселки ми будемо з вами йти на кожному занятті. На цих заняттях ми навчимося правильно говорити, дізнаємося багато нового, цікавого.
Інструктор з фізичної культури (далі інструктор з ФК): А також будемо виконувати різні фізичні вправи, щоб зберігати і зміцнювати своє здоров'я.Ми продовжуємо нашу подорож, але тепер вже по семи доріжках веселки. Які доріжки нас чекають, зараз дізнаєтесь.
- Перша на шляху доріжка - червона. На цій доріжці ми будемо з вами робити розминку. Сьогодні у нас розминка - танцювальна. Повторюйте за мною всі рухи.
Ритмічний танець під пісню «Хто збудував веселку?» (Музика: М. Парцхаладзе. Слова: Н Соловйова. Виконавець: Аня Зелик.)
Вступ: діти стоять по колу один за одним, руки на поясі, виконують «Пружинку». 1, 2, 3 куплети: ходьба один за одним з п'яти на носок.
Приспів: підняти праву руку вгору, ліву руку вгору, підняті вгору руки опустити через сторони; виставити на п'яту праву ногу, простягнувши вперед праву руку, виставити на п'яту ліву ногу, простягнувши вперед ліву руку; крок з високим підніманням коліна, руки на поясі.
2. АРТИКУЛЯЦІЙНА, ДИХАЛЬНА, ПАЛЬЧИКОВА ГІМНАСТИКА. РОЗВИТОК ФОНЕМАТИЧНОГО СПРИЙНЯТТЯ.
Логопед: Перед нами друга доріжка - помаранчева. Вона навчить нас виконувати гімнастику для пальчиків, для язичка, дихальні вправи, допоможе навчитися чути і розрізняти звуки.
Масаж для пальчиків рук.
Раз, два, три, чотири, п'ять, (Діти з'єднують по черзі мізинці, потім
безіменні пальці і т. д. до великих пальців під рахунок.)
Вийшли пальці погуляти. (Потім плескають у долоні.)
Цей пальчик найсильніший. (Масаж правого великого пальця - від
підстави до нігтя по зовнішній стороні.)
Самий товстий і великий. (Лівого великого пальця.)
Цей пальчик для того... (Правого вказівного пальця).
Щоб показувати його. (Лівого вказівного пальця).
Цей пальчик найдовший... (Правого середнього пальця).
І стоїть він в середині. (Лівого середнього пальця).
Цей безіменний пальчик... (Правого безіменного пальця).
Він розпещений самий. (Лівого безіменного пальця).
А мізинчик хоч і малий...(Правого мізинця).
Дуже спритний та завзятий! (Лівого мізинця).
(Після цього діти розтирають руки і струшують їх).
Артикуляційна гімнастика. Гра «Водії».
- Діти, зараз ми продовжимо подорож по доріжці на машині. Давайте підготуємо машину до поїздки: почистимо мотори. ( Вправи «Чистимо зубки», «Маляр», «Смачне варення»). Перевіримо підготовку водіїв. (Вправи «Мова-силач», «Гойдалки», «Сходинки»). До подорожі готові! Тепер в дорогу!
Машина по дорозі мчить, на всі боки гарчить.
За кермом лихий шофер, «Дын-дын-дын» - гуде мотор.
(Вправа «Мотор»).
- Їхали, їхали, пограти приїхали.
Гра «Розімніть-ка Язичок».
У нас в роті живе мова, до слів знайомим він звик.
Легко сказати йому: « Вода, каченя, небо, немає і так».
Але нехай він скаже: «Черепаха».
Не затремтить він від страху? Діти кажуть: «Че-ре-па-ха!».
Нехай повторить за мною мову
Таке слово: «боровик». Повторюють: «Бо-ро-вік!».
Боровик росте в лісі. Повторюють всю фразу.
Боровик в бору беру. Повторюють.
А тепер наш язичок
Скаче: чікі-чікі-чок! Діти повторюють.
Сів на сопілочку цвіркун. Повторюють.
Почав дірочки вважати:
Раз, два, три, чотири, п'ять! Повторюють.
Скажемо разом: «Ща-ща-ща, Повторюють.
Риби немає смачніше ляща!». Повторюють.
Повторіть: «Жа-жа-жа,
Ви не бачили їжака?». Повторюють.
Якщо ж бачили їжака, то скажіть... Відповідають: «Жа-жа-жа!».
Якщо ж бачили ляща - то скажіть... Відповідають: «Ща-ща-ща!».
Якщо ж бачили грача, відповідайте: ... Відповідають: «Ча-ча-ча!».
Якщо ж бачили сороку, відповідайте - ... Відповідають: «Окр-оку!».
Чікі-чікі-чікі-чок,
Став послушней ... язичок!
3. ВПРАВИ НА КООРДИНАЦІЮ МОВИ З РУХАМИ.
Інструктор по Ф. К.: Як яскраво після дощику засяяло сонечко і освітило нам третю доріжку- жовту. На ній ми будемо виконувати спеціальні фізичні вправи з промовою.
Вправа на координацію мови з рухом «Жовта пісенька».
Жовте сонце на землю дивиться, (Руки вгору, потягнулися, очі вгору.)
Жовтий соняшник за сонцем стежить. (Хитання руками вліво - вправо.)
Жовті груші на гілках висять. (Струшування руками вниз.)
Жовте листя з дерев летять. (Махи руками в сторони - вгору - вниз.)
Жовтий метелик, жовта комашка.
Жовті жовтці, ромашка жовта. (Присідання.)
Жовте сонечко жовтенький пісочок,
Жовтий колір радості, радуйся, друже мій. (Стрибки на місці).
4. ЛЕКСИКО-ГРАМАТИЧНІ ВПРАВИ, ІГРИ.
Логопед: Наступна доріжка - четверта. Вона зелена. На ній ми будемо грати у різні мовні ігри, щоб ви - майбутні першокласники навчилися говорити правильно, без помилок.
Лексико-граматична гра «Зелений колір».
Діти встають в шеренгу. Логопед кидає м'яч (зеленого кольору) дитині і вимовляє іменник з запитанням, дитина повинен сказати прикметник, що з ним узгоджується в роді, числі.
Ліс (який?) - зелений, трава (яка?) - ..., поле (яке?) - ..., м'ячик (який?) - ..., очі (які?) - ..., доріжка (яка?) - ..., тканина (яка?) - ..., пальто (яке?) - ..., стіни (які?) - ..., папір (який?) - ..., обручі (які?) - ..., штани (які?) - ..., плаття (яке?) - ..., шорти (які?) - ..., картон (який?) - ..., скло (яке?) - ..., квітка (який?) - ..., дерево (яке?) - ... . 5. РОЗВИВАЄМО РУХУ.
Інструктор по Ф. К.: А ось і п'ята доріжка - блакитна. Вона допоможе нам виконати різні вправи для всіх груп м'язів. Тут ми будемо розвивати силу, спритність.
Вправа «Волейболісти». Діти стають парами обличчям один до одного (відстань 2 метри), беруть один м'яч і перекидають його через шнур один одному від грудей.
6. РУХЛИВІ І МАЛОРУХЛИВІ ІГРИ, РОЗВИТОК ПРОСТОРОВОЇ ОРІЄНТУВАННЯ.
Інструктор по Ф. К.: А зараз перед нами шоста доріжка - синя. Саме тут ми з вами будемо грати в різні рухливі ігри.
Рухлива гра «Веселка».
Діти вибирають жетон - який колір веселки. Коли грає пісня «Хто збудував веселку», діти бігають врозтіч. Під час музичної паузи діти повинні встати в тому порядку, в якому розташовані кольори веселки. Хто швидше? Діти обмінюються жетонами, гра повторюється.
7. РЕЛАКСАЦІЯ.
Логопед: ми Підійшли з вами до останньої сьомій доріжці- фіолетового. Вона запрошує нас відпочити.
Релаксація «Веселка». Діти лягають на спину, закривають очі, розслабляються (під звучання «Колискової»), представляючи літній пейзаж.
Веселка-дуга-дуга, віднеси мене на луки,
На травушку шовкову, на річку бірюзову,
На теплий жовтенький пісок!
Логопед називає по черзі кольори веселки, діти прагнуть з закритими очима «побачити» заданий колір.
- Дощик вже давно закінчився. Веселка зникла. Прокинулося сонечко.
Діти потягнулися, потім встали.
Підсумок. Оцінка роботи дітей.
Логопед: Ось і наша перша подорож закінчилася. Чого ви сьогодні навчилися? Що сподобалося? Як ви вважаєте, чи зможете зараз відповісти на лист Незнайка? Діти відповідають. Намалюйте будинку такий лист.
- Мені сподобалося, що ви були добрими, уважними, і тепер зможете допомогти Незнайку, надіславши йому листа.
По доріжках веселки крокували, ми співали і танцювали.
В групу нам пора йти, зараз йдемо все, не поспішаючи.
Список літератури та методичних посібників
- Аляб'єва Е. А. Підсумкові дні за лексичним темами: Планування та конспекти. М.: ТЦ Сфера, 2006.
- Буреніна А. В. Аудиопособие «Театральні шуми».
- Воробйова Т. А. Крупенчук О. В. М'яч і мова: ігри з м'ячем для розвитку мовлення, дрібної ручної і загальної моторики. СПб.: КАРО, 2003.
- Желєзнова Е. С. Аудиопособие «Колискові».
- Картушина М. Ю. Бути здоровими хочемо. Оздоровчі та пізнавальні заняття для дітей підготовчої групи дитячого саду. М.:ТЦ Сфера, 2004.
- Пожиленко Е. А. Артикуляційна гімнастика. Методичні рекомендації з розвитку моторики, дихання і голосу у дітей дошкільного віку. СПб.: КАРО, 2004.
- Смирнова Л. Н. Логопедія в дитячому саду. Заняття з дітьми 6-7 років із ЗНМ. Посібник для логопедів, дефектологів і вихователів. М.: Мозаїка - Синтез», 2004.