logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми.

«На сонячній галявинці»

План - конспект інтегрованого заняття фізкультурно - мовленнєвого циклу для дітей з порушеннями мови, опосередкованими відставанням у розвитку рухової сфери.

Автори: Посягина Н.І. - учительлогопед, I кваліфікаційна категорія, Меркурьева О. Б. інструктор з фізичної культури I кваліфікаційна категорія, Муніципальне дошкільний навчальний заклад «Добрянський дитячий садок N 21», р. Добрянка.

Мета: корекція порушень мови і рухової сфери дітей; практика переживання суб'єктивно-ціннісного ставлення до свого здоров'я.
Завдання:

  • Пізнавальні:

- конкретизувати й узагальнити знання дітей про комах (назви, будова, дії в природі).

  • Корекційно-розвиваючі:

- збагатити й активізувати словниковий запас з теми «Комахи»;
- удосконалювати навички зв'язного мовлення, словотвору, узгодження іменників з числівниками;
- уміння узгоджувати мова з рухами; виразність мови і рухів;
- розвивати артикуляційну та дрібну моторику рук, мовне дихання; фонематичні сприйняття;
- розвивати спритність, швидкість реакції, координацію рухів, просторові уявлення;
- активізувати логічне мислення, увагу, пам'ять, уяву.

  • Виховні:

- виховувати пізнавальний інтерес до представників класу комах; установку на природоохоронне ставлення до природи;
- збагатити практику толерантного ставлення до відповідей однолітків і взаємодії в колективі.
Обладнання: картинки із зображенням комах, великий і маленький м'ячі, картки з цифрами від 2 до 9; стрічки на паличках за кількістю дітей, 6 обручів, макети квітів; аудиопособия «Десять мишок», «Топ-топ, хлоп-хлоп», «Колискові» (Е. С. Желєзнова)
Хід заняття.
Комунікативна гра «Здрастуй!».
Логопед: Здрастуйте! Як добре, що нас багато і ми разом, привітаємо один одного!
Діти беруться за руки і проспівують слово «Здрастуй!»: перший склад низько, одночасно потягнувшись вгору, а другий високо - виконуючи полуприседание.
1. ВСТУПНА БЕСІДА. РОЗМИНКА.
Вступна бесіда.
 Логопед: за зимою Весна приходить, приносить тепло нам з тобою.
Ось вже бджіл рої шумлять, миготить метеликів загін!
Навесні все яскравіше світить сонце. Ради яскравому сонечку і люди, і птахи, і звірі, і комахи. Як приємно зараз опинитися на сонячній галявинці. Сьогодні ми запрошуємо вас на сонячну чарівну галявину. Хочете познайомитися з її мешканцями? Щоб опинитися на чарівній сонячній галявинці треба сказати такі слова: «1-2-3 - ти на місці покружись, на полянці якби».
Ось ми і опинилися на чарівній сонячній галявинці (Відкривається стіна з малюнками, що зображують комах). Здогадалися до кого в гості ми потрапили? (До комах). Молодці!
На галявині багато різних «жителів», але вони дуже маленького розміру і часто ховаються в траві. Щоб з ними подружитися, треба нам на час в крихт перетворитися. Знову потрібні чарівні слова: «Гей, полянка, раз, два, три - у малюків нас перетвори!» Тепер трава навколо нас як високі дерева, піщинки як великі камені, а люди - просто велетні! Як багато комах живе на цій галявині: жуки, метелики, бджоли. Що ж спільного у всіх комах? (У всіх комах тільце розділене на голову, груди, черевце і вкрите жорсткими лусками, є 6 ніг, майже у всіх є крила та вусики).
Комахи - це різноманітна і велика група тварин. Як відрізнити комаха від інших тварин? (Потрібно порахувати його ніжки).
Подивіться уважно на сонячній галявині живуть тільки комахи? (Крім комах на галявині зустрічаються павучки і дуже цікаве тварина - сороконіжка). Вгадайте, чому її так назвали? (Не шість, як у комах, а багато малесеньких ніжок).
Інструктор по Ф. До: А я помітила маленьку мурашку-будівельника, який несе дощечки для ремонту свого будинку. Як називається будинок мурашки? (Мурашник). Вирушимо за ним по доріжці?
Ритмічний танець «Про мене і мурашки». Слова Ст. Степанова, музика Л. Абелевих. Рухи відповідно до тексту; право дітей на імпровізацію.
2. АРТИКУЛЯЦІЙНА, ДИХАЛЬНА, ПАЛЬЧИКОВА ГІМНАСТИКА. РОЗВИТОК ФОНЕМАТИЧНОГО СПРИЙНЯТТЯ.
 Логопед: Пропоную всім зобразити комах, що живуть на галявині.
Артикуляційна та пальчикова гімнастика (виконується за показом).

  • «Комарик кусає». Вузький язик максимально висувати вперед і прибирати глиб рота.
  • Пальчикова гімнастика «Комарик». Пальці стиснуті в кулачки, а вказівні пальці з'єднуються в «носик», згинаються - випрямляються.
  • «Метелик літає навколо квітки». Відкрити рот, облизати губи язиком по колу за годинниковою і проти годинникової стрілки.

Пальчикова гімнастика «Метелик» (долоні з'єднати тильною стороною, махати пальцями, щільно стиснутими разом, руху по колу).

  • «Коник». Широко відкрити рот, посміхнутися. Кінчиком вузького мови поперемінно стосуватися підстави (горбків) то верхніх, нижніх зубів.

Пальчикова гімнастика «Коник» (вказівний і середній пальці правої руки стрибають вперед-назад по долоні лівої руки, потім зміна рук).

  • «Бджола». Посміхнутися, відкрити широко рота, підняти мову вгору до горбикам (альвеол). Намагатися вимовити «джжж», але не уривчасто, а протяжно, протягом 10-15 секунд.

Пальчикова гімнастика «Бджола» (вказівним пальцем правої, потім лівої руки обертати навколо і двома руками одночасно).
Дихальна гімнастика.

  • «Комарик». Встати прямо, виконати повний вдих, на видиху тихо, з підвищенням голосу, довгостроково вимовити «з-з-з-з-з-З-З-З».

Прилітає ночами, не дає заснути він нам:
Зло дзвенить, над вухом в'ється, тільки в руки не дається.

  • «Жук». Стоячи, спокійно вдихнути, на видиху вимовляти «ж-ж-ж».

Я - жук, я - жук, я тут живу. (Плавно розмахувати руками.)
Я все жужжу, жужжу, жужжу: (Ритмічно переступати ногами.)
- На сонячній галявині багато комах, пограємо в дзижчать жуків і дзвінких комарів?
Гра «Комарі і жуки».
Діти діляться на дві групи: перша зображують комариків, а друга жуков. Перша група, почувши звук «З» літає по залу до тих пір, поки не пролунає звук «Ж» - тоді комарики завмирають, а літати починають жуки. Зміна звукових сигналів повторюється 5-6 разів.
3. ВПРАВИ НА КООРДИНАЦІЮ МОВИ З РУХАМИ.
Інструктор по Ф. К.: Хлопці, а павуки - це комахи? Молодці, звичайно не комахи! У павучків не 6 ніг, а 8. Тільце ділиться не на три, а тільки на 2 частини: головогруди і черевце. У всіх павуків є одна дивна особливість - вони вміють плести павутину - ловчу мережу для полювання на комах. Зумієте показати павучків, які повзають по гілці?
Вправа «Павучок». Звучить фонограма музичної гри «Павучок» з аудиопособия «Десять мишок» (автор Е. Желєзнова).
Павучок ходив по гілці, Діти йдуть пальцями правої руки по лівій руці.
А за ним ходили дітки. Ритмічно тупотять ногами, руки зігнуті в ліктях.
Дощик з неба раптом полив, Розслаблені кисті рук піднімають вгору, потім
ритмічно опускають вниз.
Павучків на землю змив. Рухи рук від себе вперед.
Сонце стало пригрівати. Піднімають руки вгору, пальці розчепирені.
Павучок повзе знову. Рухи повторюються (1-2 строчка).
А за ним повзуть всі дітки,
Щоб погуляти на гілці.
4. ЛЕКСИКО-ГРАМАТИЧНІ ВПРАВИ, ІГРИ.
 Логопед: Молодці! Хочете, перевіримо, чи добре ми знаємо комах?
Вправа «Продовж речення» або «Хто як пересувається?».
Діти стають у коло. Логопед читає речення, а діти закінчують їх, зображуючи руху комах: махають руками як крильцями (літає комаха), перебирає пальчиками (повзає комаха), стрибають (стрибає комаха).
Клоп повзає, а коник... (стрибає).
Метелик літає, а сороконіжка...(повзає).
Мураха повзає, а метелик...(пурхає).
Сороконіжка повзає, а бабка... (літає).
Комар літає, а тарган... (повзає).
Метелик пурхає, а муха... (літає).
Джміль літає, а мураха...(повзає).
Коник стрибає, а оса... (літає).
Божа корівка, що літає, а клоп... (повзає).
Тарган повзає, а цвіркун... (стрибає).
Гра «Маленький і великий» (з м'ячами).
У логопеда великий і маленький м'ячик. Кому з дітей кидає маленький м'ячик, той називає ласкаво маленьке комаха, а кому великий - той називає комаха перебільшено великим (велетня).
Жук - жучок - жучище. Комар - комарик - комарище. Клоп - клопик - клопище. Мураха - муравьішка - муравьище. Бджола - бджілка - пчелище. Тарган - тараканчик - тараканище.
Гра «Скільки комах на полянці».
  У кожної дитини - предметна картинка з зображенням якого-небудь комахи. Логопед показує цифру (від 2 до 5), а дитина має скласти речення: «На галявині 5 коників». І т. д.
5. РОЗВИВАЄМО РУХУ.
Інструктор по Ф. К.: Ой, Ой, це хто ж на галявині?
Над квіткою пурхає, танцює,
Віялом візерунковим махає. (Метелик)

  • «Метелики». Вправа зі стрічками: помахи в сторони по черзі правою і лівою рукою; помахи вперед. Повторити 6-7 разів.

З гілки на стежку, з травинки на травинку
Стрибає пружинка - зелена спинка. (Коник-стрибунець).
 «Коники». Стрибки на двох ногах з обруча в обруч («слалом»). Повторити 2-3 рази.
6. РУХЛИВІ І МАЛОРУХЛИВІ ІГРИ, РОЗВИТОК ПРОСТОРОВОЇ ОРІЄНТУВАННЯ.
Інструктор по Ф. К.:
Рано вранці їй не спиться, дуже хочеться працювати
Ось і меду принесла працьовита... (Бджола).
Прилетіла до нас бджола, хоч і мед не принесла, цікаво разом з нами, привернула її гра.
    Рухлива гра «Веселі бджоли».
За считалочке вибирається «джміль» - ловишка.
Раз, два, три, чотири, п'ять, хочуть бджоли пограти.
Що ж робити, як нам бути? Буде джміль зараз ловити!
«Джміль» сидить у будиночку-обручі, спостерігає за «бджолами». Всі інші діти - «бджоли» сидять кожний у своєму будиночку, дзижчать, поки не прозвучить сигнал педагога: «Бджоли в поле полетіли, зажужжали, загули». Діти - «бджоли» бігають по залу і вимовляють слова: «І літаємо і гудим, потихеньку жужжим: ж-ж-ж». Після слів педагога: «Джміль летить!», вилітає «джміль» і намагається зловити неуважних «бджіл», які не встигли зайняти свій будиночок.
Гра повторюється 2-3 рази.
Логопед: Молодці, спритні бджілки! Ми з вами говорили, що крім комах, на сонячній галявинці можна зустріти і багатоніжок.
Сороконіжка - дивне, таємниче істота, схоже на черв'яка, але з вусиками та безліччю ніг... Зустріти його на поверхні землі можна тільки ввечері і вночі. Сороконіжка норовить прошмигнути туди, де темнішу - під камінь, в тріщину в землі. В землі пересувається швидше, ніж на поверхні. Одна пара ніг перетворилася у стоноги в ногощелепи з кігтиками. А задня пара - великі ноги, які допомагають тварині чіплятися за грудки грунту в земляних ходах. У результаті відразу і не зрозумієш, де у стоноги передня, а де задня частина. Сороконіжка полює на земляних черв'яків, жуків, павуків, і може зловити навіть муху або осу, піднявши передню частину тіла і розгойдуючи її.
Інструктор по Ф. К.: Стоноги постійно кудись поспішають, біжать. І ми зараз покажемо двох стоніг, які тупотять, швидко біжать і ніколи не втомлюються.
Малорухлива гра «Сороконіжка». Звучить фонограма музичної гри «Сороконіжка» з аудиопособия «Топ-топ, хлоп-хлоп» (автор Е. Желєзнова).
Діти стають один за одним у два «паровозика», поклавши руки один одному на плечі. Дві «сороканіжки» в різних напрямках біжать по залу, голосно тупаючи ногами і співають пісеньку: «Сороконіжка добре біжить, тупотить ногами, так що підлогу тремтить, навіть якщо ніжки цілий день йдуть, не втомлюються, не втомлюються». На слова «Той хто йшов останнім, нехай біжить вперед і самим першим на голові встає» - остання дитина перебігає наперед і стає «головою сороканіжки».
7. РЕЛАКСАЦІЯ.
Релаксація «Сон на повітрі».
 Логопед: Весняний день. Прохолода.
Чути комариний дзвін.
Малечі тут буде в радість
Міцний і здоровий сон.
Діти лягають на спину, закривають очі, розслабляються під звучання «Колискової» (автор Желєзнова Е. С.).
Добре нам відпочивати
Але вже пора вставати.
Підсумок. Оцінка роботи дітей (Рефлексія).
Логопед: Ось наша прогулянка закінчилася, вам сподобалася чарівна галявина? Кого ми зустріли? (діти відповідають). Скажіть, комахи можуть приносити користь? А шкода? (Є комахи, які приносять користь, а є такі, які приносять шкоду).
Хто і як приносить користь?(Комахи корисні, тому що вони запилюють рослини. Бджоли збирають нектар і роблять мед; мурашина кислота використовується в медицині; метелики радують нас своєю красою. Бабки знищують кровосисних комарів, мошок. Корисний тутовий шовкопряд, гусениці якого дають натуральний шовк. Божа корівка поїдає тлю, яка шкодить рослинам). Хто і як завдає шкоди? (Комахи шкідливі, тому що гусениці поїдають листя і рослини гинуть, вони знищують плоди; сарана губить посіви; деякі комахи переносять небезпечні хвороби).
Інструктор по Ф. К.: Пора повертатися в дитячий сад, скажемо чарівні слова: «Раз, два, три - галявинка, у великих дітей нас перетвори і в дитячий садок вернеш». Мені сподобалося, що сьогодні ви були дуже дружними, спритними, старанними. А що сподобалося вам?
Логопед: Сьогодні ми зустрічалися з комахами. Вони, хоч і маленькі, але дуже потрібні природі. Дамо всі разом слово, не ображати шестиногих друзів.
На чарівній галявині ми сьогодні побували, її жителів дізналися.
В групу знову нам пора, зараз йдемо все, не поспішаючи.

 

Список літератури та методичних посібників

  • Аляб'єва Е. А. Підсумкові дні за лексичним темами: Планування та конспекти. М.: ТЦ Сфера, 2006.
  • Воробйова Т. А. Крупенчук О. В. М'яч і мова: ігри з м'ячем для розвитку мовлення, дрібної ручної і загальної моторики. СПб.: КАРО, 2003.
  • Желєзнова Е. С. Аудиопособия «Десять мишок», «Топ-топ, хлоп-хлоп», «Колискові».
  • Картушина М. Ю. Бути здоровими хочемо. Оздоровчі та пізнавальні заняття для дітей підготовчої групи дитячого саду. М.:ТЦ Сфера, 2004.
  • Кирилова Ю. А., Лебедєва М. Е., Жидкова Н.Ю. Інтегровані фізкультурно - мовленнєві заняття для дошкільників з ЗНМ 4-7 років: Методичний посібник. СПб.: «ДИТИНСТВО-ПРЕС», 2005.
  • Новиковская О. А. Логоритміка для дошкільників в іграх і вправах: Практичний посібник для педагогів і батьків. СПб.: КОРОНА принт, 2005.
  • Пожиленко Е. А. Артикуляційна гімнастика. Методичні рекомендації з розвитку моторики, дихання і голосу у дітей дошкільного віку. СПб.: КАРО, 2004.
  • Рунова М. А., Бутилова А. В. Ознайомлення з природою через рух:

Інтегровані заняття. Для роботи з дітьми 5-7 років. М.: Мозаїка-Синтез», 2006.

  • Смирнова Л. Н. Логопедія в дитячому саду. Заняття з дітьми 6-7 років із ЗНМ. Посібник для логопедів, дефектологів і вихователів. М.: Мозаїка - Синтез», 2004.
   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове