logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Консультації для вихователів

"Змусимо працювати язичок!"

ПЕДАГОГІЧНА ВІТАЛЬНЯ ДЛЯ БАТЬКІВ

Розробили: Логопед - Філонова Анна Миколаївна, Зам.зав. з НВР - Водоп'янова Людмила Серговна. "Муніципальне дошкільний освітній заклад 155 з пріоритетним здійсненням діяльності з художньо-естетичним напрямом розвитку дітей" Ленінського району р. Красноярська.

 

Мета: розширення педагогічних знань в області логопедії.

Завдання:

  • Дати уявлення про таких мовних порушеннях, як "Дислалія" і "Стерта форма дизартрії";
  • Познайомити з іграми, спрямованими на розвиток дрібної моторики, фонематичного слуху, артикуляційного апарату і правильного типу дихання;
  • створення позитивного емоційного фону в ході спільної діяльності батьків і дітей.

Обладнання:

    • виступ логопеда;
    • анкети для батьків;
    • клубок, гудзики, предметні картинки,
    • комплекс вправ для артикуляційної гімнастики;

 

План заходу:

  • Заповнення анкет батьками.
  • Гра "Клубок".
  • Виступ логопеда "Поняття "Дизартрія" і "Дислалія", їх причини";
  • "Творча хвилинка з дітьми" (розвиток сенсомоторних умінь);
  • Елемент логоритміки "Електричка";
  • "Логопедичний зоопарк" (станції);
  • Гра "Покричить як тварина"
  • Склади образ тварини;
  • Рефлексія, підведення підсумків.

Мета заходу: розвиток співробітництва та активізація батьків вихованців МДОУ, через розширення педагогічних, психологічних і логопедичних знань.

    • Організація простору:

Нами був представлений стенд з виставкою різних книг і посібників для батьків щодо закріплення звуків у мовленні дітей. Приміщення залу розділене на зони:
Зона 1 - стільці розставлені півколом по кількості присутніх (для семінару)
Зона 2 - робочий простір (для заняття з дітьми)
Зона 3 - вільний простір (для проведення гри "Клубок")
Зони 4, 5, 6, 7 - "станції логопедичного зоопарку" - стіл зі стільцями, розставлених навколо.

  • Організаційний момент:
    • Батькам запропонована анкета (Додаток 1), мета якої-з'ясувати ставлення батьків до мовних дефектів своєї дитини, чи є бажання і настрій на співпрацю з логопедом ДНЗ.
    • вільне спілкування батьків і дітей один з одним.
    • індивідуальна бесіда з фахівцями МДОУ за бажанням.
      • Хід зустрічі:

Після того як всі батьки зібралися, вітальню відкриває логопед дитячого садка, вітаючи батьків і дітей. Пропонує "познайомитися":
Гра "Клубок".
Мета даної гри: познайомити учасників вітальні між собою, викликати позитивні емоції і зняти напругу, скутість.
Обладнання: м'яка і симпатична іграшка або м'який, пухнастий клубок.
Хід гри: дорослі утворюють коло в центрі залу, навпроти кожного батька стає його малюк. Логопед віддає одному з малюків іграшку зі словами: "Здрастуйте, я - кіт Матвій. Я дуже пре дуже люблю знайомитися з такими симпатичними, розумними дітьми та їх добрими батьками. Мені б дуже хотілося познайомитися з вами. А вам? Назви, будь ласка, своє ім'я і ім'я твоєї мами (тата)" (так по черзі всі хлопці знайомляться з котом).
Після знайомства, логопед проводить для батьків теоретичний семінар про найпоширеніші види мовних порушень: стерта форма дизартрії і дислалія (поняття, причини, форми, особливості прояву) (Додаток 3).
В цей час один з помічників організовує заняття з дітьми, де діти спільно з дорослим можуть виготовити вироби або виконати творчу роботу. Мета: розвиток дрібна мускулатура кистей рук, пальців;
Перехід до практичної частини - подорож у "Логопедичний зоопарк", відбувається на імпровізованій електричці (елемент логоритміки). На станціях зоопарку дорослі і діти будуть виконувати різноманітні завдання і вправи, які можна використовувати в домашніх умовах.


Елемент логоритміки "На дачу" E. С. Анищенкова "Логопедична ритміка для розвитку мовлення дошкільнят".
Мета: розвиток темпу, ритму дітей, наслідування і уваги.
Опис. Батьки і діти стають "паровозиком" за логопедом. Логопед читає вірш, супроводжуючи його рухами по тексту.
Для того щоб розділити всіх батьків на 4 групи, їм роздаються "квитки" різного кольору. Колір квитка відповідає кольору "станції" зоопарку.
Весь простір залу розділене на чотири "станції", де розташовуються чотири помічника. На кожному столі стоїть м'яка іграшка, вона і буде зустрічати малюків.
1 стіл - "Познайомимося з ведмедиком". На цій станції представлений основний комплекс артикуляційної гімнастики.
Мета: навчити батьків правильно виконувати вправи (Додаток 4). Ці вправи показує сам логопед.
2 стіл - "Познайомимося з зайченям". Де представлений комплекс дихальних вправ.
Мета: звернути увагу батьків на тип дихання дітей, показати батькам комплекс дихальних вправ на вироблення цілеспрямованої повітряної струменя.
Обладнання:

  • "Сніжинки". Дитина бере сніжинку за ниточку, плавно дме до відхилення сніжинки тому.
  • "Буря у склянці". Дитина плавно дме в склянку з водою через трубочку. Можна змінювати силу струменя: плавно-сильніше-сильніше-плавно.
  • "Фокусник". На кінчик носа малюка кладуть шматочок вати. Потрібно так підняти язик до верхньої губи, щоб ватка злетіла з носа.
  • "Футболіст". Для цієї вправи потрібні дві іграшки - це ворота. Перед дитиною кладеться шматочок ватки і йому потрібно так подути на ватку, "щоб забити гол".
  • "Кораблики". Для цього завдання потрібен тазик з водою і легкі пластмасові іграшки або паперові кораблики. Завдання дітей свій кораблик "відправити" на інший берег (у вигляді змагання)

3 стіл - "Познайомимося з жирафом". Тут показується приклад роботи з картинками на різні групи звуків: с-ш, з-ж, р-л, ц-ч.
Завдання:

  • Вибери картинки з певним звуком;
  • Склади речення з цими картинками;
  • В якій частині слова сховався звук (початок, середина, кінець слова)

4 стіл - "Познайомимося з мавпочкою". Знайомство з завданнями на розвиток фонематичного слуху та дрібної моторики рук дітей.
Ігри:

  • "Шумливі коробочки" - це можуть бути звичайні коробочки, в які насипана різні види круп, цвяхи, ґудзики, загалом те, що по різному звучить. Дитина закриває очі, а дорослий перед вушком дитини шумить цими коробочками (для початку беруться 2 коробочки). Після дитина відкриває очі і ще раз слухає коробочки, згадуючи, яка коробочка була першою.
  • "Відбивання ритму" - дорослий відбиває олівцем або пальцями певний ритм на столі, а дитина слідом за ним повинен повторити.
  • "Вгадай, що звучить?" можна використовувати звуки м'ятого паперу, фольги, поліетиленового пакету. Правила гри ті ж, що і в грі "Шумливі коробочки".
  • "Каштанчики" - використовуються для розвитку дрібної моторики рук.
  • Використання різних пальчикових гімнастик (Додаток 5)

По закінченню "подорожі" дорослі з дітьми розсідаються по своїх місцях (зона N 1).
Логопед вітає "мандрівників" і пропонує вибрати конверти з новим, цікавим завданням.
Діти вибирають собі конверти із картинками тварин і птахів.
Завдання: команді (батьки + дитина) показати, як кричить тварина або птах, показати його поведінку і викласти його образ на столі з гудзиків. Примітка: якщо хтось може, який звук необхідно вимовити, на зворотному боці зображення розміщується "підказка". Малюнки підбираються з урахуванням найбільш поширених мовних порушень дітей, наприклад, гарчання тигра: "Р-Р-р-р", шипіння змії: "Ш-ш-ш-ш".

На закінчення педагогічної вітальні логопед провів з батьками рефлексію: запропонував проаналізувати результати спільної роботи, дати оцінку і внести свої пропозиції. Батькам лунають "Пам'ятки" з основним комплексом артикуляційних вправ і пальчикової гімнастикою (Ст. Цвынтарный "Граємо пальчиками - розвиваємо мова").

 

Додаток 1


Анкета для батьків
ФІ дитини, возраст_________________________________________________
Хто Ви (тато, мама, тітка, старший брат або сестра)
1. У когось з Вашої родини були/є дефекти мови?____________________
2. Чи вважаєте Ви, що вашій дитині потрібна допомога логопеда?

  1. Так
  2. Немає

3. Як Ви вважаєте, чи треба боротися з вадами мовлення Вашої дитини?

  1. Необхідно;
  2. Не надаю цьому значення;
  3. Немає дефекту мовлення.

4. Чи зверталися Ви до фахівців - логопед, невропатолог, районний
логопед______________________________________________________
5. Були/є дефекти мовлення у Вас?

  1. Так
  2. Немає

6. Заважали вони Вам у житті, навчанні?

  1. Так
  2. Немає

7. Чи бажаєте Ви тісно співпрацювати з логопедом ДНЗ (виконувати домашнє завдання, брати участь у консультаціях, бесідах).

  1. Так
  2. Немає

 

Додаток 2
ВИСТУП ЛОГОПЕДА
"Особливості поведінки дітей з мовленнєвим порушенням - дизартрія"
Дизартрія у дітей.

