Конспекти занять з дітьми.
«Моя сім'я»
Заняття в старшій групі дитячого саду.
Укладач: Кель Надія Андріївна, вихователь другої категорії старшої дошкільної групи, МОУ «Металлплощадская ЗОШ» Кемеровського муніципального району Кемеровської обл.
Мета: формувати у дітей старших дошкільнят уявлення про сім'ю як про людей, які живуть разом, кохають одне одного, піклуються один про одного.
Завдання:
- познайомити дітей з поняттям «сім'я»; закріпити знання повних імен членів сім'ї; закріпити вміння визначати найменування родинних відносин між близькими членами родини;
- виховувати у дітей гуманні почуття по відношенню до своїх близьких, бажання піклуватися про них;
- збагачувати й активізувати словниковий запас дітей за темою заняття; розвивати навички творчого розповідання, навички зв'язного мовлення.
Обладнання і матеріали: колажі з фотографіями сімей дітей, мікрофон.
Попередня робота: складання розповідей про свою сім'ю; знайомство і розучування прислів'їв про сім'ю; розучування вірша «На кого він схожий?», розучування текстів ігор-розминок, бесіда з дітьми про сім'ю.
Хід заняття.
Діти збираються в приймальні під приводом провітрювання приміщення. Поки діти у адміністратора з нянею, вихователь розставляє стільці півколом як в телестудії, розвішує плакати з фотографіями сімей вихованців. Потім із загадковим виглядом виходить до дітей.
Вихователь: Хлопці, давайте уявимо, що всіх нас запросили в телестудію на дитячу передачу «Моя сім'я». Ви згодні бути учасниками цієї передачі? Тоді давайте потихеньку увійдемо в телестудію і займемо свої місця.
Діти і вихователь входять в ігрову кімнату, вихователь розсаджує дітей на стільці.
Вихователь: Учасники передачі, займайте, будь ласка, свої місця. Приготувалися? Почали. Добрий день, шановні телеглядачі! Починаємо нашу передачу «Моя родина» і я її ведуча, Надія Андріївна. Сьогодні в нашій студії гості програми і учасники, хлопці д/з «Джерельце» селища Металлплощадка. Вони прийшли на нашу передачу для того, щоб розповісти про себе, про свою сім'ю, про своїх дорогих і близьких людей.
На початку нашої передачі я пропоную учасникам представитися.
Діти: Мене звати ..., моє прізвище...
Вихователь: Дякую всіх учасників передачі. А тепер давайте поговоримо. Хлопці, чи знаєте ви, як називають людей, що живуть в одному будинку, квартирі?
Діти: Сім'я, родина, домашні.
Вихователь: Правильно. У кожного з вас є сім'я. Сім'я - це тато, мама, діти. Це люди, які живуть разом і дуже один одного люблять, піклуються один про одного. Хлопці, давайте для наших телеглядачів покажемо етюд «Ранкове фото» в якому розповідається про сам рідній людині - мамі.
Проводиться физминутка з метою забезпечити короткочасний активний відпочинок дітей. Діти разом з вихователем читають вірш А. Костецького, супроводжуючи читання жестами і рухами.
Встань, як тільки сонце встане,
І тихесенько до віконця,
Руку промінь до тебе протягне.
Ти постав до нього долоню,
Нехай тебе побачить мама,
І вмитий, і взутим,
Всі прибравши, йди до неї прямо.
І скажи їй: «З добрим ранком!»
І потім з посмішкою, з піснею
Вийди до трав, людям, птахам.
І веселим, цікавим
День твій повинен вийти.
Вихователь: Сім'я - найдорожче, що є у людини. Не випадково в російській мові так багато приказок і прислів'їв про сім'ю. Хто знає прислів'я та приказки про родину - давайте розповімо їх нашим телеглядачам:
Діти: В сім'ї дружать, живуть не тужать.
В родині розлад - так і вдома не радий.
Сім'я сильна, коли над нею дах одна.
При сонечка - тепло, при матінки - добро.
Добрий син - батькові радість, а худий - печаль.
На що і клад, коли діти йдуть на лад.
Немає батьків - ні покровителів.
Хто батьків поважає, той повік щасливим живе.
Немає краще дружка, ніж рідна матінка.
Де любов так рада, там і смутку нема.
У недружню родині добра не буває.
В хорошій сім'ї хороші діти ростуть.
Птах рада весні, а дитина - матері.
Серце матері краще сонця гріє.
Діти батькам не судді.
Добрі діти - будинку вінець, а лихі - кінець.
Батьки працьовиті діти не ледачі.
Жалій батька з матір'ю, інших не знайдеш.
Згода, та лад у сім'ї скарб.
Хата дітьми весела.
Вся сім'я разом, так і душа на місці.
(Діти називають кілька прислів'їв про сім'ю, вибрати з них одну прислів'я і запропонувати дітям пояснити її зміст)
Вихователь: Молодці, хлопці, нашим телеглядачам і гостям в студії, думаю, було цікаво почути нові прислів'я та приказки про родину.
Тато, мама і діти - це ваша маленька сім'я. У вас є і велика сім'я, в неї входять ваші бабусі, дідусі, тітки і дядька. Давайте з вами пограємо в гру з нашими долонями, в якій говориться про самого доброго і дбайливого людині в нашій сім'ї - бабусі. (Читає вірш Н. Голля і Р. Григор'єва і супроводжує його жестами і рухами Проводиться пальковая гра з метою зміцнення м'язів кистей рук (Читає вірш Н. Голля і Р. Григор'єва і супроводжує його жестами і рухами. Діти наслідують.)
«Ладушки, ладушки,
Де були?
У бабусі!
(Плескають в долоні)
А у бабусі долоні
Все в зморшках зібрані.
(Показують руки долонями вгору)
А у бабусі долоні
Добрі-предобрые.
(Погладжують долоні один об одного)
Всі працювали долоні
Довгими роками.
(Стукає кулаками об долоні)
Пахнуть добрі долоні
Щами з пирогами.
(Підносять долоні до лиця, мов принюхуються)
По кучерям тебе погладять
Добрі долоні.
(Імітують погладжування)
І з будь сумом сладят
Теплі долоні.
(Складають долоні, підносять до обличчя, дмуть на них)
Ладушки, ладушки,
Де були?
У бабусі!
(Плескають в долоні)
Вихователь: Родичі можуть жити в інших будинках, інших містах і навіть країнах, але все одно вони ваші рідні - це ваш рід, ваша велика родина. Родичі трохи схожі один на одного. Хтось з вас схожий на маму, хто-то на тата, а хто-то на бабусю чи тітку. Зараз Таня прочитає вам вірш «На кого він схожий?».
У нас сьогодні свято, задоволена вся сім'я,
У нас народився братик, точніше, у мене!
До чого ж він хороший, на кого він схожий?
Тато каже: На маму, дуже славненький з особи.
Мама каже: На тата, вид сміхотливий у хлоп'яти.
Обидві бабусі один одному поступаються биту годину:
- Онук схожий на вас, не сперечайтеся,
- Що ви серденько, на вас.
Я одна сиджу, як мишка: нехай потешится рідня!
Я-то знаю, що братик вродив весь у мене!
Вихователь: Дякуємо тобі, Танюша, за такий цікавий вірш. Тепер давайте пограємо.
- Хто нам брат, хто нам друг, ставай швидше в коло!
Один одного за руки візьмемо і грати зараз почнемо.
Проводиться гра «А ти мені хто?». Діти стають у коло, вихователь підходить до будь-якій дитині і запитує: «Я - мама, а ти мені хто?» (Дочка, син). Хто відповів, стає провідним і визначає іншому питання: я - тато, я - брат, я, сестра, я - бабуся і т. д., а ти мені хто?
Вихователь: Молодці, хлопці. Сідайте на свої місця. Подивіться на дошку. Багато хто з вас разом з батьками зробили фото-колаж своєї сім'ї. На минулих заняттях деякі з вас вже розповідали нам про свою сім'ю. Нашим телеглядачам теж цікаво послухати ваші розповіді. Я запрошуючи Ліду, вона розповість нам про свою сім'ю, вітаємо її. (Після Ліди С. запрошується Віра М.)
Діти розповідають про своїх сім'ях, показую фотографії своєї сім'ї. План розповіді:
- Мене звати...(повне ім'я);
- Мою маму звуть ...(повне ім'я);
- Мого тата звати...(повне ім'я);
- ПІБ бабусь, дідусів, інших членів сім'ї, які є на фото.
Вихователь: Дякуємо нашим героям за такі докладні розповіді про ваших родинах. Нам було дуже цікаво, правда, хлопці?
Давайте разом з вами згадаємо пальчикову гру-потешку про сім'ю. (Проводиться пальчикова гра з метою утримати розумову здатність дітей і зміцнення м'язів кистей рук.)
Цей пальчик - матуся,
Цей пальчик - татусь,
Цей пальчик - дідусь,
Цей пальчик - бабуся,
Цей пальчик-я,
Ось і вся моя сім'я
Вихователь: Хлопці, я дуже рада, що у кожного з вас є рідний дім, де вас люблять, чекають, дбають, приходять на допомогу. Хочеться, щоб і ви цінували своїх близьких, ніколи не засмучували, дбали про них, коли станете дорослими людьми.
Час нашої передачі підійшло до кінця. У висновку я хочу вам подарувати ось ці сердечка, але подарувати не просто так. Я хочу, що б ви зараз сказали по одному серцевому слова про свою сім'ю. А почнемо так:
- Я люблю свою родину, тому що вона...(кожна дитина відповідає і отримує сердечко).
Я дякую вам усім за участь у телепередачі «Моя сім'я». Велике спасибі вам за участь, за цікаві розповіді, за ласкаві слова. До нових зустрічей!