logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Консультації для вихователів

«Їжа - мій друг, їжа - мій ворог».

Семінар-практикум для батьків.

Автори: Шомполова М. В., старший вихователь, педагог-психолог Ахметзянова Р. З., вихователь Христофорова О. Н., вихователь, МАДОУ «Дитячий садок N 62 комбінованого виду» Кіровського і Московського районів міста Казані республіки Татарстан.

Мета: формування уявлення про способи збереження та зміцнення здоров'я шляхом збалансованого та раціонального харчування.
Завдання:
Освітні:
1. Актуалізувати поняття «здоров'я».
2. Сформувати уявлення про збалансоване харчування, режим харчування та вплив вибору продуктів на стан організму.
Розвиваючі:
1. Створити умови для розвитку комунікативних умінь у процесі групової роботи.
Виховують:
1. Сформувати позитивне ставлення до свого здоров'я.
2. Здійснювати пропаганду здорового способу життя.

Цільова група: педагоги, батьки.
Обладнання: відеопроектор, екран, магнітна дошка, аркуші паперу із зображенням кола, маркер.
Тривалість: 30-35 хв.
Хід заняття: Перед семінаром, кожному учаснику пропонується взяти на столі ведучого один жетон, який знадобиться їм у подальшій роботі (Жетони можуть являти собою зображення овочів і фруктів різних кольорів. Наприклад, червоні: яблука, ягоди полуниці, помідори, жовті: лимони та банани зелені: ківі і агрус ... Кількість жетонів повинна збігатися з кількістю учнів. Крім того, жетонів різних кольорів повинно бути приблизно порівну).Представляється журі.
Педіатр: Здоров'я людини є фундаментом усієї його життя. Коли людина здорова, він активний, працездатний, самодостатній і щасливий, нарешті. Здоров'я - головна цінність кожної людини. Але, на жаль, статистика свідчить, що більшість захворювань в останні роки значно «помолодшав». Все частіше серед молодих людей зустрічаються ті, хто переніс інфаркт міокарда, хворий на цукровий діабет, ожирінням і ін.
Медицина не стоїть на місці, вчені винаходять нові ліки, методи і способи лікування різних захворювань. Але вони не є панацеєю і часто не приносять зцілення. Важливий той факт, що вартість лікарських препаратів постійно зростає, а їх якість бажає бути кращою.
Захоплення лікарськими препаратами нерідко призводить до виникнення алергії, різних ускладнень, не приносячи при цьому відчутної користі. Звичайно ж, відкидати медикаменти ніхто не збирається. Але необхідно ставиться до них розумно.
Сьогодні ми спробуємо з'ясувати, якими способами можна зберегти і зміцнити своє здоров'я без ліків.
Але перш, давайте з'ясуємо, що ви розумієте під терміном «Здоров'я»? (Дискусія, учасники семінару висловлюють свою думку.)
Ведучий: За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров'я: «Здоров'я - це стан повного фізичного, психічного і соціального благополуччя, а не тільки відсутність хвороб і пошкоджень».
Як же зберегти здоров'я без ліків? Сьогодні ми з вами спробуємо відповісти на це питання.
Вже через кілька хвилин після появи на світ, людина потребує їжі. З їжею організм отримує все необхідне для побудови клітин органів і систем, і від того, як і в якому обсязі надходять до нього складові частини їжі, буде залежати його стан. Ну, а якщо ви раптом захворіли, значення правильного харчування збільшується багаторазово. Для початку хотілося б з'ясувати, що ви вже знаєте про збалансоване харчування, які продукти повинні бути широко використані в раціоні здорової людини.

Ведучий: Перед початком семінару, кожен з вас вибрав жетон. Тепер я пропоную вам знайти жетон, подібний за кольором і об'єднатися в групи. (Учасники розбиваються на групи.)
Педіатр: Я вам пропоную побувати в ролі дієтологів.
1 завдання. На столі у кожної групи є конверт, в якому представлені зображення різних продуктів (м'ясо, риба, яйця, сир, гриби, мед, шоколад, здоба, молоко, сир, ягоди, яблука, банани, апельсини, лимони та інші, всього 40-45 шт.).
Спробуйте розподілити їх, обґрунтовуючи свій вибір, на три частини:
• ті, які необхідно включати в раціон дитини з обережністю,
• ті, що давати дитині не рекомендується
• ті, присутність яких в раціоні дитини має бути обов'язковим.
(Час виконання завдання: 2-3 хвилини)
Після виконання завдання, учасники кожної групи висловлюють свою думку і обґрунтовують вибір. Інші групи доповнюють відповідь.
Педіатр підводить підсумок: Дійсно, раціон харчування людини в різному віці різна.
Дітям дошкільного віку не рекомендується різко вводити в раціон такі продукти, як гриби, мед, ягоди, фрукти і овочі червоного забарвлення, так як вони можуть викликати алергію у дитини. Обов'язково в раціоні повинні бути молочні продукти, нежирні сорти м'яса, риба, овочі і фрукти, натуральні соки. До трьох років краще зовсім не давати дитині шоколад і шоколадні цукерки.
Таким чином, харчовий раціон повинен відповідати енергетичної потреби організму у тому або іншому віці, містити достатню кількість харчових речовин з певним збалансованим співвідношенням між ними. У денному раціоні людини будь-якого віку повинні бути білки, жири і вуглеводи в достатній кількості.
Ведучий: Як ви вважаєте, чи достатньо людині для того, щоб правильно харчуватися тільки перерахованих знань? Може бути, ми втратили щось важливе в розмові?
Учасники висловлюють свої припущення.
Педіатр: Дуже важливо не тільки, як дитина харчується, але і в який час, якими порціями і скільки разів він приймає їжу. Режим харчування означає певний час прийому їжі, її розподіл протягом дня по калорійності, хімічним складом, набором продуктів і обсягом.
2 завдання. На столі у кожної команди аркуш паперу із зображенням двох кіл і маркери. Уявіть, що коло символізує добовий раціон калорій. Розділіть коло на сектори і напишіть, яка кількість калорій, у відсотках, має припадати:
при при чотириразовому харчуванні
• перший сніданок
• другий сніданок
• обід
• вечеря
при триразовому харчуванні
• сніданок
• обід
• вечеря
(Час виконання завдання: 1-3 хвилини).
Ведучий вивішує на дошці варіант і пропонує докторові зробити висновок про вірність зроблених припущень.
Здоровим дітям рекомендується 4-разове харчування. Проміжки між прийомами їжі 4-5 годин. При деяких захворюваннях показано 5-6 разове харчування.
Найбільш фізіологічним є 4-разове харчування.


При 4-х разовому харчуванні:
на перший сніданок-25-30%,
на другий 10-15%,
на обід-40-45%,
на вечерю-20%.

При 3-х разовому прийомі їжі калорійність раціону розподіляється наступним чином:
на сніданок 30%,
на обід 40-50%,
на вечерю-20-25%;

Ведучий Вчені інституту харчування РАМН, вивчивши вплив їжі на працездатність мозку, зробили ряд важливих висновків. Діяльність клітин мозку можна стимулювати з допомогою їжі, причому самої звичайної! Головне знати, що є і в якому наборі. Для того, щоб людський мозок, цей складний механізм, функціонував нормально, його клітинам, яких налічується понад сто мільярдів, необхідно отримувати велику кількість енергії. Мозок, як відомо, забирає 20% всієї енергії, що отримується з їжею.
Педіатр Їжу краще починати із закусок (салат, вінегрет, сир), збуджують апетит. Їжу треба добре пережовувати. Погано пережована їжа посилює утворення слизу в шлунку, знижує кислотність і переварюють властивості шлункового соку. Неприємні розмови, читання газет та інші відволікаючі моменти також гальмують секрецію органів травлення і погіршують апетит.
На вечерю, за 2 години до сну, рекомендуються молочні, фруктово-овочеві, круп'яні та інші страви, не перенавантажуючі роботу органів травлення. Виключаються гострі приправи, каву, какао, чай, шоколад та інші продукти, що збуджують нервову систему. Переїдання і голод погіршують сон. Їжте в один і той же час. Нерегулярний і безладний прийом їжі порушує роботу залоз органів травлення, погіршує засвоєння їжі і сприяє розвитку різних захворювань.
Ведучий: Зараз пропоную вам на кілька хвилин уявити себе в ролі лікаря і дати декілька рад з правильного харчування своїм пацієнтам.
3 завдання: Кожній команді необхідно розробити коротку пам'ятку, яка містить поради щодо режиму харчування дітей.
(Час виконання завдання: 2-3 хвилини).
Учасники виконують завдання. Потім відбувається обговорення проектів пам'ятки, та підводиться підсумок.
Ведучий: Я теж хочу запропонувати вам один з варіантів такої пам'ятки.
1) Харчуйтеся регулярно, 3-4 рази в день і в одне і теж час.
2) Не вживайте їжу на ніч.
3) Не поспішайте, прийом їжі повинен займати не менше 15 хвилин.
4) Обов'язково снідайте.
5) Їжте різноманітну їжу рослинного і тваринного походження.
Рефлексія (зворотній зв'язок): ведучий пропонує учасникам продовжити незакінчені пропозиції:
Я думаю, що після сьогоднішньої розмови...
Мені тепер зрозуміло ...
Ведучий: Дякую вам за роботу. Наша розмова про те, як бути здоровим без ліків не закінчений. На наступному занятті ми поговоримо про психології здоров'я, дізнаємося, як навчитися керувати своїми емоціями, боротися зі стресами, і багато іншого. Семінар супроводжувався мультимедіа презентацією

Пам'ятка щодо режиму харчування:

1. Харчуйтеся регулярно, 3 - 4 рази в день, і в одне і теж час.
2. Не вживайте їжу на ніч.
3. Не поспішайте, прийом їжі повинен займати не менше 15 хвилин.
4. При надмірній вазі їжте малокалорійну їжу і влаштовуйте розвантажувальні дні (обов'язково після консультації з лікарем).
5. Обов'язково снідайте.
6) Їжте різноманітну їжу рослинного і тваринного походження.

Рефлексія:

Треба продовжити незакінчені пропозиції:

  1. Я дізнався, що моє харчування...

  1. Я думаю, що після сьогоднішнього

розмови...

  1. Я сподіваюся, що в майбутньому...

  1. Тепер я буду намагатися харчуватися...
  1. Я думаю, що для мого здоров'я

корисно...

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове