Конспекти занять з дітьми.
«Мої вірні помічники»
Конспект заняття з валеології з елементами експериментування для дітей старшого дошкільного віку.
Автор: Головіна Світлана Олександрівна, вихователь ЦРР-дитячий садок N 12,
місто Александров, Володимирська область.
Мета:
• продовжувати формувати елементарні уявлення про роль органів чуття: очі, вуха, ніс у житті людини;
• обговорити питання гігієни органів слуху, зору, дихання;
• працювати над вдосконаленням навичок постановки дослідів і експериментів;
• продовжувати формувати здатність аналізувати результати спостережень і експериментів, спираючись на дані, отримані з допомогою сенсорного сприйняття;
• розвивати швидкість мислення, творчу уяву;
• продовжити формування інтересу до пізнання свого тіла;
• виховувати дбайливе і турботливе ставлення до свого організму.
Попередня робота:
- бесіди про органи почуттів у тварин і людини;
- читання художньої літератури: «Мойдодир», «Доктор Айболить» К. І. Чуковського, «Неболейка» В. Семенової;
-сюжетно-рольові ігри «Лікарня», «Кабінет окуліста».
Матеріал та обладнання:
• шарф для зав'язування очей, книга, «чудесний мішечок», набір дрібних предметів;
• ширма, папір, ножиці, 2 склянки з водою,
• піднос з ароматизованими предметами, серветка.
Хід заняття.
Вихователь: Діти, послухайте загадку:
Два братики через дорогу живуть,
А один одного не бачать (очі)
Вихователь:
-Хлопці, а навіщо людині очі?
Діти:
-Щоб бачити
Вихователь:
-Як би ми жили, якби у людини не було очей?
Діти:
-Нам би довелося дуже важко.
Вихователь:
-Як називають людину, яка не бачить?
Діти:
-Сліпий
Вихователь:
-Як можна допомогти цій людині?
Діти:
-Допомогти перейти дорогу, подати руку, предмети.
Вихователь:
-Послухайте вірш:
Розберемося разом, діти,
Для чого очі на світі?
І навіщо у всіх у нас
На обличчі дві пари очей?
Щоб текла з них сльоза?
Ти закрий очі долонею,
Посидь зовсім трошки,
Де ліжечко, де вікно?
Дивно, нудно і прикро-
Нічого навколо не видно.
Потрібно пам'ятати кожну годину,
Як важливі очі для нас!
Вихователь пропонує дітям з'ясувати з допомогою експерименту, навіщо людині
очі? Викликає одну дитину і зав'язує йому очі:
Вихователь:
- Скажи, що у мене в руках?
(дитина не знає)
Вихователь:
- А що я роблю? (вихователь робить 2-3 безшумних дії.).
(Дитина цих дій не бачить і нічого про них сказати не може).
Воспитатеь: Тепер зніми шарф і скажи: навіщо людині очі?
(відповідь дитини; його доповнюють інші діти).
Вихователь: Як би ми жили, якби у людини не було очей?
Діти: Нам довелося б погано.
Вихователь: Природа дбайливо оберігає очі: вони розташовані в спеціальних
поглибленнях - очницях (будиночках). Закриває цей «будинок» спеціальна «дверцята» під назвою - повіку. А якщо з'явиться небезпека, повіки за наказом мозку
блискавично зачиняться. Тільки тоді, коли очі прикриті століттями, вони
перебувають у спокої. Коли ж очі відкриті, людина постійно розглядає те,
що знаходиться перед його очима. Вони рухаються то вліво, то вправо, то вгору, то
вниз, як би обмацуючи зображення.
В процесі розповіді вихователь пропонує розглянути (помацати) очні западини, повіки, брови, вії, поводити очима вправо, вліво, вгору, вниз.
Вихователь: А зараз давайте переконаємося ще раз, чи можна обійтися без очей?
Ми з вами пограємо. Встанемо безладно в групі. Завяжем Сергієві очі і попросимо пройти від дверей до вікна, обходячи товаришів, навіть якщо постарався запам'ятати їх розташування.
Вихователь: А тепер Сергійко виконає інше завдання: візьме цукерку і з'їсть її.
(Сергійко легко виконує завдання).
Вихователь: Бачите, ходити по кімнаті не міг, а повз рота не проносить.
Далі вихователь проводить гру «Чудовий мішечок»
(дитині зав'язують очі, він повинен на дотик відгадати предмет).
Гра повторюється 4-5 разів, проводиться стоячи.
Потім вихователь пропонує сісти на свої стільчики акцентує увагу дітей
на наступному етапі заняття. Задає питання:
Вихователь:
- Що ми чуємо?
Діти:
-Вухами
Вихователь:
- Скільки вух у людини?
Діти:
-Два
Вихователь розповідає:
У всіх людей по два вуха і розташовані вони по обидві сторони нашої голови.
На відміну від очей, які закриваються століттями, наші вуха постійно відкриті, а значить, вони постійно чують, відчувають якісь звуки, навіть коли людина спить. Тому вуха одні з перших можуть повідомити нас про небезпеку. Первісної людини небезпека підстерігала на кожному кроці, тому його вуха могли рухатися, як локатори. У сучасних людей вуха рухатися не можуть, але теж дуже добре чують різні звуки: хто як кричить і розмовляє, як шумить море, дерева, шарудить листя і т. д.
Вихователь:
- Як називають людину, яка не чує?
Діти:
- Глухий
Вихователь:
-Як йому можна допомогти?
Діти:
-Лікарі виписують слухові апарати, можна написати на листочку.
Вихователь:
-Для чого ще потрібні людині вуха?
Діти:
-Для того, щоб навчитися говорити.
Потім вихователь пропонує пояснити приказку: «В одне вухо влетіло, а з іншого вилетіло».
Потім проводить гру «Почуй мене». (Вибирається дитина, якій пропонуються різної гучності слова. Спочатку дитина повинна почути їх двома вухами, потім одним вухом, потім спробувати почути їх двома закритими вухами.) Гра повторюється 2-3 рази.
Дітям пропонується ще одна гра на аналіз слухових подразників.
Вихователь:
- А тепер послухаємо тишу. Хто почує більше в ній звуків?
(Діти замовкають і слухають звуки на вулиці, що лунають в будівлі, ділянці дитячого садка).
Висновок: Які гарні у вас вуха.
Вихователь: Ми з вами знаємо, що звуки бувають різними. Спробуйте визначити, що я зараз буду робити.
(Заховавши руки за ширму, вихователь виконує дії, що супроводжуються звуковими явищами: переливає воду з однієї банки в іншу, шелестить папером, стукає ложками, заважає чайною ложкою в склянці, розриває папір).
Діти повинні кожен раз визначити джерело звуку.
Після ігор вихователь проводить з дітьми физкультминутку, стоячи в колі:
Є у великому лісі хатинка
Варто задом наперед
(нахили з поворотом навколо себе)
В тій хатині є старенька
Бабуся Яга живе,
(присідання з ударами)
Ніс гачком,
(показ руками вперед себе)
Очі великі,
(кругові обертання рук в сторони)
Наче іскорки горять,
(стискання і розпалювання пальців в кулаки)
Вуха старі, глухі,
Але підслухати всі хочуть.
(нахили вправо, вліво з виставленням долонь біля вух)
А під пічкою коники кують-кують-кують,
Немов веселу пісеньку співають-співають-співають,
(удари кулачками по колу перед собою)
Хлоп - туди, хлоп - сюди,
(оплески вправо, вліво) з поворотом)
Немає особливої праці.
(стрибки на місці, руки на поясі)
Потім діти сідають на свої стільчики.
Вихователь задає питання:
-Що на обличчі у нас один?
Діти:
-Ніс
Вихователь:
- Для чого людині потрібен ніс?
Діти:
-Щоб дихати, нюхати запахи.
Вихователь: Послухайте, будь ласка, вірш.
«Навіщо носик малюкам?» Ю. Прокопович
Є прямі носи,
Є носики - курносики...
Дуже потрібен кожен ніс
Раз вже він до лиця приріс.
Жарким літом на лужочке
Носик квіточки нюхає.
На галявині - суницю,
В грядці - стиглу полуницю.
В городі чує ніс
Де часник і цибулю підріс.
У будинку може так трапитися,
Носик теж знадобиться:
Він знайде в шафі варення,
Де цукерки та печиво,
Де в буфеті шоколадки
Або сік, в пляшці солодкий.
Апельсини хто приніс?
Всі пронюхають наш ніс.
Навіть пам'ятає він який
Запах маминих парфумів,
Ніс не повинен бути застуджений,
Ніс здоровий всім нам потрібен,
Щоб сон, коли прийде,
Тихо спати, закривши рот.
Ще можна побажати:
Пальцем в ніс не залазити.
Вдень на сонці не сидіти-
Носик може обгоріти.
А взимку, у великий мороз
Не висовувати свій ніс!
Ну, тепер зрозуміло вам,
Навіщо носик малюкам?
Далі вихователь розповідає про ніс:
- Деякі вважають, що ніс - це лише прикраса обличчя. Інші думають, що природа дала нам ніс, щоб подражнити його догори. Є навіть вираз: «Бач, ти, задер ніс!» або «Ну, що, ти носа повісив?» Це жарт. Насправді навіть самий маленький ніс досить важлива частина тіла. Носом ми дихаємо. А ще ніс допомагає відчути і розрізняти запахи. Ось це ми зараз з вами і перевіримо.
Вихователь проводить гру «Визнач по запаху».
На великому підносі на тарілочках лежать ароматизовані предмети (фрукти, овочі). Вихователь зав'язує дитині очі хусткою і підносить до носа будь-яку тарілочку. Дитина повинна визначити по запаху, що лежить у цій тарілочці.
Після гри лунає стукіт у двері. В групу входить Незнайко:
- Здрастуйте, хлопці! А що ви тут робите?
(відповідь дітей)
Незнайко: А давайте з вами пограємо. Я знаю гру, яка називається
«Покажи частини тіла».
Діти встають у коло. Незнайко спочатку називає і показує частини тіла правильно, потім - неправильно, стежачи за реакцією і уважністю дітей.
Незнайко показує такі частини тіла: руки, ноги, голова, шия, вуха, ніс, очі, рот, щоки, повіки, вії, брови, підборіддя, чоло, волосся і т. д.
Після гри Незнайко хвалить дітей і прощається.
Вихователь підводить підсумок заняття.
Література:
- Парціальна програма «Я - людина» С. А. Козлової.
- Журнал «Дошкільне виховання» № 3, 2000 r.
- «Природничо - наукові спостереження та експерименти в дитячому саду. Людина.»
А. В. Іванової.