Конспекти занять з дітьми
«Краса осені»
Конспект заняття з розвитку мовлення та ознайомлення з художньою літературою в старшій групі.
Автор: Проніна Наталія Сергіївна, вихователь, Департамент освіти міста Москви Південне окружне управління освіти Державне бюджетне Загальноосвітній установа міста Москви «Школа N 1034» ДО N 3.
Мета заняття:
Допомогти дітям поетично усвідомити красу осіннього пейзажу: викликати роздуми про життя лісу восени, про тварин; збагатити мову образними виразами; складати розповіді на запропоновану тему. Розвивати творчу ініціативу. Активізувати знання дітей про природу, отримані на заняттях,
Матеріал: загадки, вірші, репродукції картин Левітана, Остроухова, музичні п'єси, рухливі ігри, фішки для заохочення.
Попередня робота: Розучування віршів, спостереження за природою восени, збір матеріалів для гербарію.
Хід заняття:
Щоб налаштувати дітей на емоційне сприйняття образу осені, читаю вірш:
Л. Яхнин
Важкі хмари нависли:
Дощик на добу,
А сонце на годину:
Падають листя,
Жовті листя
Як листи від птахів,
Відлетіли від нас.
І вітер осінній
Швидше листоноші
Листи розносить по адресах.
Листя берези,
Осики та клена
Летять по доріжках,
Летять по лісах.
Запитання до дітей:
- Яке почуття викликало у вас
- Сподобалось воно вам? Чому?
- Як ви зрозуміли вислів
«Падають листя,
Жовті листя
Як листи від птахів,
Відлетіли від нас»?
Задавав питання, спонукаю дітей до висловлювання.
Узагальнюю відповіді дітей. Птахи відлітають, але залишають нам звісточки у вигляді листів. Хороша російська природа в будь-який час року, є в ній свою чарівність і восени, незвичайними барвами розквітли дерева, чагарники
Красу яскраву і сумну оспівували поети у своїх віршах, художники в картинках, композитори в музичних творах.
Пропоную дітям розглянути картину Левітана «Золота осінь» і уявити себе в якомусь куточку осіннього пейзажу, зображеного на картині і розповісти, що вони побачили навколо себе.
Діти розглядають картину (Звучить тиха музика II. Чайковського)
Розповіді дітей
Навідні запитання при утрудненні дітей у процесі складання розповідей.
1)Який період осені зображено на цій картині?
2)Які ви знаєте вірші з періоду ранньої «Золотої осені»?
Діти читають вірш. А тепер послухайте, що я вам прочитаю вірш «Осінь»:
З. Федоровська
Осінь на узліссі фарби розводила.
По листю тихенько пензлем проводила
Пожовтів ліщина, і зашарілися клени,
В пурпурі осінньому тільки дуб зол
Втішає осінь: Не шкодуйте літо!
Подивіться гай золотом убрана
Питання
- Що означають слова - зашарілася, пурпур, золотом одягнена?
- Який період осені ви ще знаєте? (пізній)
- Знайдіть репродукції, на яких зображена пізня осінь
- У чому відмінності?
- Прочитайте вірш про пізньої осені. Діти читають
- А ось такий вірш прочитаю я вам.
А. О.плещеєв
Нудна картина -
Хмари без кінця.
Дощик так і ллється,
Калюжі біля ганку ...
- Давайте подивимося ілюстрацію пізньої осені і порівняємо з
змістом поезії і побачимо, як вони співзвучні.
- А зараз я вам пропоную розглянути вами малюнки з осінньою тематикою і скласти невеличкі оповідання з вашим рисунків (З4 оповідання)
Пропоную дітям бесіду про те, як ми бережемо нашу природу. Як бережемо її красу.
Запитання до дітей:
- Ви були в осінньому лісі?
- Що бачили?
З. А ви коли-небудь розмовляли з деревами, квітами, птахами?
4. Що вони вам розповіли?
S. Як ви доглядаєте за деревами на ділянці, за рослинами, квітами в групі?
Відповіді дітей.
Узагальнюю відповіді дітей:
- Послухайте казку про дівчинку та її улюбленому квітці-герані. Кінець казки потрібно придумати самим дітям.
Зразкові питання:
1.Чому зів'яв квітка?
2.Хто допоміг ожити квітці?
3.Хто ж цей доктор?
Узагальнюю відповіді дітей.
- А зараз, діти, подивіться на цей стіл - тут багато овочів і фруктів, а також ілюстрацій. Я вам буду загадувати загадки, а ви знайдете відповіді на цьому столі і поясніть чому.
Загадки
Подивлюся у віконце -
Йде довгий Антошка. (Дощ)
За кучерявий чубчик
Лисицю з норки поволік.
На дотик - дуже гладка,
На смак - як цукор солодкий. (Морква)
Ох і злий, хоча і малий
В сонце стрілки випускав.
Не потрапили в сонце стрілки,
А потрапили до вас у тарілки. (Цибуля)
10 щік, 10 очей, богатир Тарас.
У підземеллі пішов -10 братів знайшов.
Всі зібралися на раду,
Всі окаті та щекастые.
Ти подивися на них
Які богатирі (Картопля)
Загорнули доньку в 33 хусточки.
Вийшла в поле донька,
Товста, як бочка.
Стрибає сірий зайчик,
З'їв хусточки зайчик
Втік зайчик - залишилася качан. (Капуста)
- Ось який великий урожай ми зібрали!
А зараз давайте пограємо в останню гру «Хто швидше збере врожай і відвезе в овочесховищі»
Підводжу підсумок заняття. Наголошую найактивніших, дивлюся за кількістю фішок, отриманих під час заняття.
Під осінню мелодію діти йдуть із залу.