Конспекти занять з дітьми.
"Прийшла весна, прилетіли птахи"
Заняття в старшій групі.
Автор: Вихователь Ібрагімова Ельвіра Мухаметовна, друга категорія, МАДОУ 362 Приволзького району міста Казані.
Мета: формувати інтерес і любов до природи, вчити помічати зміни в ній; продовжувати знайомити з віршами російських поетів про пори року; поглибити інтерес до птахів, навчити виділяти і називати їх характерні особливості; вчити зображувати птицю, спираючись на узагальнені уявлення про птахів, при розписі їх фігур з солоного тіста.
Попередня робота: спостереження за птахами на прогулянках, розглядання живописних полотен, де художники зобразили різні часи року, ілюстрації птахів.
Матеріал до заняття: ілюстрації перелітних птахів, живописні полотна художників, музика (звуки лісу), фігури з солоного тіста, гуаш, клейонки, кисті, ганчірочки, палітра, вода в стаканчиках.
Хід заняття:
Вихователь: Сьогодні у нас незвичайне заняття. Ми зібралися, щоб разом порадіти весняному сонечку, тепла і пташок, які прилітають з півдня.
Зараз я прочитаю фрагменти віршів про пори року. Ви повинні сказати, про який з них йде мова, і як ви про це здогадалися.
- Білий сніг пухнастий.
У повітрі кружляє
І на землю тихо падає, лягає.
І під ранок снігом поле забелело,
Точно пеленою все його одягнуло.
В. Суриков.
2.Стали дні холодніше,
Поспіває брусниця,
І від пташиного крику
Серцю тільки сумніше.
Зграї птахів відлітають
Геть за синє море,
І дерева блищать
У різнобарвному вбранні.
А. О.плещеєв.
3.Якщо в небі ходять грози,
Якщо трави розцвіли,
Якщо рано вранці роси
Гнуть билиночки до землі,
Якщо у гаю над калиною
Аж до ночі бджолиний гул,
Якщо сонечком зігріте
Вся вода в річці до дна, -
Значить це вже літо ...
Е. Трутнева.
4. На дворі дзвенить капель,
По полях біжать струмки,
На дорогах калюжі.
Скоро вийдуть мурахи
Після зимової холоднечі.
Пробирається ведмідь
Крізь лісовий сушняк,
Стали птахи пісні співати,
І пролісок розцвів.
С. Маршак.
(Вихователь читає вірші, діти визначають пору року, про який йде мова у вірші, називають його ознаки.)
Вихователь: Ось картинки, присвячені чотирьом порам року. Розгляньте їх і виберіть картинку про весну. Розкажіть про те, як ви здогадалися, що це весна.
(Вихователь показує кілька картинок. Діти вибирають ту, на якій зображена весна, мотивують свій вибір.)
Вихователь: А зараз ми поговоримо про птахів.
- Яких птахів ви знаєте?
- Як ми називаємо птахів, які зимують у нас?
- Знайдіть зимуючих птахів на картинках і назвіть їх.
- Як називають птахів, які прилітають до нас навесні?
- Знайдіть перелітних птахів на картинках і назвіть їх.
(Діти знаходять зображення перелітних птахів на картинках і називають їх. Вихователь допомагає при утрудненні у відповідях.)
Вихователь: Чим схожі всі птахи? (Дзьоб, дві лапки, пір'я, крила, хвіст)
- Чим вони відрізняються один від одного? (Величиною, кольором оперення, формою хвоста, розміром крил)
(Діти згадують загальні ознаки та відмінності птахів. Вихователь обережно направляє бесіду в потрібне русло.)
У нас в гостях перелітні птахи. Щоб дізнатися, які саме, давайте отгадаем загадки.
Всіх перелітних птахів черней,
Чистить ріллю від черв'яків,
Взад - вперед по ріллі скаче,
А зветься птах - ...грач
Цю птицю всяк знає:
На жердині її палац,
Черв'яків пташенятам тягає,
Так тріщить весь день - ...шпак.
Спереду шильце,
Ззаду вільце.
Зверху - чорне суконце,
А знизу білий рушник.
( ластівка)
Хоч і скромний з вигляду він:
Пестренькие пір'я, маленький носок,
Але має дзвінкий голосок.
У полі він живе,
Всю весну і літо пісеньки співає.
(жайворонок)
(Діти порівнюють відгадки з картинками, які відкриває вихователь)
Вихователь: Щоб птахи швидше прилетіли, люди здавна зазивали птахів. Писали з тіста жаворонушков, діти брали їх у руки, виходили на вулицю виконували закличку, що закликає птахів, і з'їдали пташку з тіста. Давайте і ми виконаємо закличку, щоб птахи швидше прилетіли.
Жаворонушки, перелетушки, (В колі летимо, махаємо руками)
Прилетите до нас! Гу!
Весну ясну, весну красну (Розводимо руки в різні сторони)
Принесіть нам! Гу!
З плугом, бороною, (Гул трактора)
І з конячкою вороною! (Цоконье копит коня)
З пряльцем і дінцем, (Показуємо як прядем)
З новим веретенцем!
Зима набридла, (Беремося за руки,
йдемо по колу вправо)
Хліб весь поїла!
Ручки познобила, (Масаж рук)
Скотину поморила! (Беремося руками за голову,
качаємо головою)
Почули нашу закличку птахи перелітні, прилетіли вони до нас, всілися на дерево. А де, яка пташка і не розбереш. Хлопці, давайте розфарбуємо пташок. (Кожна дитина вибирає пташку з солоного тіста та розфарбовує її, потім садить на дерево). Перед дітьми висять зразки птахів. Діти працюють під спів птахів.
Вихователь: Закінчили!? Розглянемо ваших пташок.
( Діти і вихователь розглядають птахів і висловлюють свою думку)
Всі ваші пташки різні, але всі вони дуже красиві!
1. Білий сніг пухнастий.
У повітрі кружляє
І на землю тихо падає, лягає.
І під ранок снігом поле забелело,
Точно пеленою все його одягнуло.
В. Суриков.
2. Стали дні холодніше,
Поспіває брусниця,
І від пташиного крику
Серцю тільки сумніше.
Зграї птахів відлітають
Геть за синє море,
І дерева блищать
У різнобарвному вбранні.
А. О.плещеєв.
3.Якщо в небі ходять грози,
Якщо трави розцвіли,
Якщо рано вранці роси
Гнуть билиночки до землі,
Якщо у гаю над калиною
Аж до ночі бджолиний гул,
Якщо сонечком зігріте
Вся вода в річці до дна, -
Значить це вже літо ...
Е. Трутнева.
Всіх перелітних птахів черней,
Чистить ріллю від черв'яків,
Взад - вперед по ріллі скаче,
А зветься птах - ...грач
Цю птицю всяк знає:
На жердині її палац,
Черв'яків пташенятам тягає,
Так тріщить весь день - ...шпак.
Спереду шильце,
Ззаду вільце.
Зверху - чорне суконце,
А знизу білий рушник.
( ластівка)
Хоч і скромний з вигляду він:
Пестренькие пір'я, маленький носок,
Але має дзвінкий голосок.
У полі він живе,
Всю весну і літо пісеньки співає.
(жайворонок)
4. На дворі дзвенить капель,
По полях біжать струмки,
На дорогах калюжі.
Скоро вийдуть мурахи
Після зимової холоднечі.
Пробирається ведмідь
Крізь лісовий сушняк,
Стали птахи пісні співати,
І пролісок розцвів.
С. Маршак.
Вихователь: А зараз ми поговоримо про птахів.
- Яких птахів ви знаєте?
- Як ми називаємо птахів, які зимують у нас?
- Знайдіть зимуючих птахів на картинках і назвіть їх.
- Як називають птахів, які прилітають до нас навесні?
- Знайдіть перелітних птахів на картинках і назвіть їх.
(Діти знаходять зображення перелітних птахів на картинках і називають їх. Вихователь допомагає при утрудненні у відповідях.)
Вихователь: Чим схожі всі птахи? (Дзьоб, дві лапки, пір'я, крила, хвіст)
- Чим вони відрізняються один від одного? (Величиною, кольором оперення, формою хвоста, розміром крил)
(Діти згадують загальні ознаки та відмінності птахів. Вихователь обережно направляє бесіду в потрібне русло.)
У нас в гостях перелітні птахи. Щоб дізнатися, які саме, давайте отгадаем загадки.
Закличка.
Жаворонушки, перелетушки, (В колі летимо, махаємо руками)
Прилетите до нас! Гу!
Весну ясну, весну красну (Розводимо руки в різні сторони)
Принесіть нам! Гу!
З плугом, бороною, (Гул трактора)
І з конячкою вороною! (Цоконье копит коня)
З пряльцем і дінцем, (Показуємо як прядем)
З новим веретенцем!
Зима набридла, (Беремося за руки,
йдемо по колу вправо)
Хліб весь поїла!
Ручки познобила, (Масаж рук)
Скотину поморила! (Беремося руками за голову,
качаємо головою)