logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми

«Подорож на дно морське»

Комплексне НОД з ознайомлення з навколишнім у старшій групі.

Автор: Пономарьова Гульназ Газинуровна, вихователь, Муніципальне автономне дошкільна освітнє установа дитсадок N60 «Іволга» міста Набережні Челни Республіки Татарстан.

 

Мета.
Формувати дослідницькі вміння дітей дошкільного віку.

Завдання.
Навчальна:
- вирішення проблемних ситуацій, навчання вмінню порівнювати, аналізувати, робити висновки.
Розвиваюча:
- розвиток мовлення, логічного мислення, наочно-образного сприйняття, пізнавальної активності.
Виховує:
- формування морального, емоційного ставлення до навколишнього світу.
Методи і прийоми:
Індуктивно-дедуктивний
 Повторення, закріплення пройденого матеріалу
Обладнання:
Магнітна дошка, ширма, диск із записом «Звуки моря», магніти із зображенням морських мешканців, мушля з перлиною, іграшки: краб, восьминіг, золота рибка, «Чарівні камінці», альбомні аркуші, гуаш, пензлі, простий олівець, клейонка.
ТЗН:
Проектор, музичний центр.
Попередня робота:
Бесіда про морських мешканців, оформлення групи у вигляді морського дна, розглядання фотоілюстрацій з картини В. К. Айвазовського «Чорне море», читання художньої літератури, читання науково-публіцистичних повідомлень про крабів, про акул, рухливі ігри, малювання.
Словникова робота:
Восьминіг, перли, молюск, черепашка.
                                                                                                                                                                            
Хід заняття

 

1 етап. Активізація уваги. Звучить музика (шум моря).

Вихователь. Хлопці, закрийте очі, прислухайтеся, як приємні нашому слуху ці звуки? Якщо отгадаете загадку, то відразу здогадаєтеся про що ми з вами сьогодні будемо говорити.
Тут - куди не кинемо погляд -
Водний блакитний простір.
В ньому хвиля встає стіною,
Білий гребінь над хвилею.
А часом тут тиша.
Всі змогли його впізнати?
 
