Методичні розробки.
МОДЕЛЮВАННЯ В ДИТЯЧОМУ САДУ.
Автор: Солодкина Галина Олександрівна, педагог додаткової освітиМіський Центр Дитячої юнацької Технічної Творчості, р. Юрга, Кемеровської області.
Завантажити з картинками.
«Витоки здібностей і обдарувань дітей-на кінчиках їх пальців. Чим більше впевненості і винахідливості в рухах дитячої руки, тим тонша взаємодія з рук знаряддям праці» В. А. Сухомлинський.
Конструювання та моделювання мають не тільки пізнавальне, а й велике виховне значення. Діти вчаться, знайомляться з історією розвитку техніки, її творцями, з історією Батьківщини. Технічна творчість завжди було найважливішим елементом у підготовці науково-технічних кадрів.
Розроблені заняття:
- сприяють розвитку у дітей конструкторських задатків і здібностей, творчих технічних рішень;
- вчать дітей творити, вигадувати, аналізувати, спонукати інтерес до науки і техніки;
- розвивають фантазію, ініціативу, самостійність;
- виховують вміння працювати в колективі, готовність виконувати роботу потрібну для колективу;
- формують бажання до праці.
Виготовлені дітьми моделі в подальшому використовуються в ігровій діяльності:
- ставлять казки;
- обіграють моделі іграшок;
- проводять змагання.
Разом з дітьми, на основі російських народних казок придумуємо сюжет казки на новий лад, готуємо і показуємо вистави з виготовленими об'ємними моделями іграшок для малюків. А до дня космонавтики щорічно проводимо змагання по запуску ракет «космос» з катапульти.
Пропонуємо конспекти занять з моделювання для дітей старшого дошкільного віку.
Тема заняття: «Виготовлення моделі ракети».
Мета: Створення у дітей позитивних емоцій від отриманого результату на занятті.
Завдання:
- Удосконалювати вміння аналізувати зразок. Виготовляти модель за зразком.
- Удосконалювати вміння користуватися ножицями, скругляющі на око кути квадрата.
- Закріпити техніку безпеки при роботі з ножицями.
- Виховувати в процесі роботи працьовитість, наполегливість, цілеспрямованість у досягненні результату.
Методи навчання: наочні, словесні, практичні.
Матеріали та обладнання: готовий зразок, шаблони, клей, папір, олівці прості, пензлики для клею, серветки для рук, ножиці, катапульта для запуску ракети.
Попередня робота:
На першому занятті виготовляємо корпус ракети і стабілізатори.
1.Корпус ракети виконують шляхом скручування і склеювання альбомного аркуша в трубочку.
2. На верхню частину трубочки наклеюють у кілька шарів стрічку кольорового паперу.
3. і 4. Виготовляємо стабілізатори.
Хід заняття:
1.Організація дітей.
2.Повторення пройденого:
- Хлопці, сьогодні ми повинні закінчити виготовляти ракету і випробувати льотні якості ракети. Давайте пригадаємо, з яких частин складається ракета?
Відповіді дітей (корпус, стабілізатор, ілюмінатори).
Практична частина.
На першому занятті хлопці виготовляють корпус ракети і стабілізатори.
- Хлопці, ми з вами виготовили корпус ракети, стабілізатори. А сьогодні ми
приступимо до складання ракети. Подивіться, як правильно і акуратно це зробити.
а). Складання моделі ракети. Готові стабілізатори приклеїти до корпусу ракети (показ вихователя ).
Під час роботи звернути увагу дітей на прийоми роботи з клеєм, акуратність про час роботи.
Физминутка:
Чекають нас швидкі ракети
Для прогулянок по планетам.
На яку захочемо, на таку полетимо.
Але в грі один секрет, що запізнилися місця немає.
Хлопці біжать під музику, як тільки музика зупинилася, хлопці займають місця в ракетах (шаблони ракет, розкладені на підлозі).
б). Виготовлення ілюмінаторів з квадрата.
- Хлопці, подивіться, на ракету чого не вистачає, що потрібно ще зробити?
Відповіді дітей (ілюмінатори)
- З чого і як можна виготовити ілюмінатори?
Відповіді дітей (з паперу, з квадрата).
- Хлопці, а хто може нам показати, як правильно це зробити?
Якщо діти не можуть показати, то показую сама прийом скругливания кутів квадрата. Звертаю увагу дітей на синхронне рух рук: права, з ножицями, - ріжуча, ліва, з папером - подаюча.
- Хлопці, перш чемприступить до роботи з ножицями, що потрібно знати?
Давайте пригадаємо правила безпечної роботи з ножицями.
Відповіді дітей (ножиці повинні бути відремонтовані, кінці ножиць закруглені).
Робота дітей. В ході роботи постійно стежу за виконанням дітьми правил техніки безпеки. Якщо дитина не може в роботі, допомагаю (індивідуальний показ прийомів роботи).
Підведення підсумків.
- Хлопці, давайте подивимося на наші ракети. Які вони вийшли?
А зараз ми з вами відчуємо льотні якості ракети.
- в) Запуск ракети з катапульти.
Ракету запускають за допомогою пускової установки - катапульти, що складається з металевого стрижня (діаметр 8 мм, довжина 760 мм.); довжина гумово-мотора 150 мм., кількість жил (авіаційної гумки) - 6.
1. Підготовка до старту. 2. Запуск ракети.3. Готова модель ракети.
ЗАЙЧИК
Тема заняття: «Виготовлення зайчика»
Мета заняття: удосконалення навичок моделювання паперової іграшки з найпростіших геометричних фігур.
Завдання:
- Навчити дітей виконувати дії послідовно, орієнтуючись на зразок;
- Закріпити правила безпечного користування технічним інструментом;
- Вдосконалювати вміння використовувати в роботі ножиці - скругляющі кути квадрата;
- Сприяти розвиткові творчих здібностей;
- Заохочувати допитливість, самостійність, наполегливість, тим самим виховувати працьовитість.
Методи навчання:
Наочний: використання готового макета іграшки.
Словесний: пояснення, розповідь, метод прикладу:
Практичний: виготовлення іграшки, рольова гра.
Матеріал та обладнання: Готовий зразок іграшки, шаблони деталей, клей, папір білий та кольоровий, прості олівці, пензлики для клею, серветки для рук, ножиці.
Попередня робота:
На першому занятті за шаблонами виготовляємо деталі зайчика:
- Тулуб; 2. Голова; 3.Вуха; 4. Вуса; 5. Мордочка; 6. Лапи; 7.Хвіст.
Хід заняття:
1. Організаційний момент.
2. Повторення пройденого матеріалу:
- Хлопці, сьогодні ми повинні закінчити виготовлення зайчика.
- Давайте згадаємо, для чого ми його робимо?
Відповіді дітей (будемо показувати казку для дітей молодшої групи)
3. Практична частина:
-Давайте подивимося, що нам треба сьогодні зробити?
Відповіді дітей (мордочку, вуса, очі).
а) Виготовлення деталей за допомогою шаблонів (мордочки, вуса).
б) Виготовлення очей з прямокутника (прийом скругливания кутів).
в) В ході роботи педагог стежить за безпечною роботою дітьми з інструментами (ножиці, олівець та ін).
Якщо дитина не може у виконанні прийомів роботи педагогу необхідно приділити увагу і показати прийоми роботи
індивідуально.
Физминутка:
Скок, скок, поскок
Зайчик стрибнув на пеньок.
Лапки вгору, лапки вниз.
На носочках підтягнись,
А потім навприсядки,
Щоб не мерзли п'яти.
Зайці скачуть скок поскок
Так на біленький лужок.
Присідають, слухають
Не йде вовк.
(При останньому слові «зайці» тікають врозтіч, «вовк» - дитина наздоганяє дітей.)
г) Робота з клеєм
- Хлопці, готові деталі. Як ви думаєте, що ми будемо робити далі? Відповіді дітей (всі деталі приклеїти).
- Давайте згадаємо прийоми роботи з клеєм і правила безпечної роботи з ним.
Самостійна робота дітей.
В ході роботи нагадати, що готові іграшки повинні бути охайними, чистими, тому з клеєм необхідно працювати дуже акуратно.
4. Підведення підсумків роботи:
До аналізу залучити дітей.
- Хлопці.- давайте подивимося на наших зайчиків які вони вийшли? Відповіді дітей (гарні, хороші...).
-Хлопці, а зараз ми з вами покажемо казку, в якій будуть головними героями наші зайчики.
Казка про зайчиків.
Слова автора (педагог)- Народився зайчик в лісі і всього боявся. Боявся зайчик день, боявся два, боявся тиждень, боявся рік, а потім йому набридло боятися.
1ребенок - Нікого я не боюся! - крикнув він на весь ліс. Ось анітрохи не боюся, і все тут.
Слова автора - Зібралися всі зайці і слухають, як хвалиться заєць. Слухають і своїм вухам не вірять. Не було ще, щоб заєць не боявся нікого.
2ребенок- Ти і мисливця не боїшся?
1дитина - І мисливця не боюся!
3дитина - Ти і собак не боїшся?
1ребенок - І собак не боюся!
4 дитина - Тыи ведмедя не боїшся?
1 дитина - І ведмедя не боюся!
5ребенок-Ти і сови не боїшся?
1 дитина - І сови не боюся!
6 дитина - Ти і вовка не боїшся?
1ребенок - І вовка не боюся!
7ребенок- Ти взагалі нікого не боїшся?
1ребенок- Так! Я взагалі нікого не боюся!
8ребенок - Ах смішний заєць!
9ребенок - Ах, який хвалько!
Всі разом
- Ось це заєць, вовка він не боїться!
Слова автора - А вовк! (готова модель вовка)? Тут, як тут! Проходив повз, І думає : от би добре зайчиком закусити Як чує, що десь зовсім близько зайці кричать і його сірого вовка згадують. Вовк підкрався ближче, і що ж він бачить?! Як на галявині зібралися зайці, а один, той, що менше за всіх стрибає і кричить:
1ребенок - У мене не вуса, а усищи!
- У мене не очі, а глазищи!
-У мене не зуби, а зубищи!
-Я і вовка з'їм!
Слова автора - І тут мова у хвалька точно примерз. Він побачив глядящего на нього вовка. Далі сталося зовсім незвичайна річ. Заєць від страху підстрибнув разів підстрибнув два, та як стрибне прямо вовка в лоб. Вовк від несподіванки скрикнув: - Рятуйте, допоможіть! Всі зайці в різні сторони. Тихо, тихо стало в зимовому лисицю. Довго чи коротко, але набридло зайцям ховатися. І знову зібралися всі зайці на галявині. І наш зайчик довгі вуха, короткий хвіст тут як тут.
2ребенок-Молодець, касою!
3дитина- Спритно налякав вовка!
4 дитина- Який ти сміливий!.
5ребенок-Спасибі тобі брат!
Всі разом
-Ти не хваста, ти хоробрий!
І зайчикам стало, так весело, так добре. Що вони всі заспівали. (Будь-яка знайома пісня. Роль вовка бере на себе педагог).
Шаблони іграшки зайця: 1. Тулуб - 1деталь; 2. Голова - 1 деталь; 3.Вуха - 2детали; 4.Вуса-1деталь; 5.Мордочка - 1деталь; 6.Лапки - 4детали; 7. Хвіст-1деталь
Порядок роботи:
- Готові шаблони обвести на білому альбомом аркуші паперу.
- Акуратно вирізати всі деталі.
- Склеїти деталі (тулуб, голова).
- Приклеюємо дрібні деталі: вуса, мордочка, вуха, хвіст.
- З кольорового паперу вирізаємо очі.