Конспекти занять з дітьми.
Навчання дітей правильній поведінці на дорогах.
Автор: Павлова Ірина Геннадіївна, вихователь першої кваліфікаційної категорії, МАДОУ «Центр розвитку дитини - дитячий садок N25» Приволзького району р. Казані.
Величезна кількість жертв на дорогах викликає все більшу тривогу суспільства. Зростає розуміння того, що дитину слід раніше протистояти цій руйнує силі, оптимально використовуючи всі технічні досягнення цивілізації, грамотно, розумно, відповідально вести себе скрізь, де існують ризик і небезпеки. Збільшення інтенсивності дорожнього руху, постійно велику кількість травмованих і загиблих, в тому числі, як не сумно, та дітей, ставлять завдання інтеграції зусиль всіх зацікавлених організацій і відомств у справі попередження ДТП. Важливе значення у вирішенні даної проблеми має формування культури поведінки на дорогах, яке починається в самому юному віці і продовжується протягом усього життя. Дошкільний вік дітей найбільш сприятливий для формування навичок і звичок. Як відомо, безпека пішохода багато в чому залежить від дотримання ними правил поведінки на вулиці. Дорослої людини в складній ситуації вулиці виручає інстинкт самозбереження, спритність, швидкість реакції. На жаль, малюки цими якостями володіють далеко не повною мірою. Опинившись у критичній ситуації, дошкільники не завжди можуть прийняти правильне рішення, тим більше, якщо вони погано знають правила дорожнього руху.
Конспект заняття в підготовчій до школи групі
«Добрий транспорт»
Програмовий зміст: закріпити у дітей знання безпечної поведінки на дорогах; продовжувати вчити називати свою домашню адресу, вибирати за схемою найбезпечніший маршрут; згадати історію виникнення автомобільного транспорту; згадати групи дорожніх знаків; вчити добирати відповідні дорожні знаки до ситуацій; дати поняття про безпеку поведінки в ожеледь; розвивати мовлення, фантазію, творчу уяву.
Попередня робота: розповісти дітям історію виникнення автомобільного транспорту, дати поняття про групи дорожніх знаків.
Обладнання: картинки з групами дорожніх знаків, картинки для розповіді про історію виникнення автомобільного транспорту, гра «Знайди пару», слайди мультимедіа «Як вести себе в ожеледь», олівці, аркуші, картинки із зображенням спеціальних машин.
Хід заняття:
В-ль: діти, я прошу вас зайняти свої місця згідно з отриманими квитками.
Діти, у кого попереджувальні знаки сідають на перший ряд, у кого заборонні - на другий ряд і у кого вказівні - на третій. (Діти сідають.)
В-ль: На минулому занятті ми з вами вивчали історію виникнення автомобілів. Отже, счего ж почалася історія? Хто почне?
1 дит: Спочатку винайшли колесо (виставляє картинку.)
2 дит: Далі винайшли візок для перевезення важких вантажів і людей (ставить картинку.)
3 дит: Потім придумали карету, яка захищала людей, що сидять в ній від вітру, дощу, снігу, вона була більш зручною і красивою (ставить картинку).
4 дит: Потім винайшли першу парову машину, винайшли її у Франції, їздила вона на пару, коли вода остигала і пар закінчувався, то водій змушений був розпалювати багаття під казаном і кип'ятити воду. З тих пір водіїв стали називати «шоферами», що в перекладі означає «кочегар». (Ставить картинку).
5 дит: Потім винайшли першу машину, яка працювала на бензині. Винайшов її Карл Бенц в Німеччині (ставить картинку).
6 дит: Потім стали машини вдосконалювати, покращувати і врешті-решт з'явилися такі машини, які можна побачити зараз на наших дорогах (ставить картинку).
В-ль: Добре ось ми з вами пригадали історію виникнення автомобілів. А зараз я хочу показати вам ось такі машини - як вони називаються?
Діти: Спеціальні машини, машини служб порятунку.
В-ль: А хто мені назве номери телефонів, за якими викликаються ці машини?
Діти: 01-пожежна машина;
02-міліція;
03-швидка;
04-служба газу.
В-ль: Я вам пропоную згадати, як викликаються служби порятунку за телефоном. (Діти по черзі викликають).
В-ль: Щоб не потрапити в неприємні ситуації і не викликати машини служб порятунку, треба бути гранично уважним, правильно вибирати свій маршрут. Зараз ми подивимося, як ви це робите. Згадайте, як звуть наших друзів.
Діти: Паша і Маша.
В-ль: Я пропоную допомогти їм дійти до місця призначення, правильно вибравши найбільш безпечний маршрут, (Діти проводять, промовляючи маршрут).
Як ви думаєте, самий чи безпечний маршрут для Паші і Маші був обраний? (Відповіді дітей).
Молодці! А тепер я вам пропоную трохи пограти і порухатися. (Рухлива гра «Знайди пару»).
В-ль: Добре, хлопці, а тепер підійдіть до наших стендів з веселим вогником і трохи з ним погратися. Де зупиниться чарівний вогник, той знак і ми розшифруємо. (6-8 знаків. Після кожної розшифровки задається питання:-чому він забороняє?- тому що в червоному колі і т. д.)
В-ль: Молодці! А зараз я прошу зайняти свої місця. Яка зараз пора року? (Зима). Чим небезпечні дороги в цей час року?
Діти: Рано темніє і на дорогах стає слизько.
В-ль: Правильно. Ось чим небезпечний ожеледь, і як себе убезпечити ми з вами зараз і подивимося. (Перегляд мультимедіа). Чим себе убезпечити? Як правильно падати? Що робити, якщо пошкодив руку?
Що можна придумати, щоб не падати в ожеледицю? Що ж можна придумати, щоб вас бачили здалеку в темний час доби? Давайте придумаємо костюми і намалюємо їх.
( Діти малюють і розповідають про костюмах).
В-ль: Хлопці, молодці, а на наступному занятті ми з вами поговоримо про зимових іграх та забавах, про безпеку катання з гірок. Я вам даю завдання: намалювати малюнок - як ви любите грати взимку на вулиці.