Конспекти занять з дітьми.
«ПЛАНЕТА ЗЕМЛЯ В НЕБЕЗПЕЦІ»
КОНСПЕКТ ЗАНЯТТЯ З ЕКОЛОГІЧНОГО ВИХОВАННЯ В ПІДГОТОВЧІЙ ГРУПІ
Автор: Бікбова Фанія Мануровна, вихователь ІІ категорії, Татарстан
р. Набережні Челни МДОУ N 70 «ЯГІДКА».
Мета: -закріпити з дітьми знання про природу нашої планети;
- дати уявлення про те, що наша планета Земля зараз в небезпеці: у багатьох місцях вода, грунт, повітря стали брудними.
- продовжувати вчити дітей розрізняти об'єкти живої і неживої природи;
- опытническим шляхом закріпити знання про повітрі;
-розвивати швидкість реакції, кмітливість, логічне мислення;
- виховувати інтерес до довкілля, допитливість;
Хід заняття:
Хлопці, у нас у всіх є день народження. І ось люди домовилися і вирішили, що у нашої планети теж повинен бути день народження. Таким днем став 22 квітня. Це день народження і захисту наших лісів, річок, озер, тварин, птахів, комах - це день захисту нашої природи.
Хлопці, давайте поговоримо про нашу планету. Як називається наша планета? (Земля). А які ще планети ви знаєте? Давайте разом з вами подивимося на модель нашої планети. Наша планета - це здоровенний куля. Такий великий, що потрібно багато - багато днів, навіть місяців, щоб об'їхати
його навколо. А чому нашу планету називають блакитним кулею? (тому що більшу частину поверхні Землі покриває вода). Земля - це не тільки вода, але й суша. Це величезні материки, де живуть звірі, птахи, де ростуть дерева і квіти, де височіють гори і дихають жаром пустелі: Африка, Америка, Австралія, Європа, Азія, Антарктида.
Питання:
- Чого більше на земній кулі - води чи суші?
- Хто живе в морях і океанах? А на суші?
- А де на земній кулі живемо ми з вами?
- Як називається наше місто? Наша республіка? Столиця?
- А як називається наша країна?
Хлопці, всі ми - люди, тварини, птахи, рослини - мешканці Землі. Але наша планета знаходиться в небезпеці. На ній багато хворих місць. Це сталося тому, що люди побудували багато заводів, фабрик, електростанцій. Від цих підприємств забруднюється повітря - його забруднює дим, який виходить з труб в небо, гази від машин. Відходи заводів зливаються у ріки, моря і забруднюють їх. Нафта з танкерів під час аварій проливається у воду морів та океанів. Так забруднюється наша земля. Від цього забруднення гинуть тварини, рослини, хворіють люди. Гине наша природа. Хлопці, а як ви розумієте слово «природа»? Наведіть приклади (сонце, повітря, вода, птахи...) Всю природу Землі можна розділити на два величезних світу: світ неживої і світ живої природи. На столі лежать картинки, допоможіть мені їх розділити ( кожен бере по картинці і пояснює, до якої групи вона належить)
Гра «жива чи нежива природа»
Вихователь називає об'єкти живої природи - діти рухаються, неживої - стоять на місці.
Хлопці, а як ви думаєте, ми - люди ставимося до якої природи ( до живої). Доведіть (він рухається, росте, розвивається, вмирає, розмножується). А чим відрізняється від тварин ? (відповіді). А як ви думаєте, природа може жити без людини?( може). А людина без природи? (відповіді). Уявімо собі, якщо не було б повітря, то що сталося б? Давайте, спочатку вдихнемо глибоко - глибоко, а потім выдохнем. Як ви думаєте, що ми вдихаємо? Але що таке повітря? Який він? А ми бачимо його? А може його й зовсім немає? Хлопці, а давайте дослідимо властивості повітря. Але спочатку скажіть, а чому ми його не бачимо? (прозорий, невидимий). А що ще буває прозорим? Давайте знайдемо прозорі предмети у групі ( скла у вікні, стінки склянки) а тепер ходімо разом у лабораторію і проведемо досліди.
Досвід N 1.
Вихователь бере в руки склянку.
- Хлопці, а як ви вважаєте, цей стакан порожній? А давайте перевіримо, чи так це.
Вихователь ставить на столик банку з водою і склянку. Перевертає склянку догори дном і повільно опускає його в банку з водою. Що виходить? Потрапляє вода у склянку? А чому ні?
Висновок: у склянці є повітря, він не пускає туди воду.
А чому ми спочатку думали, що в склянці нічого немає? ( прозорий, невидимий). Це перше властивість повітря. Хлопці, нам вдалося побачити повітря - невидимку, а тепер пропоную і почути його.
Досвід N 2.
- Візьміть пляшку, приставте до нижньої губі і подуйте збоку в шийку. Що ви чуєте? (звук). Коли повітря тремтить, виникає звуки.
А що робить артист, який грає на духових інструментах? Він дме в отвір інструмента. Повітря тремтить, виходить звуки, на відміну від свисту - музичні.
Хлопці, звуки поширюються по повітрю. Звуки бувають тільки там, де є повітря. Наприклад, на Місяці, де немає повітря, нічого не чутно. (висновки)
Хлопці, скажіть, а де чисте повітря: у місті чи в лісі? А чому? (відповіді)
Ми сьогодні з вами почали говорити, що наша планета в небезпеці! Вона потребує допомоги. А ви знаєте сигнал лиха? Я вам скажу: SOS(показати плакат). Це заклик про допомогу. Як же ми зможемо допомогти нашій планеті? Щоб допомогти їй, треба навчитися любити природу, любити її з дитинства, навчитися розуміти, як живуть усі живі істоти. А що ми можемо робити, щоб повітря було чистим? (відповіді). Що ми робимо для того, щоб у групі було чисте повітря? А на ділянці? (відповіді).
А зараз я хочу дізнатися: чи любите ви нашу природу, вмієте піклується про неї.
Гра « зроби крок»
Діти встають в один ряд. Вихователь кожному задає питання, якщо гравець правильно відповідає - робить крок вперед, якщо ні - залишається на місці. ( 3-4 кола)
- Яким словом називають птахів, які зимують у нас? (зимуючі)
- У будь комахи вуха на ногах? (у коника)
- Скільки ніг у павука? (вісім)
- Які птахи прилітають до нас найпершими? (граки)
- Який гриб носить назву лісового хижака? (лисичка)
- Як одним словом називають тварин, які живуть з людиною?
( домашні)
- Муха, комар, метелик, бабка, мураха - хто це? (комахи)
- Ворона, шпак, грак, горобець, ластівка - хто це? (птахи)
- У якого дерева стовбур білий? ( у берези)
- Як називається будинок у мурашок? (мурашник)
- Що страшніше птиці - голод чи холод? (голод)
- Як називають людину, який лікує тварин? (ветеринар)
- Хто носить свій будинок на спині? (равлик)
- На якому дереві ростуть жолуді? (на дубі)
- Карась, щука, сом, окунь - хто це? ( риби)
- Яка птиця лікує дерева? (дятел)
- Яку пташку називають «лісове радіо»? (сорока)
- Як називають людину, яка охороняє ліс, стежить за порядком? (лісник)
- Чим харчується метелик? (нектаром)
- Хто в лісі плете павутину? (павук)
- Яка птах виводить пташенят взимку? (шишкар)
- Скільки крил у жука? (чотири)
- Хто спить вниз головою? (кажан)
- Якого кольору листя на деревах взимку? (їх немає)
- Які яблука ростуть на березі? (не ростуть)
- Яка комаха живиться кров'ю? (комар)
Хлопці, будинки поговоріть з батьками про нашому місті. Запитаєте: в небезпеці наше місто чи ні? Якщо так, то чому? Що йому загрожує? Чим ми можемо допомогти нашому місту? Завтра скажіть, чи треба ставити поруч з назвою нашого міста значок SOS?