Конспекти занять з дітьми.
«Лісова аптека»
(дослідний проект з екологічного виховання для підготовчої групи)
Автор: Качалова Тетяна Вікторівна, вихователь МДОУ N36 "Росинка" р. Бєлгорода.
Мета проекту: уточнити і розширити уявлення дітей про лікарських рослин, з'ясувати які з них ростуть у даній місцевості. Відкрити лісову аптеку у себе в групі. Закріпити поняття про взаємозв'язок рослинного світу і людини.
До відкриття лісової аптеки діти готуються і самостійно, і у групі. Під час прогулянки в парк з групою, діти збирають певний вид рослин для аптеки. Це будуть більш доступні для збору дітьми листя мати-й-мачіхі, липи, свіжа кропива, шипшина, м'ята, лопух, подорожник, кульбаба та ін
Лісова аптека відкриється для батьків. Діти розкажуть їм про зібраних рослинах, своїх походах, загадають загадки.
1 етап проекту: заняття на тему: «Лікарські рослини»
Мета:Розвивати пізнавальну активність дітей в процесі формування уявлень про лікарські рослини, про правила їх збирання, зберігання та застосування. Розвивати екологічне мислення в процесі дослідницької діяльності, творче уяву.
Хід заняття.
2. Екологічна гра «Дізнайся цілющу траву».
Мета: Розвивати екологічне мислення в процесі розумової діяльності, творче мислення.
Розвиваюче середовище: ілюстрації із зображенням лікарських рослин: кульбаба, кропива, подорожник, деревій, валеріана, ромашка; засушені рослини; відвари трав, картинки звірів або іграшки; гербарій «Рослини нашого краю».
Зміст.
Вихователь пропонує дітям вирушити у царство рослин, загадує загадки, відгадавши які, діти дізнаються, які це рослини:
Ах, не чіпайте мене,
Обожгу я без вогню.
(Кропива).
Зростав шар білий, дмухнув вітер -
Куля полетів.
(Кульбаба).
Нарядні платтячка,
Жовті брошки,
Ні плямочки немає
На червоній одежі.
(Ромашка).
Кожен лист мій любить стежинки
Біля узбіччя доріг.
Одного разу він людям добрим
Рани вилікувати допоміг. (Подорожник).
Як називаються ці рослини? Для чого вони потрібні людині? Давайте побільше дізнаємося про лікарських рослинах.
Здавна люди помічали, що хворі тварини відходять, щоб знайти якусь траву, з'ївши яку, вони видужували. Так і чоловік став шукати допомоги у різних рослин.
Подивіться на це рослина (картинки або засушені рослини). Його можна зустріти на лугах, лісових узліссях, і називається воно - деревій. Подивіться на його листя. Подумайте, чому він так називається. (Кожний аркуш складається з безлічі крихітних листків і у кожного листочка - ажурні краю). Деревій - лікарська рослина. Його використовують для зупинки кровотечі, для поліпшення апетиту.
Вихователь пропонує подивитися на іншу рослину. Хто знає, як воно називається? Чому воно так називається? Подорожник росте вздовж доріг. Листя його пружні, з міцними прожилками, густий пучок коренів, який надійно зміцнюється в ґрунті, стеблинка з суцвіттям. Вони теж жорсткі і пружні. Ось і не боїться подорожник витоптування, від якого страждають інші рослини.
Подорожник великий мандрівник. Приклеївшись до ніг людей, він без праці перебирається в інші місця. Подорожник називається зеленим бинтом. Якщо розіб'єш коліно, зірви листок подорожника, очисти від пилу, потім трохи поцарапай поверхню листа, щоб виділився сік, і прикладіть його до рани.
Про яку рослину кажуть, що воно палить? Правильно, це кропива. Але чому ж все-таки кропива обпікає?
На листках і стеблах рослини мають особливі волоски. Кожен волосок - як голка шприца. Всередині волосків - їдка рідина. Доторкнувся - отримуй уколи. Листя кропиви багаті різними корисними солями і вітамінами. З кропиви готують борщ. В кропиві міститися речовини, що вбивають мікроби, вона добре зупиняє кров. А ще вона зміцнює волосся. З неї роблять папір, мішковину. У стеблах цієї рослини дуже міцні волоски.
Всі ці лікарські рослини ростуть у багатьох районах нашого краю.
Є багато корисних трав,
На землі країни рідної,
Можуть впоратися з хворобою
Ромашка, м'ята, кропива
Подорожник, кульбаба, звіробій.
(Фізкультхвилинка «Дощик, лей веселіше».)
Дощик, лей веселіше!
Теплих крапель не шкодуй
Для лісів, полів.
І для маленьких дітей,
І для мам, і для тат.
Кап - кап! Кап - кап!
Як ви думаєте, де й коли збирають лікарські трави? Як правильно їх сушити? Квітки збирають, коли рослина цвіте. Кореневища - восени, коли плоди вже обсипалися. Збирають в суху погоду.
Вихователь пропонує пограти в лікарню. Так як доктор Айболить зайнятий на виклики, то лікувати звірів будете ви.
1. У нашого Ведмедика болить горло. (Діти радять). Дуже корисний відвар ромашки.
2. А у нашої Лисички застуда - дуже корисний відвар мати-й-мачухи, чебрецю.
3. У мавпочки немає сил. - Їй допоможе відвар шипшини, звіробою, глоду.
Підсумок заняття: Спасибі за увагу!
2 етап проекту: Екскурсія на луг для збору лікарських рослин.
Хлопці, зараз ми будемо збирати з вами лікарські рослини, але насамперед ми повинні повторити правила збору лікарських рослин.
Правила збору лікарських рослин.
1. Добре знати лікарська рослина і відрізняти його від отруйних рослин.
2. Збирати рослини краще в суху погоду, вранці, після того як висохне роса.
3. Не можна збирати рослини в місті і поблизу дороги. Чому, як ви думаєте?
(Відповіді дітей). Рослини там отруєні отрутою з вихлопних труб транспорту.
4. Зірвані рослини складати в широку кошик, щоб не пошкодити їх, а то
виділиться сік.
5. Сушити рослини потрібно в тіні, а не на сонці.
6. Не можна при зборі топтати сусідні рослини, не можна рвати рослини з коренем
і рвати все до останнього. Чому? (Відповіді дітей).
7. Не рвати рослини, які занесені в Червону Книгу. Чому? (Відповіді дітей).
Далі вихователь з дітьми збирають лікарські рослини.
Підсумок: Всі свої скарби природа щедро віддає людині і за все просить тільки одного: бережімо її! Давайте скажемо нашій природі, велике спасибі!
А зараз пригощайтеся трав'яним чаєм з ромашки. Ось так скромно виглядає ця квітка, але зате від багатьох хвороб лікує, а нам допоможе залишитися здоровими і не захворіти. (Показ ромашки).