Дизартрія - порушення произносительной сторони мови, що виникає внаслідок органічного ураження центральної нервової системи. Основним відмітним ознакою дизартрії від інших порушень вимови є те, що в цьому випадку страждає не вимова окремих звуків, а вся произносительная сторона мови.
У дітей-дизартриков відзначається обмежена рухливість мовленнєвої і мімічної мускулатури. Мова такої дитини характеризується нечітким, змазаним звукопроизношением; голос у нього тихий, слабкий, а іноді, навпаки, різкий; ритм дихання порушений; мова втрачає свою плавність, темп мови може бути прискореним або уповільненим.
Причинами виникнення дизартрії є різні шкідливі фактори, які можуть впливати внутрішньоутробно під час вагітності (вірусні інфекції, токсикози, патологія плаценти), в момент народження (затяжні або стрімкі пологи, викликають крововилив у мозок немовляти) і в ранньому віці (інфекційні захворювання мозку і мозкових оболонок: менінгіт, менінгоенцефаліт та ін).
Дизартрія може спостерігатися як до важкої, так і в легкій формі. Важка форма найчастіше розглядається в рамках дитячого церебрального паралічу і є його компонентом. Діти з важкою формою дизартрії отримують комплексну логопедичну і лікарську допомогу у спеціальних установах-дитячих садках і школах для дітей з тяжкими порушеннями мовлення та для дітей з порушеннями опорно-рухового апарату.
В дитячих садах і школах загального типу можуть перебувати діти з легкими ступенями дизартрії (інші назви: стерта форма, дизартрический компонент). Ці форми проявляються в більш легкому ступені порушення рухів органів артикуляційного апарату, загальної і дрібної моторики, а також в порушення произносительной сторони мови - вона зрозуміла для оточуючих, але нечітка.
Діти зі стертими формами дизартрії не різко виділяються серед своїх однолітків, навіть не завжди відразу звертають на себе увагу. Однак у них є деякі особливості. Так, ці діти нечітко говорять і погано їдять. Зазвичай вони не люблять м'ясо, хлібні скоринки, морква, тверде яблуко, так як їм важко жувати. Пожувавши трохи, дитина може тримати їжу за щокою, поки дорослі не зроблять йому зауваження. Часто батьки йдуть малюкові на поступки - дають м'яку їжу, лише б поїв. Тим самим вони, не бажаючи того, сприяють затримці розвитку у дитини рухів артикуляційного апарату. Необхідно поступово, потроху привчати дитину добре пережовувати і тверду їжу.
Важче у таких дітей виховуються культурно-гігієнічні навички, що вимагають точних рухів різних груп м'язів. Дитина не може самостійно полоскати рот, так як у нього слабко розвинені м'язи щік, мови. Він або відразу ковтає воду, або виливає її назад. Таку дитину потрібно вчити надувати щоки і утримувати повітря, а потім перекачувати його з однієї щоки в іншу, втягувати щоки при відкритому рте і зімкнутих губах. Тільки після цих вправ можна привчати дитину полоскати рот водою.
Діти з дизартрією не люблять і не хочуть застібати самі гудзики, шнурувати черевики, засукувати рукави. Одними наказами тут нічого не доб'єшся. Слід поступово розвивати дрібну моторику рук, використовуючи спеціальні вправи. Можна вчити дитину застібати ґудзики (спочатку великі, потім дрібні) на одязі ляльки або на знятому плаття, пальто. При цьому дорослий не тільки показує рухи, але й допомагає їх виробляти руками самої дитини. Після подібної тренування діти зможуть вже застібати ґудзики на одязі, надягнутої на себе. Для тренування вміння шнурувати взуття використовуються різної форми фігури (квадрат, коло та ін), вирізані з цупкого картону. По краям фігури на відстані 1 см один від одного робляться дірочки. Дитина повинна послідовно просмикнути в усі дірочки через край довгий шнурок з металевим кінцем, як би обметывая краю. Щоб у дитини не слабшав інтерес до вправ, можна наклеїти в середині фігури якусь картинку і сказати, що, правильно продам кольоровий шнурок, малюк зробить таким чином іграшку і зможе подарувати її кому захоче. Потім йому пропонують шнурувати черевики, спочатку зняті з ніг, потім безпосередньо у себе на ногах.
Діти-дизартрики відчувають труднощі і в образотворчій діяльності. Вони не можуть правильно тримати олівець, користуватися ножицями, регулювати силу натиску на олівець і пензлик. Для того, щоб швидше і краще навчити дитину користуватися ножицями, треба вкласти його пальці разом зі своїми кільця ножнц і виробляти спільні дії, послідовно відпрацьовуючи всі необхідні рухи. Поступово, розвиваючи дрібну моторику рук, у дитини виховують вміння регулювати силу і точність своїх рухів.
Для таких дітей характерні також утруднення при виконанні фізичних вправ і танцях. Їм нелегко навчитися співвідносити свої рухи з початком і кінцем музичної фрази, змінювати характер рухів по ударному такту. Про таких дітей кажуть, що вони незграбні, тому що вони не можуть чітко, точно виконувати різні рухові вправи. Їм важко утримувати рівновагу, стоячи на одній нозі, часто вони не вміють стрибати на лівій або правій нозі. Зазвичай дорослий допомагає дитині стрибати на одній нозі, спочатку підтримуючи його за талію, а потім - спереду за обидві руки, поки він не навчиться це робити самостійно.
Порушення моторики у дітей вимагають додаткових індивідуальних занять в спеціальних установах і вдома. Навчання дитини проводиться за різними напрямками: розвиток моторики (загальної, дрібної, артикуляційної), виправлення звуковимови, формування ритміко-мелодійної сторони мовлення і вдосконалення дикції. Щоб у дитини не виробилися міцні навички у всій руховій сфері, потрібен тривалий час і використання різноманітних форм і прийомів навчання. Для якнайшвидшого досягнення результатів робота повинна проводитися спільно з логопедом, необхідні також консультації лікаря-психоневролога і фахівця з лікувальної фізкультури.

Дислалія

Функціональна дислалія - (грец. dys - порушення + грец. lalia - мова) - порушення звуковимови при відсутності органічних порушень в будові артикуляційного апарату. Причини виникнення функціональної дислалии:

  • Неправильне виховання мови дитини в сім'ї. Іноді дорослі протягом тривалого часу "сюсюкають" з малям. В результаті може надовго затриматися розвиток правильної звуковимови;
  • Функціональна дислалія може виникнути по наслідуванню. Як правило, шкідливим для дитини виявляється постійне спілкування з малолітніми дітьми, у яких ще не сформувалося правильне звуковимову. Нерідко малюк наслідує спотвореного звукопроизношению дорослих членів сім'ї. Розвитку мовлення дітей приносить шкоду і постійне спілкування з людьми, у яких неясна, занадто кваплива або з діалектними особливостями мова;
  • Не завжди добре позначається на розвиток мовлення дітей двомовність в сім'ї. Розмовляючи на різних мовах, дитина часто переносить особливості вимови однієї мови на іншу;
  • Педагогічна занедбаність, коли дорослі не звертають уваги на звуковимову дитини, не поправляють його помилок;
  • Дефекти звуковимови можуть викликані недорозвиненням фонематичного слуху. При цьому у дитини спостерігається утруднення в диференціації звуків, що розрізняються між собою тонкими акустичними ознаками, наприклад, дзвінких і глухих, м'яких і твердих, свистячих і шиплячих;
  • Ще однією причиною функціональної дислалии може бути недостатня рухливість органів артикуляційного апарату: язика, губ, нижньої щелепи. Вона може бути викликана й невмінням дитини втримувати язик у потрібному положенні або швидко переходити від одного руху до іншого;
  • Функціональна дислалія також може бути викликана зниженням слуху. Найчастіше при цьому спостерігаються утруднення в диференціації шиплячих і свистячих звуків, дзвінких і глухих приголосних;
  • Ще однією причиною функціональної дислалии може бути недостатній розумовий розвиток дитини. У дітей-олігофренів у половині випадків відзначається порушення звуковимови;

Механічна (органічна) дислалія - (грец. dys - порушення + грец. lalia - мова) порушення звуковимови, викликаний дефектами периферичного апарату мовлення (органів артикуляції). Причини виникнення механічної (органічної) дислалии:

  • Аномалії зубощелепної системи: прогнатия, тобто виступання верхньої щелепи вперед внаслідок її надмірного розвитку порівняно з нижньою; прогения, тобто виступання нижньої щелепи порівняно з верхньою; відкритий прикус, тобто між зубами верхньої та нижньої щелеп при їхньому змиканні залишається проміжок; бічний відкритий прикус (лівобічний, правосторонній або двосторонній), неправильна будова зубів, наприклад, при великих щілинах між зубами язик у момент мовлення може просовываться в них, спотворюючи звуковимову.
  • Неправильна будова піднебіння. Вузьке, високе, низьке, плоске небо перешкоджає правильній артикуляції багатьох звуків.
  • Товсті губи, часто з отвислой нижньою губою, або вкорочена, малорухлива верхня губа утрудняють чітку вимову губних і губнозубных звуків.
  • Часто причиною механічної дислалии є укорочена вуздечка мови (під'язикова зв'язка).
  • Механічна дислалія може бути викликана й тим, що мова або занадто великий або занадто маленький.

 

Коли звертатися до логопеда
  • Голосові реакції з'являються у дитини з моменту народження: крик і плач.
  • 2-3 місяці. У цьому віці у дитини з'являється гуління і белькотіння. Мовчання дитини повинно викликати тривогу у батьків.
  • 9-10 місяців. Формується розуміння мови дорослих і перші слова. Але в цьому віці дитина реагує не стільки на мову дорослих, скільки на ситуацію і інтонацію.
  • 11-12 місяців. З'являється реакція на самі слова, вже незалежно від інтонації мовця і навколишньої ситуації.
  • 1-1.5 роки. Розвивається ситуаційна мова дитини. Одні і ті ж слова можуть мати різний зміст, в залежності від обстановки. Дитина часто плутає звуки, спотворює їх.
  • 1.5-2 року. Період посиленого розвитку розуміння мовлення дорослих, швидко збільшується кількість слів, з'являються перші фрази. Слова носять вже узагальнений, а не ситуативний характер. Дуже важливо в цей період забезпечити необхідний обсяг мовлення для наслідування. Мозкові клітини максимально готові засвоїти слова і правила їх складання у фрази.
  • 2-3 роки. Формування граматичного ладу мови, накопичення словникового запасу (до 3 років дитина вже знає від 300 до 1000 слів). Якщо до 2.5 років дитина не будує фраз, то необхідно звернутися до логопеда.
  • У період з 3-х до 5-ти років, бажано проконсультуватися у логопеда у будь-якому випадку. У цьому віці багато дітей неправильно вимовляють звуки, однак порушення звуковимови може бути як наслідком природних фізіологічних причин, так і симптомом мовленнєвої патології. Раннє виявлення аномалій мовленнєвого розвитку та своєчасне звернення до фахівців дуже важливо.
  • До 5-ти років дитина повинна правильно будувати фрази і вимовляти всі звуки мови!
  • Мова людини розвивається все його життя, тому допомогти логопед може і дорослим.

 

АРТИКУЛЯЦІЙНА ГІМНАСТИКА

  1. "Парканчик" - широко посміхнутися і показати стислі зуби (верхні зуби стоять рівно на нижніх) утримувати - 5-7сек.
  2. "Слоник" - витягнути губи "трубочкою" (зуби стиснуті). Утримувати 5-7сек.
  3. Чергувати вправи N1 і N2
  4. "Неслухняний язичок" - широкий плаский кінчик язика потьопала губами, вимовляючи "пя-пя-пя:". Повторити 3 рази.
  5. "Млинець на тарілочці" - широкий плаский кінчик язика покласти на нижню губу, сказавши один раз "мп". Мова не повинен рухатися. Рот трохи відкритий. Утримувати 3-10сек.
  6. "Чистимо зуби" - широко відкрити рот, посміхнутися показавши зуби. Потім кінчик мови "чистити зуби" зсередини, рухаючи ним вправо-вліво (спочатку нижні, потім верхні). Кінчик язика повинен перебувати за зубами. Нижня щелепа не рухається. Повторити 5-6 разів.
  7. "Смачне варення" - широким плоским кінчиком мови облизати верхню губу зверху вниз. При цьому повинні бути видні нижні зуби (нижня губа відтягнута вниз, зуби не прикушують мова).
  8. "Маляр" - широко відкрити рот, посміхнутися, показуючи зуби. Кінчиком мови "фарбувати" стелю, рухаючи ним по твердому небу вперед-назад (до зубів і подалі до неї). Мова не має вискакувати за зуби, відриватися "від стелі" і рухатися вліво - вправо. Нижня щелепа не повинна рухатися.
  9. "Конячка" - відкрити рот, посміхнутися, показавши зуби. Цокати мовою повільно - швидко-швидко-повільно з короткими паузами для відпочинку. Намагатися не рухати нижньою щелепою.
  10.  "Гойдалки" - широко відкрити рот, висунути язик і рухати ним вгору-вниз. Нижня щелепа не рухається, зуби не прикушують мову.
  11.  "Шоколадка" - відкрити рот і облизати губи язиком по колу за годинниковою стрілкою і проти годинникової стрілки. Повторити 2-3 рази.
  12.  "Цукерочка" - кінчиком язика впертися в щоку (губи зімкнуті, а зуби розсунуті) - "сховали цукерку за щоку", не сильно натиснути пальцем на щоку і мова (мова чинить опір натисненню)
  13.  "Хворий пальчик" - покласти широкий плаский кінчик язика між губами (тобто губи злегка притримують кінчик язика) і подути на палець. Повітря повинен йти по середині через маленьку щілину між мовою і верхньою губою. Робити глибокий вдих і довгий плавний видих.
  14.  "Індик" - відкрити рот і широким кінчиком язика швидко рухати по верхній губі вперед-назад, вимовляючи звук, близький до "бл-бл-бл:". Тягнути звук 5-7 сек., зробивши спочатку глибокий вдих.

 

Пам'ятка батькам.

1.Розвиток слухового уваги
Гра "Тихо-голосно!"
Мета: розвиток координації почуття ритму
Обладнання: бубон (замість бубна можуть бути просто плескання в долоні)
Опис гри
Педагог стукає в бубон тихо, потім голосно, дуже голосно. Відповідно звучання бубна діти виконують рухи: під тихий звук йдуть на носочках, під гучний - повним кроком, під більш гучний - біжать. Хто помилився, той стає в кінці колони. Найуважніші опиняться попереду.
2. Розвиток фонематичного слуху
Гра "Червоний - білий"
Мета: знаходження звука в словах, сприйнятих на слух
Обладнання: по два гуртка на кожну дитину (червоний і білий)
Опис гри. Педагог пропонує дітям уважно вслухатися і визначати, у якому слові є заданий звук. Якщо в слові заданий звук є, діти повинні підняти червоний кружечок, якщо немає - піднімають білий кружок.
3. Розвиток фізіологічного дихання.
Гра "Капітани"
Мета: чергування довготривалого плавного і сильного видиху. Активізація м'язів губ.
Обладнання: таз з водою і паперові кораблики.
Опис гри. Діти сидять великим півколом. В центрі на маленькому столі стоїть таз з водою. Педагог пропонує дітям покататися на кораблях з одного міста в інше, позначивши міста значками на краях тазу. Щоб кораблик рухався дути на нього потрібно плавно, не поспішаючи, склавши губи, як для звуку Ф. кораблик при цьому рухається плавно. Але ось налетів поривчастий вітер. "П-п-п:" - губи складаються, як для звуку п. або дути, витягаючи губи трубочкою, але не надуваючи щоки.
Викликаний дитина дме, сидячи на придвинутом до столу стільчику. При повторенні гри треба пригнати кораблик до певного місця (місту).
4. Розвиток голосу
Гра "Завірюха"
Мета: розвиток сили голосу і мовного дихання. Активізація м'язів губ.
Опис гри: Діти сидять в ряд, зображують завірюху, воющую в непогожий вечір. За сигналом вихователя "Завірюха починається" тихо говорять: у-у-у:; за сигналом сильна завірюха голосно говорять: у-у-у:; за сигналом "Завірюха скінчилася" замовкають.
Бажано, щоб діти міняли силу голосу за один видих не менше 2-3раз. У цьому випадку зручніше словесні вказівки педагога замінити диригуванням: плавний рух руки вгору - діти говорять голосніше, плавний рух руки вниз - діти говорять тихіше.
5. Розвиток мовного дихання.
Гра "Придумай фразу"
Мета: розвиток фразового мовлення. Правильна побудова речень.
Обладнання: сюжетні картинки з лото "Що ми робимо"
Опис гри. Показується одна сюжетна картинка. Педагог придумує одну коротку фразу (з 2-3 слів), потім пропонує дітям доповнити одну фразу одним новим словом. Кожен викликаний дитина подовжує фразу ще на одне слово.
Наприклад, педагог говорить: Таня грає. Дитина повторює пропозицію Таня грає і додає на вулиці. Наступний повторює пропозицію, Таня грає на вулиці і додає в пісочниці.
Виграє той, хто придумає останнє слово пропозицією і виголосить всю фразу правильно. Короткі фрази з 3-4 слів вимовляються на одному видиху, а довгі - з паузою через 3-4 слова. Коли діти оволодівають правилами гри, можна запропонувати їм придумувати і подовжувати фрази без картинок.

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове