Конспекти занять з дітьми.
ДИКІ ТВАРИНИ
( підготовча до школи група для дітей із ЗНМ)
Автор: Башева Е. В., вчитель-логопед ДНЗ N 12, р. Зея, Амурська область.
ЦІЛІ ЗАНЯТТЯ:
- Розширення та активізація словника з теми «Дикі тварини».
- Освіта присвійних і відносних прикметників.
- Розвиток зв'язного мовлення при складанні порівняльного розповіді за
опорним сигналам.
- Розвиток зорового і фонематичного сприйняття.
- Розвиток слухового уваги, уяви та мислення.
- Закріплення вміння складати складносурядне речення з союзом А з опорою на зорові символи.
- Розвиток мімічної виразності.
- Розвиток дрібної і загальної моторики пальців рук.
Роздатковий матеріал:
- перфоконверты для визначення диких і домашніх тварин;
- дидактична гра «Дикі тварини»;
- контурні зображення тварин, накладені один на одного;
- сонечка, вирізані з кольорового картону з різною емоційною
виразністю / веселе, сумне, здивоване, сердите /;
- вата, олівці;
- гудзики;
- ілюстрація із зображенням тварин з чужими частинами тіла;
- предметні картинки із зображенням тварин;
- п'ять кольорових гуртків, які відповідають кольору тварин.
Демонстраційний матеріал:
- схема для складання розповіді-порівняння про тварин;
- схема для складання складносурядного речення з союзом;
- магнітна дошка;
- мольберт.
Приміщення / підготовча група /, в якому проводиться заняття,
оформлено з використанням таких декорацій: -ялинки;
- сосни
ХІД ЗАНЯТТЯ:
Логопед пропонує дітям розташуватися на килимі, закрити очі і прислухатися до голосів весни / включається аудіозапис «Голоси птахів» /.
Логопед. Настала весна. Сонечко на небі ясне, тепле, променисте. Воно
світить всім і всіх радує. В лісі на пагорбах, серед розталого
снігу з'являються перші весняні квіти-підсніжники. Птахи
прилітають з теплих місць і весело щебечуть. Звірята в лісі починають
линяти. Діти радіють і протягують свої долоні вгору, а
сонечко гріє їх, зігріваючи своїми промінчиками. Хлопці,
поздороваемся з сонечком, навесні-красою:
Діти. Здрастуй, сонечко! Здрастуй, весно красна!
Бесіда про весняні місяці, ознаки весни.
Логопед. Є вислів «Весна іде!» Хлопці, а що ще може йти?
(поїзд, годинник, людина ). I
Подумайте, що ще робить весна? (рухається, крокує, настає)
Логопед. Ой, хлопці, як холодно стало на нашій галявині. Це вітерець подув.
Як дме вітерець? (діти зображують вітер ). Дивіться, вітерець
приніс нам якийсь конверт (відкриває конверт і читає лист ).
«Хлопці, зла чаклунка зачарувала лісових мешканців. Треба допомогти
Тваринам. Вони чекають від вас допомоги. Якщо ви впораєтеся з усіма
перешкодами на своєму шляху, то ви зможете допомогти звірам.
Сонячний, весняний промінчик буде вам допомагати.
Хлопці, ви хочете допомогти тваринам? Тоді у путь!
Логопед за допомогою дзеркала, показує на стіні «сонячного зайчика». Це і буде сонячний, весняний промінчик.
Логопед. Пройдіть до своїх робочих місць.
Ось перша перешкода, з яким ми повинні впоратися. Згадайте скоромовку про тварин: У їжака ежата, у вужа стиснута. Ведмежа біжить і від холоду тремтить.
Вимовте: - пошепки і голосно;
- повільно і швидко.
Розвиток мімічної виразності.
На підносах у дітей лежать сонечка, вирізані з кольорового картону
(веселе, сумне, здивоване, сердите).
Логопед. Вимовте скоромовку про тваринний з різною емоційною
виразністю (проговорювання дітьми скоромовки весело,
сумно, здивовано, сердито. Можна промовляти хором і
індивідуально).
Молодці, хлопці! З першим завданням ви впоралися. Сонячний промінчик хвалить вас. Подивимося, що чекає нас далі.
Утворення присвійних прикметників.
Логопед. Хлопці, знайдіть помилки художника. Поясніть, які частини тіла
не належать цій тварині.
Логопед поміщає на мольберт «картину», на якій зображені тварини з «чужими» частинами тіла (у лисиці - беличий хвіст, у вовка - заячий, у ведмедя - лисячий, у зайця - вовчий ).
Логопед. Хлопці, дуже часто людей порівнюють з різними тваринами або
їх поведінкою, зовнішністю, щоб показати, яка це людина,
якими рисами зовнішньої схожості він має з цим тваринам
або схоже рухається, їсть, веде себе з іншими...
Я вам зараз буду називати такі визначення, а ви мені поясніть,
якій людині підходить таке визначення /порівняння/. Отже,
почали.
Левова грива. Про яку людину можна сказати?
Діти. Про людину, у якого на голові пишна, величезна зачіска, багато волосся.
Логопед. Слоновий тупіт або тупотить як слон.
Детв. Це людина з важкою ходою.
Логопед. Крокодилячі сльози.
Діти. Так можна сказати про людину, проливающем брехливі сльози.
Логопед. Про кого можна сказати, що у нього шкіра, як у бегемота?|
Діти. Про людину, якого нічим не здивуєш. Це товстошкірий людина.
Логопед. Мавпячі кривляння. ;
Діти. Так говорять про те, хто любить кривлятися. ;
Логопед. Черепашачий крок.
Діти. У людини, яка дуже повільно ходить.
Логопед. Молодці, хлопці. З цим завданням ви впоралися добре.
Подивимося, яке далі завдання приготував нам сонячний промінчик.
I
Робота з перфоконвертами.

Логопед. Якщо ви побачите дику тварину, то малюєте у віконечку ялинку,
а якщо домашня тварина, то малюєте будиночок.
/логопед виставляє на мольберті предметні картинки з
зображенням диких і свійських тварин/
(Кінь, заєць, лисиця, корова, ведмідь, коза.)
Логопед. А тепер розгляньте контурні зображення тварин, накладених один на одного ( кінь, білка, лев, вовк).
Завдання 1: Назвати тварин, порахувати скільки їх. Виділити перший і останній звук у назвах тварин.
Завдання 2; Обведіть пальчиком по контуру тварина білку. Ласкаво назвати це тварина. Викласти з гудзиків кількість складів у слові білочка. Визначити позицію звуку «Л» у слові білочка.
Завдання 3. Яка тварина буде зайвим за місцем проживання (Кінь - це домашня тварина.) Яка тварина буде зайвим за вимовою (Лев). В цьому слові м'який звук «ль».
Розвиток фонематичного сприйняття.
На підносах у дітей лежить вата і олівець. Вата і олівець - це символи твердого і м'якого звуків«л», «ль»). Логопед вимовляє назви тварин, діти відповідно піднімають символи твердого і м'якого звуків (слова: лисиця, слон, олень, соболь, лось). \
Логопед. Сонячний промінчик дякує вам за правильне виконання
Завдання. Тепер давайте з вами пограємо.
Психогімнастика.
Зобразіть ласкаву кішечку. Покажіть, як вона гріється на сонечку, як вона пеститься. Раптом побачила злий собаку, вигнула спинку, випускає кігтики і сичить ( ш-ш-ш-ш на видиху ).
Розвиток зорового та слухового уваги.
Гра «Дикі тварини»
Логопед визначає 5 кольорових гуртків, які будуть відповідати
тварин, зображених на картинках. Картинки розміщуються для показу на
фланелеграфе. 1
Даються такі поєднання: ведмідь - коричневий колір, лисиця - оранжевий колір, заєць - білий колір, собака - чорний колір, кішка - сірий колір.
При вимові логопедом назви тварин, діти повинні підняти
відповідний кольоровий гурток. В кінці гри логопед відзначає тих хлопців,
які виявилися більш уважними і допустили меншу кількість
помилок.
Логопед. А тепер закрийте очі і прислухайтеся до голосам тварин.
( Включається запис «Голоси тварин» ).
Логопед. Послухали? Чиї голоси ви почули?
Відповіді дітей.
Розвиток зв'язного мовлення.
Складання розповіді - порівняння «Бурий ведмідь і слон». Складання розповіді - порівняння відбувається по схемі-моделі.
Будиночок - домашня тварина,
ялина - дика тварина.
Сніг - тварина живе в північних країнах,
сонце - тварина живе в південних країнах.
Дзеркало - зовнішній вигляд тварини.
Каструля - як харчується тварина.
Діти. _Бурый ведмідь і слон - це дикі тварини. Бурий ведмідь - це північне тварина, а слон - південне. Ведмідь коричневого забарвлення, а слон сірого. У слона є хобот, а у ведмедя немає. Слон більше ведмедя. У ведмедя на лапах кігті, а у слона на ногах немає пазурів. У слона великі вуха, у ведмедя немає. У слона є бивні, а у ведмедя немає. У ведмедя дитинчата - ведмежата, у слона - слоненята. Ведмідь - це хижа тварина, а слон - травоїдна.
Логопед. Складіть про цих тварин пропозицію, спираючись на символи. (На магнітній дошці схема складання складносурядного       пропозиції з союзом «А»:
Білі прямокутники - це слова, а червоний прямокутник - це маленьке слово «а» ).
Діти. Ведмідь коричневого забарвлення, а слон сірого забарвлення. У ведмедя
ведмежата, а у слона слоненята.
Логопед. Молодці, хлопці. Сонячний промінчик нам підказує, що залишилося ще трохи часу і тварин ми расколдуем. А зараз послухайте казку (логопед поміщає на магнітну дошку малюнки, які допомагають дитині зрозуміти різні значення одного слова).
У тридев'ятому царстві, в тридесятому державі була особлива ярмарок - ярмарок слів. На ній продавалися різні слова - кому які потрібні. Слів було багато, і продавали їх цілими партіями.
Продавці на всі лади зазивали покупців:
- кому, кому голки?
Голки знадобилися багатьом: їжакам, ершам, кактусів, соснам, ялинам
кравцем.
Слово «ніс» йшла нарозхват. Воно знадобилося і людям, і
тваринам, а ще кораблів, човнів.
Слово «хвіст» стало в нагоді всім тваринам, птахам, а також
поїздів, літаків, ракет.
За словом «язик» вишикувалася величезна черга з людей,
тварин, птахів. Навіть багаття знадобилося це слово. Який же
вогнище без полум'я?
( В ході цієї роботи не слід пояснити всі філологічні тонкощі відмінностей між цими поняттями. Досить сказати, що різні значення одного і того ж слова пояснюються певним схожістю різних предметів, явищ іт.д., а ці слова /омоніми/ звучать однаково, але нічого спільного у значенні не мають. У цьому завданні головними учасниками можуть виступати і самі діти. На запитання логопеда «Кому потрібен ніс?» Діти самостійно відповідають.
Дія чаклунських чарів злої чарівниці закінчилося і на нашій галявині з'являються ... хто, хлопці?
Діти. Тварини.
Логопед виставляє іграшки тварин ( лев, слон, ведмідь, лисиця,
лось, заєць, білка ).
Логопед. Сьогодні у лева день народження. Він любить отримувати багато подарунків,
але щоб всі вони були чимось схожі на нього. Як ви думаєте, що
йому можна подарувати? Намалюйте.
Діти малюють і пояснюють, чому намальоване підходить леву в подарунок: «Корону, тому що лев - цар звірів», - «Книгу казок, тому що там є казки про лева і про царів», - «Машинку, вона так швидко бігає», - Ведмедя, тому що він так само голосно гарчить», - «Тигреня, він теж хижак», - «Пензлик, вона схожа на хвіст лева», - «Коробку фарб, тому що там є помаранчева, як лев фарба.»
Логопед. Хлопці, ви добре попрацювали на уроці. Звірі вас дякують і дарують вам мішечок з подарунками (в мішечку волоські горішки ). Здогадайтеся, від кого ці подарунки? (від білки).
|