Вихователь. Правильно, хлопці, це море.
2 етап. Основна частина
Вихователь. Озирніться навколо, які зміни ви бачите в групі? (відповіді дітей).
Правильно, сьогодні ми з вами вирушимо на дно морське (чути скрегіт за ширмою).
Що це, хлопці? Хтось шкребеться з нетерпінням? Так це мешканець дна морського (краб, в клешнях черепашка, перлина в мушлі). Ви можете відповісти, хто це? (відповіді дітей).
На магнітній дошці вихователь розміщує магніти із зображенням морського дна і раковину з перлиною.
Хлопці, давайте уявимо, що ми опинилися з вами на морському дні, а гарна перлина буде нашим дороговказом, вона нас поведе по морських глибин (перлина зупиняється біля краба).
Хто з вас може розповісти про це мешканця морському?
Дитина. Краби мешкають в морях. Голова у краба маленька, черевце короткий. Дві потужні передні кінцівки називаються клішнями, з їх допомогою краби захоплюють видобуток і обороняються. Краби рухається не вперед або назад, а в бік з-за того, що туди згинаються їх кінцівки. У краба тіло вкрите твердим панциром. Краб має 10 ніг.
Вихователь. Все правильно, ніг у всіх крабів по десять, але передня пара ніжок не видно, вони приховані під панциром і служать для чищення крабових зябер. Для чого зябра потрібні крабові? (Відповіді дітей). З допомогою зябер краби дихають під водою. Очі у крабів дивовижні: вони посаджені на «стеблинки», які можуть втягуватися і висуватися. Клешні у краба сильні, гострі, як ножиці. Клешнями називаються дві найбільші крабові руки. Чим же харчуються краби? У них в меню: черви, молюски, риба.
Їдять краби дуже делікатно і навіть красиво. Одна клешня служить як би «виделкою», друга - «ножем». «Ножем» вони ріжуть їстівне на маленькі шматочки, а «вилкою» повільно. Не кваплячись, підносять до рота шматочок. Слід зауважити, що краби охоче їдять мертвих тварин. За що їх називають «сміттярами» морського дна. Завдяки тому, що краби з'їдають залишки тварин, рослин, сміття, що залишилося від людей, берег і морське дно регулярно чистяться. Полюють краби в основному вночі, а вдень зариваються в пісок або ховаються серед каменів. Іноді крадуть рибку з рибальських мереж. Буває і самі в мережах заплутаються, але це не біда для них. Чому, як ви думаєте? (Відповіді дітей). Своїми гострими клешнями краби перерізають нитки мереж і звільняються. А в дірки, що залишилися в мережах, і риба поспішає вибратися на волю.
(Вихователь на проекторі розміщує морських мешканців). Хлопці, подивіться на екран, перейдіть будь-ласка з ряду морських мешканців хижака. (Діти знаходять акулу). Молодці, хлопці впоралися із завданням. А що ви можете розповісти про це хижаком?
Дитина. Вона хитра хижачка, зуби у неї гострі, вона дуже кровожерлива. Коли вона виходить на полювання, всі тварини ховаються, завмирають, щоб акула їх не помітила. Вона дуже уважно дивиться по сторонах, шукає здобич, акула буває дуже голодною і злий. Поплаває хижачка і, нічого не помітивши, втече в інше місце полювати. А морські мешканці знову виходять зі своїх укриттів і плавають, пустують, хлюпочуться один з одним водою.
Вихователь. Хлопці, подивіться, перлина нас привела до косяка риб. Подивіться, скільки тут незвичайних представників цього класу, і великих, і маленьких, і смугастих. А що ви можете розповісти про них? (відповіді дітей)
Діти. У морі живуть риби, дуже красиві і різні. Є риби схожі на їжачка, з такими ж колючками, є схожі на птахів, метеликів, на папугу, є риби, які роздуваються, коли лякаються, а ще риби бувають різних кольорів, смугасті, в цятку і ними можна милуватися.
Вихователь. Значить, у морі живуть тільки риби?
Дитина. В морі мешкають дельфіни, кити, морські раковини, а ще ростуть рослини-водорості.
Дитина. Ще в морі живуть морські зірки і ковзани, медузи.
Вихователь. Правильно, хлопці, водний світ дуже різноманітний (вихователь на проекторі розміщує види морських риб і рослини). А зараз подивіться і розберіть будь ласка де тут риби, а де рослини?
Молодці, впоралися із завданням. А тепер, давайте ненадовго перетворимося в риб (фізкультхвилинка).
Риби плавали, пірнали
(Виконуються рухи відповідно до тексту).
У солененькой морській воді.
То зійдуться - розійдуться,
То зароются в піску.
Ось пропливає медуза,
(Хвилеподібні рухи плавні опущених вниз рук, ходьба)
А це промчав катран.
(Біг з виставленими вперед руками зі складеними долонями)
Стулки відкрили мідії,
(Присісти навпочіпки і повільно піднятися, розкриваючи долоні)
Повільно рухається краб.
(Пересування на напівзігнутих ногах, виставивши в сторони руки)
Це рибальський човен,
(Ходьба ривками, супроводжувана загребающими рухами рук),
Це зграя риб,
(Біг врозтіч)
Це, звичайно, дельфін,
(Нахили вперед в русі, що імітують пірнання)
Всіх вас я розгадаю.
(Руки розвести в сторони)
Вихователь. Ви мені сьогодні багато розповідали про морських мешканців, тільки ще про одного мешканця не згадали, відгадайте загадку, про кого це говориться:

Ти зі мною не знайомий?
Я живу на дні морському,
Голова і вісім ніг -
Ось і весь я ...
Діти. Восьминіг!
Вихователь. Правильно, хлопці це восьминіг. Подивіться, перлина нас привела в підводну майстерню восьминога. Який він гарний і великий. Восьминіг отримав свою назву за кількість ніг. Їх рівно вісім. Колись дуже-дуже давно число вісім називали по-іншому - «осемь», тому люди стали називати це дивовижне тварина «восьминіг». Тіло восьминога нагадує з вигляду велику грушу відходять від неї довгими відростками - щупальцями, на яких є присоски. За допомогою присосок восьминіг може захоплювати й утримувати здобич, а також прикріплятися до підводних предметів. Восьминоги живляться крабами, рибами та ін. морськими тваринами. Вони схоплюють видобуток своїми сильними щупальцями і пожирають твердим гачкуватим дзьобом. Рот у восьминогів невеликий, що за формою нагадує дзьоб папуги і найчастіше так і називаються - "дзьобом". Восьминоги виділяють отруйну слину, яка може бути небезпечною для людини, але, як правило, восьминіг ніколи не нападає першим, а завжди рятується втечею. Восьминіг має здатність змінювати забарвлення, тому його іноді дуже важко розрізнити на тлі дна або підводних скель. Ось, наприклад, по піску пішов - жовтий став, водорості потрапив - зеленим став. Хлопці, а ви знаєте, що восьминоги можуть не тільки плавати, але і, переставляючи щупальці, ходити по дну. У восьминогів є на тілі особливі світять ділянки шкіри. Ці «ліхтарики» допомагають восьминогу вночі і на великій глибині, де завжди темно.
Хлопці, нашу восьминогу дуже нудно плавати одному по морському дну, давайте ми йому намалюємо казкових друзів восьминогів, але тільки намалюйте його чарівним, загадковим, можна намалювати йому оченята, ротик, нехай він у вас буде незвичайний. Хлопці, подивіться, які гарні вийшли у вас восьминоги. Молодці! (готові малюнки вивішуються на виставку «Чарівний восьминіг»)
                                                             
Підсумок заняття.

Ось і підійшло до кінця наше заняття. З якими мешканцями моря ми познайомилися?
Хлопці, що вам сподобалося на занятті, що було цікавого? Що нового про водному світі ви дізналися? Ну ось і перлині треба повертатися назад на море. Адже вона теж морський мешканець. Звідки ж вона взялася ця перлина? В раковину двостулкового молюска - потрапляє піщинка. Щоб позбавити молюска від неприємних колючих відчуттів, раковина починає виділяти перламутр, який нашаровується на піщинку, і матовий кулька росте і росте. В результаті між тілом молюска і стінкою раковини з'являється перлина. Але перш ніж вона перетвориться в перлину, пройде від 2 до 5 років. Перли дуже цінується в якості прикраси. Перли - це старовинний і улюблений дорогоцінний камінь. Колір перлів білий, рожевий або жовтуватий, іноді чорний. З перлів роблять гарне намисто.
Вихователь. Подивіться, до нас пливе красива рибка, вона хоче загадати загадку.
Не ходжу і не літаю,
А спробуй наздожени!
Я буваю золота.
Ну-ка, в казку заглянь!
Вихователь. Вгадали, хлопці, що це за рибка? Цікаво, як вона живе, залишилася у неї чарівна сила. Може вона допоможе виконати прямо сьогодні всі наші бажання і мрії.
Золота рибка. Дорогі, хлопці, я подарую вам чарівну силу, і ваші бажання здійсняться. Але тільки в тому випадку, якщо вони будуть від доброго серця, не принесуть шкоди нікому і якщо вони будуть загадати не для однієї людини, а для всіх людей. Встаньте в коло, витягніть руки вперед, долоні з'єднайте чашкою, закрийте очі. (Вихователь дає кожній дитині «чарівний камінчик».). Камінчик потрібно стиснути в долоньках, віддаючи своє тепло, а він дасть вам силу виконання бажань. (Діти стискають камінчик в долоньці і по черзі вимовляють своє бажання).
Тепер всі ваші бажання збудуться. А ці камінчики залишаться у вас на згадку про нашу зустріч. Доброго шляху вам в подорож по морських глибин!
Вихователь. Сподобалися вам морські глибини? Сядемо в коло і ще раз послухаємо шум моря (аудіозапис). На пам'ять, у подарунок від золотої рибки нам залишилися маленькі камінчики.

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове