logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми.

«Підводне царство»

План - конспект інтегрованого заняття фізкультурно - мовленнєвого циклу для дітей з порушеннями мови, опосередкованими відставанням у розвитку рухової сфери.

Автори: Посягина Н.І. - учительлогопед, I кваліфікаційна категорія, Меркурьева О. Б. інструктор з фізичної культури I кваліфікаційна категорія, Муніципальне дошкільний навчальний заклад «Добрянський дитячий садок N 21», р. Добрянка.

Мета: корекція порушень мови і рухової сфери дітей; практика переживання суб'єктивно-ціннісного ставлення до свого здоров'я.
Завдання:

  • Пізнавальні:

- уточнювати та узагальнювати знання дітей про підводному світі;
- закріплювати у мові назви морських мешканців, знання про їх звички, будову, діях, які вони можуть здійснювати;

  • Корекційно-розвиваючі:

- розширювати і активізувати словниковий запас на тему «Підводний світ»;
- удосконалювати навички словотворення;
- розвивати артикуляційну моторику, мовленнєве дихання;
- розвивати фонематичні сприйняття;
- удосконалювати навички зв'язного мовлення;
- вчити узгоджувати мова з рухами;
- розвивати загальну та дрібну моторику;
- розвивати спритність, швидкість реакції, координацію рухів, просторові уявлення;
- розвивати виразність мовлення і виразність рухів;
- активізувати логічне мислення, увагу, пам'ять, уяву.

  • Виховні:

- виховувати пізнавальний та природоохоронний інтерес до представників морської фауни;
- виховувати толерантне ставлення до відповідей дітей;
- формувати уміння працювати і грати в колективі.
Обладнання: м'який модуль, лавки для «підводного човна»; моделі кити, дельфіни, акули, морської риби, крабів та інших морських мешканців; синє полотно із зображенням моря, пальма, жовта тканина, зелені стрічки (водорості); маски акули і морських мешканців; масажний м'ячик; стрічки на паличках і м'ячі-фітболи на кожну дитину; аудиопособия «Театральні шуми» («Море») і «Ритмічна мозаїка» («Акваріум» К. Сен-Санс) А. В. Буреніної, «Десять мишок» («Краб») і «Колискові» Е. Желєзнової.
Хід заняття:
Організаційний момент.
Логопед: Здрастуйте! Давайте поздороваемся один з одним.
Комунікативна гра «Здрастуй!»
Діти беруться за руки і проспівують слово «Здрастуй!»: перший склад низько, одночасно піднявши руки вгору, а другий високо - опускаючи руки вниз.
 1. ВСТУПНА БЕСІДА. РОЗМИНКА.
Логопед: Скажіть, хлопці, хто з вас був на морі? Що таке море?
(Море - це величезне водоймище). Сьогодні ми хочемо запросити вас у незвичайну подорож. На наших заняттях ми з вами ще ніколи не бачили підводний світ і його мешканців. І зараз пропонуємо вам відправитися в захоплюючу підводну подорож. Хочете відправитися в дивовижне підводне царство?
Інструктор з фіз. культури:Хлопці, до моря ще треба дійти, тому скоріше вирушаємо в дорогу.
Розминка.

  • Ходьба гімнастичним кроком (рівна доріжка).
  • Ходьба на носках, руки вгору (по гарячому пісочку).
  • Ходьба на п'ятках, руки за спиною (кам'яниста доріжка).
  • Біг змійкою (звивиста доріжка).
  • Ходьба з високим підніманням колін (висока трава).
  • Легкий біг (під гору).
  • Ходьба (рівна доріжка).

- Ну ось, ми і вийшли до моря. Чуєте? Це голос моря. (Звучить фонограма «Море» з аудиопособия «Театральні шуми»). Давайте подихаємо прохолодним морським повітрям.

  • Дихальна вправа «Морське повітря» (плечі підняти, руки

розвести в сторони - вдих, опустити вниз - видих).
Подорож може виявитися небезпечним, тому краще плисти всім разом на великому підводному човні.
2. АРТИКУЛЯЦІЙНА, ДИХАЛЬНА ГІМНАСТИКА. РОЗВИТОК ФОНЕМАТИЧНОГО СПРИЙНЯТТЯ.
Логопед: Запрошую вас зайняти місця. Човен готовий до занурення. Морські хвилі гойдають її (нахили в сторони). На рахунок «три» занурюємося (діти рахують до трьох). Ми занурилися не глибоко і знаходимося на самому верхньому поверсі підводного світу. Тут світло і тепло, так як цей поверх висвітлює і зігріває сонце. Дивіться, праворуч по борту пливе диво-велетень. (Показ на модель кита). Хто ж це? (Синій кит).
Артикуляційна і дихальна гімнастика.

  • «Кіт виринає». Широко відкрити рот, висувати максимально вузький язик вперед (утримувати 5 сек.) і прибирати глиб рота.
  • «Кіт пливе». Рот широко відкрити, притиснути бокові краї язика до бічних верхніх зубів майже до іклів, піднімати і опускати кінчик язика, торкаючись верхній і нижній ясен.

- Хлопці, дивіться, промайнуло ще одне морське тварина. (Показ на модель дельфіна). Та це ж ...(дельфін).

  • «Дельфін хлюпоче». Чергування «чашечки» і распластанного мови (дельфіни то піднімають, то опускають хвости).

- Кити і дельфіни - це ссавці тварини. Чому тварини, а не риби? (У них є легкі, вони годують дитинчат молоком, а їхні хвости і плавники - це пристосування до життя у воді). Вони мешкають у поверхні води, так як у них немає зябер, їм необхідно випливати, щоб ковтнути повітря. Давайте покажемо як виринають дельфіни і кити.

  • «Дельфіни і кити». Діти замикають кисті рук у замок, опускають вниз і роблять дихальна вправа: вдих носом, пауза (під рахунок «раз», «два», «три») і видих ротом.

Гра «Плесни в долоні, коли почуєте звук [л] в слові».
Слова: акваланг, риби, кит, човен, море, водолаз, акула, восьминіг, плавець, черепаха, скат, камбала, рибалка, медуза, коник.
3. ВПРАВИ НА КООРДИНАЦІЮ МОВИ З РУХАМИ.
Інструктор з фіз. культури: Хлопці, прилади показують, що ми пропливаємо поряд з островом. Давайте тут зробимо зупинку. Човен спливає на поверхню води. Виходимо на берег острова. Що ви помітили цікавого на цьому острові? (Діти відповідають, що побачили пальму і кота на ній). Давайте заспіваємо для кота пісеньку.
Гра «Море - суша».
Море Хвилеподібні рухи руками.
А на море - суша Руки кільцем перед собою.
А на суші пальма Кисті притиснуті підставами, пальці розчепирені.
А на пальмі кіт Показ «вушок кота».
Він сидить Ручки поличкою.
І бачить... Показ «бінокля».
Далі гра повторюється в прискореному темпі.
Логопед: Що-то ми затрималися на верхньому поверсі. Ми опускаємося глибше. Тут вже темніше і вода стала прохолодніше. Як ви думаєте, чому? (Сонячні промені пробираються сюди з працею).
- Ой, хто ж це пливе? (Показ на модель акули). Велика хижа риба налетіла наче брила. Миттю жертву заковтнула ненаситна... (акула).
- Чим живиться акула? (рибами, морськими тваринами). Акули можуть напасти на людину? (так). Давайте уплывем подалі від цієї небезпечної риби. Занурення триває.
- Ось ми й опинилися на морському дні. Чи зможемо ми дихати під водою? (Ні. У людини немає зябер). Як же можна подорожувати по морському дну? (Надіти акваланги, водолазні костюми). Отже, надягаємо акваланги і водолазні костюми (діти імітують надягання костюмів). Виходимо з корабля. Як тут гарно. Які зелені водорості, скільки різних мешканців. - Ой, я щось помітила серед них. (Показ моделі риби). Хто це? (Риба).
4. ЛЕКСИКО - ГРАМАТИЧНІ ВПРАВИ, ІГРИ.
Логопед: Давайте пограємо з рибкою. Передаємо її один одному, відповідаючи на мої запитання.
Вправа «Запитання - відповіді».
Діти стають в коло і відповідають на питання, передаючи один одному рибку.
Чия голова? (Це риб'яча голова). Чий хвіст? (Це риб'ячий хвіст).
Чиї зябра? (Це риб'ячі зябра). Чиє черевце? (Це риб'яче черевце).
Чиї плавці? (Це риб'ячі плавники). Чиї кістки? (Це риб'ячі кістки).
Чия луска? (Це риб'яча луска). Чиї ікринки? (Це риб'ячі ікринки).
Чиє тулуб? (Це риб'яче тулуб). Чиї очі? (Це риб'ячі очі).
Гра «Без чого не буває риби?».
- Хлопці, скажіть, без чого не буває риби? Діти відповідають: «Не буває риби без голови (зябер, плавників, луски, очей, рота...)».
- Молодці, відпустимо рибку плавати. Хлопці, хто ж це котиться по морському дну? (Показ масажного м'ячика). Та це ж морський їжак. Як можна назвати їжачка ласкаво? (їжачок, ежичек...). Пограємо з їжачком?
Гра «Назви лагідно» (з масажним м'ячиком).
Логопед називає слово, кидає дитині масажний м'ячик. Дитина, повертаючи м'яч, називає це слово лагідно.
Медуза - медузочка, медузонька . Риба - рибка, рыбонька....
Черепаха - черепашка. Акула - акулочка.
Дельфін - дельфінчик. Восьминіг - восьминіжок.
Плавець - плавничок. Хвіст - хвостик...
Пісок - пісочок. Камінь - камінчик.
- Хлопці, нам пора повертатися до підводному човні. Йдемо до того місця, де залишили човен, сідаємо на свої місця. Ми починаємо підніматися на поверхню. Хлопці, я знову помітила нашого знайомого дельфіна. А що ви знаєте про дельфінів? (Діти відповідають).
5. РОЗВИВАЄМО РУХУ.
Інструктор з фіз. культури:Я думаю, що дельфін хоче, щоб ми з ним пограли. Давайте знову вийдемо з човна і пограємо, як дельфіни. Вони дуже люблять грати з м'ячем, ховатися у водоростях.

  • «Дельфіни грають» Підняти м'яч-фітбол над головою («виринули») і сісти за ним («сховалися»). Повторити 3-4 рази.
  • «Дельфіни гойдаються на хвилях». Сісти на м'яч-фітбол, розвести руки в сторони, погойдатися вправо-вліво (6-8 разів), на видиху вимовляючи звуки «ш-ш-ш» («Море шумить»), «а-а-а» («Чайки кричать»).
  • «Дельфіни пливуть». Лягти животом на м'яч-фітбол, ноги витягнути прямо, а руки по черзі витягати вперед. Гойдатися вперед - назад.
  • «Водорості». Стрічками, закріпленими до паличок, малювати «змійку» і «серпантин» обома руками по черзі.

6. РУХЛИВІ І МАЛОРУХЛИВІ ІГРИ, РОЗВИТОК ПРОСТОРОВОЇ ОРІЄНТУВАННЯ.
Інструктор з фіз. культури:Добре ми з вами пограли з дельфінами. А ви пам'ятаєте, що на цій глибині плавають акули? Давайте пограємо в гру.
Рухлива гра «Бережися, акула!»
Половина гравців, стаючи один від одного на відстані 3 м., утворюють коло. Це море. Один із граючих, вибраний ведучим, зображує акулу і знаходиться поза кола. Інші учасники гри - морські ковзани, дельфіни, різні риби, вони «плавають» (бігають всередині кола) під музику (звучить фонограма «Акваріум» К. Сен-Санс). За сигналом педагога «Бережися, акула!» акула швидко «випливає в море», намагаючись зловити морських мешканців, які поспішають сховатися за водорості і корали (за ким-небудь з тих, що стоять по колу). «Акула» ловить гравців, які не встигли сховатися, і відводить їх до себе в будинок.
Підраховується кількість спійманих «акулою» морських мешканців. Потім вибирається нова «акула» і гра повторюється.
Гра малої рухливості (пальчикова гімнастика). Логопед: Нам пора повертатися на берег моря. Йдемо до підводному човні і займаємо свої місця. Човен спливає. Скажіть, вам сподобалося підводне царство? Що ви дізналися нового? Чого навчилися? (Діти відповідають). Ми наближаємося до берега.
- Ось і ми вибралися на берег моря, під нашими ногами жовтий пісочок. Подивіться, хлопці, перед нами пальма. Хто ж сидить під нею? (Краб). Давайте заспіваємо про краба пісеньку.
Вправа «Краб». (Звучить фонограма пальчикової гри «Краб» з аудиопособия «Десять мишок» Е. Желєзнова).
Вітер дме, задуває, Рух руками вліво-вправо.
пальму в сторони хитає - 2 р. Кисті притиснуті один до одного підставами і
розгойдуються, пальці розчепирені (крона).
А під пальмою краб сидить Пальці рук зігнуті, розчепирені (клішні)
і клешнями ворушить - 2 р. і ворушать ними.
Чайка над водою літає Долоні з'єднані великими пальцями, розведені в
сторони. Діти "махають ними в повітрі.
і за рибками пірнає. Долоні зімкнуті, трохи округлені і виконують
хвилеподібні рухи.
А під пальмою...
Під водою на глибині Руки опущені вниз і розведені в сторони.
крокодил лежить на дні - 2 р. Лежачи на тильній стороні однієї з рук, «відкривають-
закривають рот». Помінявши руки, повторюють рухи.
А під пальмою...
7. РЕЛАКСАЦІЯ.
Логопед: На березі моря теплий жовтий пісок. Тут нам приємно буде відпочити, полежати, позасмагати.
Релаксація «Сон на березі моря».
Діти лягають на спину, закривають очі. Логопед під звучання спокійної музики (аудиопособие «Колискові») неголосним голосом розповідає про те, що всім сниться один і той же сон. Вони бачать море з прозорою водою і підводне царство, в якому живуть незвичайної краси водорості, дивовижні риби і різні тварини. Пауза. Діти відкривають очі, встають.
- Будемо відкривати очі, прокидатися і вставати.
Підсумок. Оцінка роботи дітей.
 Логопед: Сьогодні ми побували в підводному царстві. Хлопці, вам сподобалося подорожувати? А що цікавого вам запам'яталося? Куди б ви ще хотіли відправитися в наступний раз? (діти відповідають). Мені сподобалося, як ви сьогодні відповідали, грали...
У підводному царстві побували, риб і морських тварин зустріли.
Але в групу нам пора йти, зараз йдемо все, не поспішаючи.

 

Список літератури та методичних посібників:

  • Буденная Т. В. Логопедична гімнастика: Методичний посібник. СПб.:

«ДИТИНСТВО - ПРЕС», 1999.

  • Буреніна А. В. Ритмічна мозаїка. («Акваріум» К. Сен-Санс) -аудиопособие.
  • Буреніна А. В. Театральні шуми. («Море») - аудиопособие.
  • Желєзнова Е. С. Десять мишок («Краб») - аудиопособие.
  • Желєзнова Е. С. Колискові - аудиопособие.
  • Картушина М. Ю. Бути здоровими хочемо. Оздоровчі та

пізнавальні заняття для дітей підготовчої групи дитячого саду. М.:ТЦ Сфера, 2004.

  • Кирилова Ю. А., Лебедєва М. Е., Жидкова Н. Ю. Інтегровані фізкультурно-мовленнєві заняття для дошкільників з ЗНМ 4-7 років: Методичний посібник. - СПб.: «ДИТИНСТВО-ПРЕС», 2005.
  • Пожиленко Е. А. Артикуляційна гімнастика. Методичні

рекомендації з розвитку моторики, дихання і голосу у дітей дошкільного віку. СПб.: КАРО, 2004.

  • Рунова М. А., Бутилова А. В. Ознайомлення з природою через рух:

Інтегровані заняття. Для роботи з дітьми 5-7 років. М.: Мозаїка-Синтез», 2006.

  • http:ru.wikipedia.orq (ілюстрації риб, тварин).
   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове