logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми

Цикл занять по знайомству дітей старшого віку з оперою Н.А. Римського-Корсакова «Казка про царя Салтана, про сина його славному і могутньому богатиря Гвидоне Салтановиче і про прекрасну царівну лебеді»

Автор: Ануфрієва Наталія Леонідівна, музичний керівник, МБДОУ N7 «Золота рибка» р. Червонопрапорного Московської області.

Скачати презентацію до даного циклу занять.

 

Заняття 1

Мета заняття. Познайомити дітей з композитором М. А. Римським-Корсаковим, з його опери «Казка про царя Салтана», з сюжетом казки А. С. Пушкіна, покладеного в основу твору. Вчити дітей відчувати характер музики. Познайомити з новим жанром - опери. Прослухати музичний уривок - вступ до другого акту.

Хід заняття. Сьогодні ми почнемо знайомитися з творчістю великого російського композитора Миколи Андрійовича Римського-Корсакова. Його твори відомі всьому світу. Може, ви мені скажете, чим займається композитор? Правильно, це людина, яка пише музику. Римський-Корсаков народився майже двісті років тому в російському північному місті Тіхвіне. Зовсім маленьким він добре запам'ятовував всі пісні, які співала йому мама. Відмінно грав на іграшковому барабані і пробував писати музику. Але композитором став не відразу.

Римський-Корсаков був добрим і мужньою людиною. Спочатку Римський-Корсаков освоїв професію моряка. В молодості він три роки був у плаванні на клипере «Алмаз» у званні гардемарина. Микола Андрійович побував в різних країнах - Англії, Америці, Італії, Іспанії, Норвегії. Море він пристрасно полюбив. Але любов до музики перемогла, і Римський-Корсаков стає композитором.

Н. А. Римський-Корсаков найбільш яскравий казкар серед всіх російських композиторів. Він написав опери-казки «Снігуронька», «Казка про царя Салтана», «Кощей безсмертний». Як ви думаєте, що таке опера? Ми з вами знаємо музичні жанри - танець, пісню, марш.

Опера - це такий жанр музичного мистецтва, який включає в себе і спів, і танці, і гру акторів. Все це супроводжується грою симфонічного оркестру, а також оформляється красивими декораціями.

Сьогодні ми почнемо знайомитися з казкою Пушкіна і оперою Н. А. Римського-Корсакова «Казка про царя Салтана, про сина його славному і могутньому богатиря Гвидоне Салтановиче і про прекрасну царівну лебеді». Музика яскрава, казкова, образна.

Отже, починається казка...

Зимовим вечором у сільській світлиці три сестри сидять за пряжею. Старша і середня сестра вихваляються своєю красою, а молодша мовчить. Розмріялися вони, що б кожна прославилася, якщо б цар взяв її заміж. Старша хвалиться задати небачений бенкет. Середня - наткать полотна на весь світ. А молодша пообіцяла народити для батюшки царя сина-богатиря. Все це чув причаївся за віконцем цар Салтан. Він входить в світлицю і оголошує своє рішення - всім трьом жити в палаці. Старшій сестрі бути кухаркою, середньої - ткалею, а молодшій - царевой дружиною. І ось сестри, та баба Бабариха стали думати, як засмутити щастя молодшої сестри.

Цар поїхав на війну, а в молодої цариці Милитрисы народився син. І тривожить царицю, що так довго немає звістки від царя. Але ось з'являється гонець. Заговорщицы спритно підмінили грамоту царя. І ось піддані царя читають наказ: «І царицю, і приплід у бочці кинути в безодню вод». Бочку з Милитрисой і царевичем пускають в море.

Послухайте уривок з опери, малює картину моря, яка передає зміст вірша:
В синьому небі зірки блищать,
У синьому морі хвилі хльостають;
Хмара по небу йде,
Бочка по морю пливе.
Немов гірка вдовиця,
Плаче, б'ється в ній цариця;
Та дитина росте там
Не по днях, а по годинах.

Звучить фрагмент - оркестровий вступ до другого акту.
Чи сподобалася вам музика?
Музика сповнена трагізму, звучить грізно, тривожно, напружено, чути сльози царівни Милитрисы, а часом ми чуємо жваві репліки царевича. Як ще можна описати музику? (гарна, виразна, тривожна, неспокійна.)
Послухаємо фрагмент ще раз.
Який характер музики, чи сподобалась вона вам? На наступному занятті ми послухаємо інші фрагменти опери.

Заняття 2

Мета заняття. Продовжувати знайомити дітей з музикою опери Н. А. Римського-Корсакова. Вчити дітей відчувати характер музики, дізнаватися прослуханий раніше фрагмент твору - Вступ до другого акту. Познайомити з новим поняттям «композитор», закріпити поняття «опера».

Хід заняття.

Музичний керівник показує портрет композитора (діти згадують автора опери) і діти згадують, хто такий композитор: «Людина, яка пише музику, називається композитором». Музичний керівник нагадує, що опера - це такий жанр, в якому поєднується спів, танець і театральна гра.
  Діти прослуховують фрагмент оркестрового вступу до другого акту. Згадують про що він. Говорять про настрої в смузыке. «Прислухайтеся до моментів, де музика зображує, слізки Милитрисы і лепет царевича. Підніміть руки, щоб я зрозуміла, що ви почули».
Звучить оркестровий вступ до другого акту.
Спасибі. Слізки зображує інструмент під назвою челеста. Це клавішний інструмент, схожий на маленьке піаніно. Звук у челести прозорий, кришталевий. Челеста звучить у супроводі низьких духових і струнних інструментів - контрабаси, валторни, фаготи, скрипки. Музика сумна, трагічна, тривожна. Лепет передають флейти. Музика легка, безтурботна, висока, ніжна.
«Хто мені скаже, як композитор зображує море. Якого характеру звучить музика спочатку, чому характер її змінюється - спочатку тихіше, потім все голосніше?» Звертаємо увагу на те, скільки звучить інструментів. «Чому їх звучить все більше?» Море зображують інструменти симфонічного оркестру. (Повторюю назви інструментів.) Вони показують, як наростають хвилі, як вирує море.
Граємо в гру «Чарівна скарбничка». Діти «ловлять» в долоньки правильні визначення музики і випускають неправильні. Наприклад, музичний керівник говорить: «це музика висока або низька, гучна - тиха, легка - важка, повільна - швидка, спокійна - тривожна, плавна - стрибкоподібна». Узагальнюємо - музика низька, важка, гучна, тривожна, плавна, місцями вибухова.
На наступному занятті ми продовжимо знайомство з сюжетом казки, дізнаємося, що сталося з Милитрисой і царевичем.

Заняття 3

Мета заняття. Продовжувати знайомити дітей з музикою опери Н. А. Римського-Корсакова.
Вчити дітей відчувати характер музики, дізнаватися прослухані раніше фрагменти твору. Познайомити з новим поняттям «оркестр», закріпити поняття «опера», «композитор». Вчити дітей розрізняти тембри музичних інструментів.

Хід заняття.
Музичний керівник показує портрет Н.А. Римського-Корсакова і питає ім'я композитора. Діти згадують хто такий композитор. З яким твором Н.А. Римського-Корсакова вони познайомилися. Згадують, що таке опера і коротко зміст казки.
Прослуховуємо перший фрагмент «У синьому морі зірки блищать, у синьому морі хвилі хльостають»
Що це за музика? Як вона звучить? Музика важка, тривожна, низька, схвильована, навіть страшна. Як ви думаєте, звучать кілька інструментів або один? Правильно звучить цілий оркестр. Оркестр - це коли грають кілька музичних інструментів. Це звучать низькі інструменти симфонічного оркестру - валторни, контрабаси, звучать скрипки, лепет немовляти зраджують флейти, а сльози - челеста (показати зображення інструментів).
Продовжуємо знайомство з сюжетом казки.
Пустельний берег острова Буяна. Сюди, послухавши благань цариці, хвиля винесла бочку. Царевич росте не по днях, а по годинах. Він радіє світлого світу. Зробивши з дуба цибуля, він відправляється на пошуки дичини. Раптом він помічає величезного шуліку, який переслідує лебедя, і влучно пущеною стрілою, вбиває його. До здивування царевича Лебідь-птах заговорила людською мовою. Вона обіцяла відплатити добром за добро потім і зникла.
Послухайте ще уривок з опери - «Арія царівни Лебеді». Як змінився характер музики?
Плавна музика, ніжна, світла, співуча, висока, повільна, велична, чарівна. Ви вперше чуєте чудовий жіночий класичний оперний голос, який називається сопрано.
Тут вступають духові інструменти - гобої, кларнети, потім грають скрипки та флейти. В середині арії звучить арфа. Вона дуже добре показує помах крил і легкі хвилі на морі.
Слухають фрагмент ще раз.
Називають, які інструменти симфонічного оркестру їм запам'яталися.

Заняття 4

Мета заняття. Продовжувати знайомити дітей з музикою опери Н. А. Римського-Корсакова, з сюжетом казки. Вчити дітей відчувати характер музики, дізнаватися прослухані раніше фрагменти твору. Познайомити з поняттям «художник». Закріпити поняття «опера», «оркестр». Вчити розрізняти характер музики і тембри музичних інструментів. Познайомити з новим музичним уривком «Політ джмеля».

Хід заняття.

Музичний керівник розповідає про зміст казки.
Непомітно настала ніч, мати і син поснули. А з першими променями ранкової зорі із туману виник чарівне місто під назвою Льодяник.
Подивіться, як зобразив казкове місто Льодяник художник Білібін. Людина, яка пише картини називається художником. Звернути увагу на яскравість фарб.
Під святковий передзвін і гарматну пальбу жителі радо вітають Гвідона і просять стати правителем.
Став Гвідон князем, але туга по батькові гризе його. Він з сумом дивиться услід кораблю, який тримає шлях в царство царя Салтана. Лебідь, довідавшись про причину його смутку, перетворює князя в джмеля, щоб він міг наздогнати корабель і побачити батька.
Корабель приплив до Салтаново царство. Цар запрошує корабельників в гості, пригощає їх і розпитує про чудеса, які вони бачили, подорожуючи по білому світу. Моряки розповідають про чарівному появі міста Льодяника на пустельному острові Буяні і про славне і могутньому князеві Гвидоне. Цар здивований і хоче відвідати цей острів. Але Ткаля з Куховаркою відмовляють його. Баба Бабариха розповідає про чудеса, яких немає на острові Леденце, - про заморську царівну невимовної краси, про білку, яка гризе золоті горішки, і тридцяти трьох богатирів. Розлючений підступами заговорщиц, джміль жалить їх по черзі і, викликавши загальний переполох, відлітає. Послухайте, як Римський - Корсаков зобразив цей уривок мызыкой.

Діти слухають «Політ джмеля».

Музичний керівник запитує у дітей, чи сподобалася їм музика. Всі разом визначають характер музики: музика швидка, блискавична, кружащаяся, гучна, в кінці затихающая, напориста. Музичний керівник просить назвати інструменти, исполняюшие твір. Діти вгадують скрипки, фортепіано.
Діти пробують рухом зобразити характер музики, і розповідають про свої відчуття.
Музичний керівник пропонує послухати уривок у вокальному виконанні та у виконанні акордеону. Діти діляться враженнями.

Заняття 5

Мета заняття. Продовжувати знайомити дітей з музикою опери Н. А. Римського-Корсакова, з сюжетом казки. Вчити дітей відчувати характер музики, дізнаватися прослухані раніше фрагменти твору. Закріпити поняття «опера», «оркестр», «композитор». Вчити дітей розрізняти тембри музичних інструментів. Познайомити з новим музичним уривком «Білка», з віршованим уривком А. С. Пушкіна, ілюстрацією «Білка» Ст. Конашевича.

Хід заняття.

Музичний керівник просить пригадати дітей назву музичного твору, з яким зараз йде знайомство і композитора, скласти оперу. Діти прослуховують уривки з опери «оркестровий вступ до другого акту», «арія царівни Лебідь», «політ джмеля», згадують назви та музичні інструменти.
Музичний керівник продовжує знайомство з сюжетом казки - опери.
Знову сумний Гвідон сидить біля моря. Він згадує про диво, про яке чув у палаці у батька - білку, яка гризе изумрудшые горішки. Він просить Лебідь допомогти йому і білка стає першим дивом міста Льодяника. Пам'ятаєте, як в А. С. Пушкіна:
Ялина росте перед палацом,
А під нею кришталевий будинок;
Білка тат живе ручна,
Так затейница яка!
Білка пісеньки співає,
Да горішки все гризе.
Музика білочки світла, прозора, крихка кришталева. В цій музиці композитор розповів про те, як білочка стрибає з гілки на гілку, а про те, як вона співає. Пісенька білки - це російська народна пісня «Во саду ли в огороде».

Діти прослуховують уривок «Білка».
«Прозвучала пісенька дзвінка чарівної білочки. Давайте згадаємо пушкінські рядки:
...білочка при всіх
Золотий гризе горіх,
Изумрудец виймає,
А шкаралупу збирає.
Купки рівні кладе,
І з присвисточкой співає
При чесному, при всьому народі:
Во саду чи, в городі.
В музиці білки теж є «присвисточка». Її виконує інструмент з кумедною назвою: флейта-пікколо, що в перекладі з італійської мови означає «маленька флейта». Голос у неї тонкий, світлий і трохи свистячий.

Повторне прослуховування.
Діти розглядають ілюстрацію «Білка» Ст. Конашевича. Педагог звертає увагу дітей на яскравість, соковитість фарб, відповідність ілюстрації тексту вірша і характеру музики.

Заняття 6

Мета заняття. Продовжувати знайомити дітей з музикою опери Н. А. Римського-Корсакова, з сюжетом казки. Вчити дітей відчувати характер музики, дізнаватися прослухані раніше фрагменти твору. Познайомити з музикою другого дива «Казки про царя Салтана», з ілюстрацією Ст. Конашевича «Тридцять три богатирі».

Хід заняття.

Діти згадують музику білочки, її характер, музичні інструменти, називають художника, який написав ілюстрацію «Білка». Друге диво «Казки про царя Салтана» - тридцять три богатирі на чолі з дядьком Чорномором. Це хоробрі лицарі, захисники чарівного міста Льодяника.
Море набухне бурливо,
Закипить, підніме виття,
Хлине на берег порожній,
Розіллється в шумному бігу,
І опиняться на бреге,
У лусці, як жар горя,
Тридцять три богатирі.
Всі красені молодецькі,
Велетні молоді,
Всі рівні, як на підбір,
З ними дядько Чорномор.
У мызыке чується грізний рокіт морського прибою. Море закипає, вирує і хлюпає. Поступово з нього з'являються богатирі.

Прослуховування фрагменту «Тридцять три богатирі»

Музика мужня, урочиста, схожа на марш. Вона малює горду ходу богатирів.
Діти розглядають ілюстрацію Ст. Конашевича «Тридцять три богатирі», порівнюючи її з музикою.
Богатирі поступово виходять з моря, князь Гвідон милується ними. Фарби урочисті, радісні, яскраві.

Повторне прослуховування фрагменту «Тридцять три багатыря».
Діти діляться враженнями про музику.

Заняття 7

Мета заняття. Продовжувати знайомити дітей з музикою опери Н. А. Римського-Корсакова, з сюжетом казки. Вчити дітей відчувати характер музики, дізнаватися прослухані раніше фрагменти твору. Вчити дітей розрізняти тембри музичних інструментів. Познайомити з поняттям - акомпанемент. Знайомство з темою Царівни-Лебеді, з репродукцією картини М. Врубеля «Царівна-Лебідь» та ілюстраціями Ст. Конашевича, В. Білібіна.

Хід заняття.

Музичний керівник продовжує знайомити дітей з сюжетом казки.
Знову сумний Гвідон сидить біля моря. Прекрасна царівна не йде у нього з пам'яті. Він просить Лебідь-птицю допомогти йому.
Хвилювання Гвідона чіпає Лебідь-птицю, і вона обертається прекрасною Царівною, про яку він мріяв. Прекрасна Царівна-Лебідь - третє диво чарівного міста Льодяника.
Послухайте пушкінські рядки:
За морем царівна є,
Що не модно очей отвесть:
Вдень світ Божий затьмарює,
Вночі освітлює землю.
Місяць під косою блищить,
А в лобі зірка горить.
А сама-то величава,
Виступає ніби пава:
А мова-то говорить,
Наче річенька дзюрчить.
Царівна ця незвичайна, чарівна. Це та людина і птиця. Лебідь - це напрочуд красива, граціозний птах і музика її теж граціозна, казкова і витончена.

Прослуховування уривка «Царівна-Лебідь».

Мелодія плавна, співуча, схожа на помахи крил казкової птиці: вона, то злітає вгору, то падає вниз (окремо програє мелодію і показує напрям мелодії рукою). А акомпанемент (акомпанемент - це супровід) - ніжний і трепетний - малює тихе, прозоре море, плещущее під легким вітерцем (програється акомпанемент). А коли птах лебідь перетворюється в прекрасну дівчину, її музика стає ще більш ласкавою й теплою, людяною. У ній звучить російська народна мелодія «На море утушка купалася»

Повторне прослуховування теми Царівни-Лебеді.

Педагог і діти розглядають репродукцію картини М. Врубеля «Царівна-Лебідь» і ілюстрацію Ст. Конашевича.

Картина М. Врубеля «Царівна-Лебідь»
Звертаємо увагу на переливи кольору, на те, як з'являється з пір'я обличчя Царівни, як вона на наших очах перетворюється з птиці у дівчину. Автор грою фарб передає чари.

Ст. Конашевич «Царівна-Лебідь».
Звернути увагу на те, як по-різному побачили Царівну ці два художника. Ілюстрація Конашевича відповідає пушкінських рядків:
Місяць під косою блищить.
А в лобі зірка горить...
Цариця Милитриса благословляє молодих. В радісному хвилюванні Гвідон і Милитриса чекають приїзду Салтана. Під дзвін і привітання жителів цар зі свитою ступає в палац. Починається показ чудес міста Льодяника. Перед здивованими поглядами гостей постає в кришталевому будиночку чарівна білочка, виходять з моря тридцять три богатирі, показується прекрасна царівна Лебідь і, нарешті, кохана Салтанова дружина - цариця Милитриса. Цар зі сльозами обіймає царицю і свого сина, на радощах прощає заздрісних сестер. Починається буйний бенкет. Так закінчилася казка.
Музичний керівник:
А ось і сам казковий місто Льодяник, яким його уявляють художники В. Білібін і Ст. Конашевич
(Діти розглядають ескіз декорації В. Білібіна «Місто Льодяник» до опери.) Ескіз декорації витриманий в зелених і жовтих тонах, створюють радісний настрій.
Ст. Конашевич «Місто Льодяник»
Звернути увагу на форми зростає із землі міста, з башточками, маківками, візерункового казкового.

Заняття 8

Мета заняття. Закріпити знання дітьми музики балету «Казка про царя Салтана».
Музичний керівник звертається до дітей: «Сьогодні ми послухаємо різні фрагменти з балету «Казка про царя Салтана, про сина його славному і могутньому богатиря Гвидоне, і про прекрасну царівну Лебеді». Ви будете називати фрагменти, які хотіли б почути. Діти називають, педагог включає запис.
Можна влаштувати концерт-угадайку. Педагог включає фрагмент, діти вгадують.

Література:
1. О. П. Радынова «Музичні шедеври»
2. «100 опер» вид. «Музика» Ленінград 1964
3. Т. Рубан Н. А. Римський-Корсаков «Портрет з обкладинки» жур. «Музичний керівник»
4. А. С. Пушкін «Казка про царя Салтана» Санкт-Петербург Амфора 2010.

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове