logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми.

«Веселі мандрівники»

План - конспект інтегрованого заняття фізкультурно - мовленнєвого циклу для дітей з порушеннями мови, опосередкованими відставанням у розвитку рухової сфери.

Автори: Посягина Н.І. - учительлогопед, I кваліфікаційна категорія, Меркурьева О. Б. інструктор з фізичної культури I кваліфікаційна категорія, Муніципальне дошкільний навчальний заклад «Добрянський дитячий садок N 21», р. Добрянка.

Мета: корекція порушень мови і рухової сфери дітей; практика переживання суб'єктивно-ціннісного ставлення до свого здоров'я.
Завдання:

  • Пізнавальні:

- уточнювати та узагальнювати знання дітей про транспорт, правила дорожнього руху;
- закріплювати знання про види транспорту, назви транспортних засобів, дії, які вони здійснюють, назви дорожніх знаків, їх значення;

  • Корекційно-розвиваючі:

- розширювати і активізувати словниковий запас за темою «Транспорт. Правила дорожнього руху»;
- удосконалювати навички словотворення і словозміни;
- розвивати артикуляційну моторику, мовленнєве дихання;
- розвивати фонематичні сприйняття;
- удосконалювати навички зв'язного мовлення;
- вчити узгоджувати мова з рухами;
- розвивати загальну та дрібну моторику;
- розвивати спритність, швидкість реакції, координацію рухів, просторові уявлення;
- розвивати виразність мовлення і виразність рухів;
- активізувати логічне мислення, увагу, пам'ять, уяву.

  • Виховні:

- виховувати пізнавальний інтерес до різних видів транспорту;
- виховувати почуття відповідальності на дорозі;
- виховувати толерантне ставлення до відповідей дітей; - виховувати почуття співпереживання до жителів чарівної країни; - формувати вміння вирішувати проблемні ситуації, вміння працювати і грати в колективі.
Обладнання: картинки з різними видами транспорту, м'яч з написом «Один-багато», повітряна кулька з загадкою, дидактичні картки «Дорожні знаки» для ознайомлення з навколишнім світом (ТОВ «Маленький Геній-Прес), м'ячі-фітболи, кільця за кількістю дітей (червоні, жовті, зелені) і деталі м'якого модуля таких же кольорів, макет світлофора, аудиопособия «Ритмічна мозаїка» (А. В. Буреніна), «Десять мишок», «Колискові», «Топ-топ, хлоп-хлоп» (Е. Желєзнова).
Хід заняття:
Орг. момент.
Логопед: Здрастуйте! Давайте спочатку побажаємо один одному здоров'я, поздороваемся.
Комунікативна гра «Здрастуй!»
Діти беруться за руки і проспівують слово «Здрастуй!»: перший склад низько, одночасно піднявши руки вгору, а другий високо - опускаючи руки вниз.
1. ВСТУПНА БЕСІДА. РОЗМИНКА.
Логопед: Хлопці, сьогодні ми пропонуємо вам відправитися в подорож. Воно буде в далеку чарівну країну Транспортландию, де живуть різні види транспорту. Які ви знаєте види наземного транспорту? (Автобус, автомобіль, поїзд,...). А що відноситься до підземного транспорту? (Метро). Який водний транспорт ви знаєте? (Корабель, яхта, катер, човен...). До якого виду транспорту относятсясамолет, вертоліт? (До повітряного транспорту).
Хлопці, ви знаєте, в Транспортландии злий чарівник Светоглаз сховав головного регулювальника руху - світлофор і тому всі види транспорту в чарівній країні посварилися. Кожен хоче бути першим і не поступається.
Інструктор по ф.до.:Так, всьому транспорту та світлофора потрібна допомога. Ми знаємо дорогу, але одним нам не впоратися з труднощами, які чекають в дорозі. Ви згодні допомогти нам? Шлях не близький, і ми будемо подорожувати на різних видах транспорту. Ви готові? Веселі мандрівники вирушають у дорогу з піснею! Розминка. Ритмічний танець «Веселі мандрівники». Фонограма «Веселі мандрівники» (аудіокасета «Ритмічна мозаїка»). Опис рухів у «Програмі з ритмічної пластики для дітей». Автор: А. В. Буреніна.
Інструктор по ф.до.:Увага! Зупинка в Транспортландии!
2. АРТИКУЛЯЦІЙНА, ДИХАЛЬНА, ПАЛЬЧИКОВА ГІМНАСТИКА. РОЗВИТОК ФОНЕМАТИЧНОГО СПРИЙНЯТТЯ.
Логопед: Перед нами будинок, літера М на ньому. Що це за будинок? (Тут метро). Наш шлях продовжимо ми в метро.
Пальчикова гімнастика. Вправа «Метро». Звучить фонограма пальчикової гри «Метро» з аудиопособия «Десять мишок» (Тобто Желєзнова).
Ось будинок стоїть, літера «М» на ньому, Вказівні пальці випрямлені, а великі
з'єднуються кінчиками (М), решта підгорнуті.
Ми відкриємо двері і ввійдемо. Долоні складені човником. Пальці притиснуті
один до одного; то розкривають долоні, то з'єднують.
Турнікет В метро, немає проходу Долоні на себе, пальці переплетені між
собою, випрямлені і теж спрямовані на себе.
Нам потрібно сунути в щілину квиток. Долоні прямі, пальці стиснуті, потирають
долоні один об одного (горизонтально підлозі).
Чарівна сходи їде вниз, Хвилеподібні рухи руками зверху вниз.
Ти за перила сам тримайся. Долоні притиснуті один до одного. Пальці однієї
руки лежать на тильній стороні іншого.
Йдуть до платформи поїзда: Долоні випрямлені, пальці стиснуті, водять руками
над підлогою вперед-назад (згинаючи, то випрямляючи лікті).
За маму там тримайся завжди! Долоню однієї руки обхоплює кисть іншої і
стискає її.
- Зупинка. Виходимо з метро (підходять до стіни, де розміщені картинки). Який транспорт ви тут бачите? (Човен, трамвай, вантажівка). Давайте присядемо і покажемо який транспорт є в чарівній країні.
Артикуляційна гімнастика.

  • «Човник». Відкрити рот. Язик висунути «човником» («жолобок»), тримати нерухомо. Губи широко розкривати («оскал»), то торкатися ними «жолобка».
  • «Трамвай». Рот відкритий. Губи в усмішці. Бічні краї язика щільно притиснути до верхніх кутніх зубів, спинку мови прогнути вниз, кінчик тримати вільно. Робити мовою рух вперед - назад, бічні краї язика при цьому повинні ковзати по корінним зубах. Стежити, щоб нижня щелепа не рухалася, губи не натягалися на зуби.
  • «Вантажівка висипає вантаж». Відкрити рот, посміхнутися. Бічні краї язика уперти в бічні верхні зуби майже до іклів. Піднімати і опускати широкий кінчик язика, торкаючись ним верхньої і нижньої десни за зубами. Стежити, щоб нижня щелепа і губи були нерухомі.

Розвиток мовного дихання та голосу.

  • «Прокололася шина у машини». Вимовляння звуку ш-ш-ш-ш.
  • «Накачаем шину» («Насос»). Вимовляння звуку з-з-з-з.

Гра «Впізнай слово».
- Хлопці, злий чарівник Светоглаз зачарував транспорт, і він тепер не може пересуватися по країні. Тільки ви зможете допомогти, якщо дізнаєтеся слова по першому і останньому звуків у назві (діти називають слово і показують картинку).
Картинки для гри: човен, трамвай, вантажівка, автобус, корабель, літак, мотоцикл, поїзд...
3. ВПРАВИ НА КООРДИНАЦІЮ МОВИ З РУХАМИ. Інструктор по ф.до.: Далі ми поїдемо на машинах у пошуках світлофора. Яку марку вибираєте? Разом зі мною повторюйте слова і показуйте руху.
Вправа «Їдемо, їдемо на машині...».
Їдемо, їдемо на машині, Імітують рухи кермом.
Натискаємо на педаль. Ногу згинають, витягають.
Швидкості перемикаємо, «Важіль» повертають рукою до себе, від себе.
Дивимося ми пильно вдалину. Приставляють долоню до чола.
Двірники зчищають краплі Руки згинають в ліктях перед собою, долоні
розкривають.
Вправо, вліво. Чистота!Нахиляють руки вправо, вліво.
Волосся куйовдить вітер. Над головою ворушать пальцями.
Ми - шофери хоч куди! Піднімають вгору великий палець руки.
Інструктор по ф.до.: Увага, зупинка.
4. ЛЕКСИКО - ГРАМАТИЧНІ ВПРАВИ, ІГРИ.
Логопед: Хлопці, біля зупинки стоїть вантажівка, а в кузові м'ячик для нас. Який він незвичайний, напис на ньому. Що написано? Прочитаємо: «Один - багато». Зараз ми пограємо в таку гру. Я кидаю м'яч і називаю один предмет, а ви ловіть м'яч і говорите слово, якщо цих предметів стало багато.
Гра «Один - багато». Логопед, кидаючи м'яч дитині, називає слово в од. ч., а дитина, повертаючи м'яч, називає його у мн.ч.
Літак - багато літаків.
Слова для гри: автобус, вантажівка, яхта, корабель, всюдихід, поїзд, автомобіль, тролейбус, човен, електричка, віз.
- Дивіться, наш м'ячик кудись покотився. Він показує дорогу до наступного випробування. Тут знаходяться картки з дорожніми знаками. Візьміть їх і розгляньте, встаньте півколом. Я буду називати дорожній знак, а у кого такий знак виявився, той показує його всім і розповідає, що він позначає.
Гра «Дорожні знаки». Дітям роздаються картки із зображенням дорожніх знаків. Логопед називає дорожній знак, а дитина, показує його всім, описує і визначає значення знака.
Дорожні знаки:
Розпорядчий знак - «Пішохідна доріжка».
Розпорядчий знак - «Велосипедна доріжка».
Розпорядчий знак «Рух прямо або праворуч».
Заборонний знак - «Рух пішоходів заборонено».
Заборонний знак - «Рух на велосипедах заборонено».
Заборонний знак - «В'їзд заборонено».
Попереджувальний знак «Дорожні роботи».
Попереджувальний знак «Діти».
Інформаційно - вказівний знак «Пішохідний перехід».
Інформаційно - вказівний знак «Місце зупинки автобуса (і) або тролейбуса».
Інформаційно - вказівний знак - «Підземний пішохідний перехід».
5. РОЗВИВАЄМО РУХУ.
Інструктор по ф.до.: Хлопці, кладіть знаки на місце. Ой, подивіться, до нас кулька прилетів (Захований кулька дістає логопед). Як же він може нам допомогти? (В ньому записка). Тут загадка для нас. Відгадайте:
Що за птах: пісень не співає,
Гнізда не в'є, людей і вантаж везе? (Літак).
Так саме літак доставить нас до того місця, де захований світлофор. А ось і наші літаки (беруть м'ячі-фітболи). Готові до польоту?

  • «Літак злітає». Лягти животом на м'яч-фітбол, ноги витягнути прямо, а руки витягнути вперед. Гойдатися вперед - назад.
  • «Літак летить». Сісти на м'яч-фітбол, розвести руки в сторони, погойдатися вправо-вліво (6-8 разів), торкаючись руками підлоги.
  • «Повітряні ями». Стрибки на м'ячі-фітболі, не відриваючись від підлоги і на видиху вимовляти звуки «л-л-л».

6. РУХЛИВІ І МАЛОРУХЛИВІ ІГРИ, РОЗВИТОК ПРОСТОРОВОЇ ОРІЄНТУВАННЯ.
Інструктор по ф.до. Ось ми й приземлилися. Всі вийшли з літака? Ви ніде не бачите різнокольорові очі світлофора? (Логопед вимикає світло). Так навколо туман, тому ми не бачимо головного регулювальника. Щоб туман швидше розвіявся, ми будемо їздити по дорогах на кольорових автомобілях. Тільки вам, як водіям потрібно бути дуже уважними на дорозі.
Рухлива гра «Кольорові автомобілі».
Діти («автомобілі») отримують кільце («кермо») одного з трьох основних кольорів і розподіляються по «гаражів» (м'який модуль такого ж кольору, як кільця у дітей). Гравці будуються по зростанню (біля модуля). Під музику (аудіокасета «Топ-топ, хлоп-хлоп», фонограма «Машина») всі діти починають рухатися по залу, наслідують їзді автомобіля, гудуть. Коли музика перестає звучати, «автомобілі» повинні вишикуватися на своє місце в «гараж». Хто швидше побудуватися - переможці.
Гра повторюється 3 рази.
Інструктор по ф.до. Хлопці, поки ми їздили, туман трохи розсіявся. (Логопед включає світло). Подивіться, попереду видніється гора (деталі м'якого модуля). А хто ж на горі підморгує нам різнокольоровими очима? (Світлофор). Правильно! Злий чарівник Светоглаз хотів заховати світлофор назавжди. Але ми добре рухалися, багато знаємо про транспорт, добре знайомі з правилами дорожнього руху, тому чарівні сили вичерпалися. Тепер чарівникові не перемогти нас! Ми відшукали світлофор!
Логопед: Давайте пограємо з головним регулювальником руху - світлофором. Спочатку згадаємо сигнали світлофора.
Гра малої рухливості «Світлофор». Діти стоять обличчям до світлофора.
Еслі світло запалюється червоний, значить рухатися... (небезпечно).
Звет зелений каже: «Проходьте, шлях...» (відкритий).
Желтый світло - предупрежденье - чекай сигналу для ... (рухи).
Коли загоряється червоне світло, ви стоїте нерухомо, завмирає. Побачите зелений - крокувати на місці. Коли горить жовтий, ви ляскаєте в ладоши. Той, хто переплутає сигнал, робить крок назад.
Коли педагог показує сигнали світлофора, діти виконують рухи.
7. РЕЛАКСАЦІЯ.
Логопед: Світлофор знайшли ми, друзі, зараз і відпочити пора.
Вії опускаються, очі закриваються.
Ми спокійно відпочиваємо, сном чарівним засипаємо.
Діти розслабляються під звучання «Колискової».
Ми спокійно відпочивали, сном чарівним засипали
Добре нам відпочивати, але пора вже вставати.
Посміхнутися, потягнутися, і встати на ніжки.
Підсумок. Оцінка роботи дітей.
Логопед: Сон був чарівним і ми з вами опинилися в дитячому саду.
Де ми сьогодні мандрували? Як допомогли всіма видами транспорту в чарівній країні помиритися? Хлопці, на якому транспорті вам сподобалося подорожувати? Куди б ви хотіли відправитися в наступний раз? (діти відповідають).
- Мені сподобалося, що ви сьогодні були розумними, уважними, добрими, сміливими, навіть не злякалися злого чарівника. Жителі Транспортландии вам дуже вдячні і дарують вам подарунки.
Прощання.
Подорож закінчилося у нас, багато знаємо про транспорт зараз.
В групу нам пора йти, зараз йдемо все не поспішаючи.

Список літератури та методичних посібників:

  • Аляб'єва Е. А. Підсумкові дні за лексичним темами: Планування та конспекти. М.: ТЦ Сфера, 2006.
  • Буреніна А. В. Ритмічна мозаїка. («Акваріум» К. Сен-Санс і «Веселі мандрівники») -аудиопособие.
  • Желєзнова Е. С. То-топ, хлоп-хлоп. («Машина») -аудиопособие.
  • Желєзнова Е. С. Десять мишок («Метро») - аудиопособие.
  • Желєзнова Е. С. Колискові - аудиопособие.
  • Картушина М. Ю. Бути здоровими хочемо. Оздоровчі та

пізнавальні заняття для дітей підготовчої групи дитячого саду. М.:ТЦ Сфера, 2004.

  • Кирилова Ю. А., Лебедєва М. Е., Жидкова Н. Ю. Інтегровані фізкультурно-мовленнєві заняття для дошкільників з ЗНМ 4-7 років: Методичний посібник. - СПб.: «ДИТИНСТВО-ПРЕС», 2005.
  • Пожиленко Е. А. Артикуляційна гімнастика. Методичні

рекомендації з розвитку моторики, дихання і голосу у дітей дошкільного віку. СПб.: КАРО, 2004.

  • Смирнова Л. Н. Логопедія в дитячому саду. Заняття з дітьми 6-7 років із ЗНМ. Посібник для логопедів, дефектологів і вихователів. М.: Мозаїка-Синтез», 2004.
   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове