Конспекти занять з дітьми.
"Репортаж з місця події"
Конспект відкритого заняття з ознайомлення з навколишнім і розвитку мовлення в підготовчій групі.
Автор: Вихователь вищої кваліфікаційної категорії Балякіна Е. Д.,
МДОУ «Дитячий сад комбінованого виду N 228», р. Саратов.
Програмовий зміст: закріпити знання дітей про професії журналіста і прийоми його роботи. Збагачувати та закріплювати знання дітей про зимуючих птахів; висловлювати свої враження і знання у творчій діяльності. Навчати складати розповіді по картині, розумовим діям, що ведуть до перерахування зображень на картині; вправляти в підборі визначень і порівнянь до іменником, вміння перевтілюватися, складати невеликі зв'язні розповіді від першої особи, використовуючи метод элепатии. Сприяти розвитку колективної творчості; розвивати увагу, пам'ять, мислення. Виховувати інтерес до творчої діяльності дорослих, бажання надавати допомогу зимуючим птахам.
Попередня робота: робота за проектами «Ми журналісти» і «Зимуючі птахи»; робота з мовним матеріалом по темі «Зима». Складання творчих розповідей за картинами різного змісту, навчання алгоритму ведення репортажів та інтерв'ю.
Матеріал до заняття: опорні картки - схеми, мультимедійна картина, обладнання для гри «Яка це професія?».
Хід заняття
Організаційний момент. Гра «Ладушки»:
Здрастуйте, ладусі! Хлоп - хлоп - хлоп.
Здрастуйте, ніжки! Топ-топ-топ.
Здрастуйте, щічки! Плюх - плюх - плюх.
Пухкі щічки. Плюх - плюх - плюх.
Здрастуйте, губки! Чмок - чмок - чмок.
Здрастуйте, зубки! Клац - клац - клац.
Здравствуйте, гості! Ось і ми!
Гра: «Яка це професія?» (на столі розташовані мікрофон, блокнот, ручка, телефон)
- Назвіть предмети, які лежать на столі. Ці предмети потрібні людям якій професії?
- Хто такі журналісти? (Люди, що повідомляють нам новости.)
- Яким має бути журналіст? (Розумним, освіченим, ввічливим, культурним, товариським, красномовним, сміливим,відважним, справедливим, правдивим, чесним.)
- Журналісти часто звертаються з проханням до інших людей.
Подумайте і скажіть, з яким проханням вони можуть звернутися і дайте відповідь на неї.
Де працюють журналісти? (Радіо, телебачення, в газеті, журналі.)
Що вони там роблять? (роблять репортажі, видають газети ,журнали, беруть інтерв'ю.)
А що таке репортаж? (Розповідь з місця події.)
Якщо репортаж про спорт, то він який? - спортивний
про театр - театральний
про науці - науковий
про дітей - дитячий
репортаж з гумором - гумористичний
репортаж, який нас розважає - розважальний
Що таке інтерв'ю? (Бесіда, діалог.)
Гра «Звернення з проханням»
Журналісти часто звертаються з проханням до інших людей.
-Подумайте і скажіть, з яким проханням вони можуть звернутися. (Ви не могли б відповісти на кілька запитань? Дозвольте, будь ласка, взяти у вас інтерв'ю. Дозвольте задати вам декілька запитань.)
-А як потрібно відповісти на прохання, якщо вона звернена до вас?
(Добре. Охоче. З задоволенням. Будь ласка.)
-А якщо ви хочете відмовитися? (Вибачте, будь ласка, я не можу з вами розмовляти і т. п.)
Діти сідають.
- А зараз ви будите юними журналістами і ми з вами будемо видавати журнал, але не такий (показати), а усний. Я візьму на себе роль ведучого, а ви - журналісти. Журнал ми будемо робити з цієї картини (показати картину на мультимедійному проекторі) Дивлячись на неї давайте придумаємо назву нашого журналу. («Зимуючі птахи», «Погодуємо птахів взимку», «Наші пернаті друзі», «Птахи взимку» та ін)
- Назвемо журнал «Погодуємо птахів взимку».
- Першу сторінку нашого журналу назвемо «Полювання за
подробицями». Взяли «підзорну трубу», спрямуйте об'єктив на один з об'єктів, які ви бачите на картині, і назвіть предмети, зображені на ній. (Діти перераховують предмети, зображені на картині.)
- Що можна сказати про зиму? Яка вона? (Чарівна, казкова,сніжна, люта, холодна, красива, морозна, вьюжная і т. д.)
- Якими словами можна сказати про сніг? Який він? (Білий,пухнастий, сріблястий, холодний, чистий, повітряний, легкий, мокрий, блискучий, хрусткий, розсипчастий, глибокий, м'який, скрипучий.)
- З чим його можна порівняти? (Як біла ковдра, пухнаста перинка і т. д.)
- Це хто? (Снігур) Яка в нього грудка? Значить він який?(Красногрудый)
- З чим поети порівнюють у віршах? (З рожевими яблуками.)
- Що робить хлопчик? (Годує, піклується, сипле, сипле, підгодовує.)
- Значить він який? (Уважний, турботливий, люблячий і т. д.)
Физминутка
- Уявіть себе зимующей птахом і станьте парами.
Я шишкар і ти шишкар.
У мене ніс і у тебе ніс,
У мене гладкі і у тебе гладкі,
У мене солодкі і в тебе солодкі.
Я твій друг і ти мій друг.
Ми любимо один одного.
-Друга сторінка нашого журналу називається «Шукаю друзів».
-Уважно подивіться на картину, що з чим тут пов'язано і чому. (Діти шукають об'єкти, пов'язані між собою і пояснюють чому.)
-А тепер ми всі опинилися в цій картині. Помилуйтеся казкової зимової природою, подихайте зимовому морозним повітрям. (Звучить звукозапис пташиних голосів).
-Чиї голоси ви почули? (Діти називають птахів).
Третя сторінка нашого журналу буде називатися «Про що я думаю і що я відчуваю».
- А тепер уявіть себе одним з героїв або об'єктом цієї картини і розкажіть, про що ви думаєте і що ви відчуваєте. (Складання невеликих оповідань з місця від імені хлопчика. Кішки, синички, сороки, дерева).
-Наші герої не тільки вміють думати, відчувати. Відчувати, розмовляти, але і спілкуватися між собою. Подумайте, з ким би з об'єктів ви хотіли б поговорити.
Гра «Хто про що говорить» (Діти складають діалоги від особи об'єктів картини: снігура, кішки і снігура, синиці і годівниці, снігу і горобини).
-Четверта сторінка нашого журнали «Музична».
Музична гра «Снігурі».
-Наступна сторінка нашого журналу «Репортаж з місця події».
- Сьогодні в нашому журналі буде кілька репортажів. Для того, щоб вам легше було скласти репортаж, скористайтесь опорними картами - схемами. (Виставляються картки - схеми, заслуховуються троє дітей).
-Шоста сторінка нашого журналу - «Бліц - опитування»:
-Назвіть зимуючих птахів.
-Які з них пролітні?
-Чому потрібно підгодовувати птахів взимку?
-Чому зимуючі птахи живуть зграями?
-Що є улюбленими ласощами синички?
-Як дізнатися, що на ділянці були снігурі та омелюхи?
-Для яких птахів ми вивішуємо годівниці?
-Де ночують ворони?
- Чому не можна годувати птахів?
-Заключна сторінка нашого журналу -«Поетична». Давайте згадаємо вірш Олександра Яшина «Погодуйте птахів взимку». (Діти читають вірш за дві строчки).
Погодуйте птахів взимку.
Нехай з усіх кінців
До вас злетяться, як додому,
Зграйки на ганок.
Не багаті їхні корми.
Жменю зерна потрібні.
Жменя одна-
І не страшна
Буде їм зима.
Скільки гине їх - не злічити.
Бачити важко.
А адже в нашому серці є
І для них тепло.
Хіба можна забувати:
Полетіти могли,
А залишилися зимувати
Заодно з людьми.
- Ось і закінчилася остання сторінка нашого журналу. Ви
дуже талановиті, винахідливі і знають журналісти. Яка з сторінок журналу вам найбільше сподобалася? (Діти називають).
-А про що б ви хотіли зробити журнал в наступний раз? Після закінчення заняття запропонувати дітям поспілкуватися з гостями. За бажанням діти беруть інтерв'ю у гостей приблизного переліку питань:
-Чи сподобався вам наш дитячий садок?
- Чи проводяться у вашому дитячому садку такі ж заняття?
- Чи сподобалися Вам наші діти?
- Щоб Ви хотіли нам побажати? та ін. |