Консультації для вихователів 
    Взаємодія педагога-психолога та вчителя-логопеда у супроводі дітей з ЗНМ з підготовки до навчання в школі. 
    Автори: Шишлянникова Н.В., вчитель-логопед, Гірш В. С., педагог-психолог 
 МДОУ «Дитячий сад нагляду 
 та оздоровлення «Санаторний» р. Абакана республіки Хакасія.
     
    Робота з дітьми, що мають загальне недорозвинення мови, включає в себе корекційно-виховний вплив з боку ДОУ і батьків. Співпраця родини і дитячого садочка є необхідною умовою успішності впливу на дитину.
 Безперервна зв'язок з батьками здійснюється з допомогою колективної та індивідуальної форм роботи. Ми використовуємо у своїй практиці різноманітні форми взаємодії з батьками: батьківські збори, конференції, консультації, психологічний практикум «Рік перед школою», спільні свята.
 Широко використовуємо наочно-інформаційні методи: видання газети для дітей та їх батьків «Дошкільник», записи на магнітофон і відеокамеру бесід з дітьми, показ фільмів різних видів діяльності дітей, фотографії, стендову інформацію в картинках, папки-пересування, пам'ятки, буклети, консультації.
 Багато батьків не уявляють собі психофізичні можливості дітей, які дозволяють їм успішно оволодівати різними видами діяльності, різними вміннями і навичками, нормами поведінки, необхідними при навчанні в школі. Тому виникла необхідність у розробці і проведенні психологічного практикуму для батьків «Рік перед школою». 
   
 План роботи
  психологічного практикуму для батьків 
  «Рік перед школою»
     
    Мета: Збагатити виховний досвід батьків і підвищити ефект сімейної соціалізації дошкільників напередодні школи.
 Надати батькам практичний досвід ігрового партнерства з дітьми: 
    
      - познайомити з іграми, що розвивають пізнавальну сферу дитини; 
 
      - показати можливість використання слова як ігрового засоби спілкування з дитиною.
 
    
     
    
      
        N  | 
        тема  | 
        мета  | 
      
      
        I  | 
        Моя дитина. Який він?  | 
        Допомогти батькам уважніше придивитися до своєї дитини, краще пізнати, тверезо оцінити можливості дитини  | 
      
      
        II  | 
        Формуємо сприйняття, спостережливість.  | 
        Допомогти батькам підібрати ігри для дітей, які спрямовані на виховання вміння уважно вдивлятися в навколишній світ дитини.  | 
      
      
        III  | 
        Розвиваємо пам'ять  | 
        Навчити способів, що забезпечує найкращі результати запам'ятовування і пригадування збереженого в пам'яті матеріалу  | 
      
      
        IY  | 
        Розвиваємо увагу  | 
        Пояснити батькам поняття, що означає «уважно займатися». І як можна дитину навчити цьому.   | 
      
      
        Y  | 
        Формуємо мислення  | 
        Програти з батьками в ігри, спрямованих на розвиток логіки, вміння узагальнювати, міркувати і робити висновки.  | 
      
      
        YI  | 
        Розвиваємо уяву  | 
        Познайомити батьків з іграми, вправ, психологічними етюдами, сприяють розвитку у дітей уяви  | 
      
      
        YII  | 
        Розвиваємо довільна поведінка  | 
        Дати визначення «довільного поведінки» і показати батькам способи формування його у дітей.  | 
      
      
        YII  | 
        Розвиваємо графічні уміння  | 
        Дати батькам поради, як готувати руку дитини до письма.  | 
      
    
    Заняття проводяться раз в 2 тижні, тривалістю 30 хвилин.
    Планований результат: Успішність навчання дитини в школі. 
     
    На заняттях практикуму спільно з батьками обговорюються проблеми дошкільної підготовки, даються практичні поради і рекомендації, що пропонуються різноманітні ігри та вправи для розвитку психічних процесів і мовлення. Представляємо вашій увазі декілька занять практикуму з елементами тренінгу.
     
    Тема «Формуємо сприйняття, спостережливість» 
      Мета: Допомогти батькам підібрати ігри для дітей, які спрямовані на виховання вміння уважно вдивлятися в навколишній світ дитини. 
    Хід заняття. 
    
      - Міні-лекція. Значення формування сприйняття у дитини. 
 
      - Ігри.
 
    
    
      
        Сенсорні здібності  | 
        Розвиваючі ігри  | 
      
      
        Педагог-психолог  | 
        Вчитель - логопед  | 
      
      
        Сприйняття цілісного предмета  | 
        «Розрізні картинки»  
 «Домалюй узор за зразком»  | 
           | 
      
      
        Ігри на загальне і різне  | 
           | 
        Чим схожі чим різняться  
 «Чим схожі»  
 «Знайди і розкажи»  | 
      
      
        Сприйняття складних явищ  | 
        «Визнач настрій»  
 «Знайди однакові вирази»  | 
           | 
      
      
        Сприйняття часу  | 
        «Що буває частіше?»  | 
           | 
      
      
        Сприйняття предмета з допомогою різноманітних органів чуття  | 
        «Що буває самим..?»  | 
        Д/і «Аукціон» 
 «Вгадай, чий голосок»  | 
      
    
     
    Тема «Розвиваємо пам'ять» 
      Мета: Навчити способів, що забезпечує найкращі результати запам'ятовування і пригадування збереженого в пам'яті матеріалу 
      Хід заняття. 
    
      - Міні-лекція. Види пам'яті. Довільна пам'ять. Особливості розвитку пам'яті у дівчаток і у хлопчиків. 
 
      - Ігри. 
 
    
    
      
        Види па 
 мяти і прийоми  | 
        Розвиваючі ігри  | 
      
      
        Педагог-психолог  | 
        Вчитель - логопед  | 
      
      
        Прийом «повторення»  | 
        «Купи в магазині»  | 
        «Вірші і перевертні»  | 
      
      
        Прийом «Змістове співвідношення»  | 
        «Пари картинок»  | 
        «Картинка допомагає слову»  | 
      
      
        Образна пам'ять  | 
        «Запам'ятай предмети»  | 
        «Що змінилося?», «Чого не стало?»  | 
      
      
        Словесно-логічна пам'ять  | 
        «Запам'ятай картинки»  | 
        «Запам'ятай оповідання»  | 
      
      
        Оперативна пам'ять  | 
        «Яких картинок більше»  
 «Складай і запам'ятовуй»  | 
           | 
      
      
        Короткочасна пам'ять  | 
        «Запам'ятай цифри»  | 
        «Послухайте, запам'ятайте, повторіть», «Яке нове слово з'явилося?»  | 
      
      
        Довготривала пам'ять  | 
           | 
        «Хто більше згадає слів?»  | 
      
    
     
    Тема «Формуємо мислення» 
 Мета: Програти з батьками в ігри, спрямованих на розвиток логіки, вміння узагальнювати, міркувати і робити висновки 
  Хід заняття. 
    
      - Міні-лекція. Види мислення. 
 
      - Ігри.
 
    
    
      
        Прийоми і здібності  | 
        Розвиваючі ігри  | 
      
      
        Педагог-психолог  | 
        Вчитель - логопед  | 
      
      
        Прийом порівняння  | 
        «Знайди вирізані шматочки»   | 
           | 
      
      
        Прийом «узагальнення»  | 
           | 
        «Знайди загальне» 
 «Що зайве?»  | 
      
      
        Прийом «систематизації»  | 
        «Продовж ряд предметів»  
 «Заповни матрицю»  | 
        «Що до чого підходить?» 
             | 
      
      
        Прийом «змістове співвідношення»  | 
        «Що підходить?»  | 
        «Буває - не буває»  | 
      
      
        Уявне перетворення образу  | 
        «Головоломка з паличками»  | 
           | 
      
      
        Орієнтація у просторі  | 
        «Де схована іграшка?»  | 
           | 
      
      
        Планування дій в умі.  | 
        «Знайди всі стежки»  | 
           | 
      
    
     
     
    Спільна робота психолога та логопеда з батьками визначила ефективність підготовки дитини до навчання. Адаптація дітей до школи пройшла успішно.
     
    Література: 
    
      - Безруких М. М. Як підготувати дитину до школи. 
 
      - Гуткіна Н.І. Як підготувати дитину до школи.
 
      - Самоукіна Н.В. Ігри в школі і дома6 психотехнічні вправи і корекційні програми.
 
      - Дяченко О. М.. Веракса Н.Е. Чого на світі не буває.
 
      - Л. М. Граб Тематичне планування корекційної роботи в логопедичній групі для дітей із ЗНМ 
 
      - Розвиток графічних навичок у дітей. 
 
    
    Лопухіна В. С. 550 вправ для розвитку дитини