logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми

«Автоматизація звуків С-Ш»

Конспект індивідуального заняття з формування фонетичної сторони мови.

Автор: Рибак Надія Сергіївна, вчитель - логопед, Муніципальне дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок «Незабудка»,ЯНАО, селище Старий Надим, Надимського району.

Цілі:
Освітні: закріплення знань про механізм утворення звуку, його акустичних особливостях.
Корекційні: розвиток і зміцнення мовної моторики. Закріплення умовно-рефлекторних зв'язків на даний артикуляційний уклад. Закріплення правильної вимови фонем в ізольованому вигляді, в складах, словах, реченнях, у тексті. Розвиток і закріплення фонетичного слуху на акустичний образ даної фонеми. Навчання звуко-слоговому аналізу.
Виховні: виховувати посидючість, увагу, пам'ять, працьовитість, цілеспрямованість.
Обладнання: дзеркало, м'ячі синього і червоного кольорів.

План заняття.

  1. Організаційний момент.
  2. Артикуляційна гімнастика (спеціальні артикуляційні вправи).
  3. Оголошення теми заняття.
  4. Вимова ізольованого звуку
  5. Аналіз артикуляції за планом.
  6. Характеристика звуку (голосний - приголосний ).
  7. Розвиток фонематичного слуху.
  8. Закріплення звуку в складах. Звуковий аналіз і синтез складів.
  9. Закріплення звуку в словах.
  10. Підсумок заняття.
  11. Оцінка роботи на занятті.

Хід заняття

1.Організаційний момент.
Логопед: «Хлопці, давайте перед тим, як почати займатися, нагадаємо як ми будемо розмовляти».
Діти: «Хто хоче розмовляти,
Той повинен вимовляти.
Все правильно і виразно,
Щоб було всім зрозуміло!»

2. Артикуляційна гімнастика (спеціальні артикуляційні вправи).

Працьовита божа корівка

(до комплексу вправ для відпрацювання звуків [ш] - [с])
Жила-була божа корівка. Одного разу вона вийшла зі свого будинку і побачила яскраве сонечко. І воно побачило божу корівку, коли сонечко освітило спинку сонечка, то всі побачили, що у неї немає цяток. Всі комахи в окрузі стали над нею сміятися.
- Яка ж ти сонечко, якщо у тебе немає чорних цяток, - говорили вони.
- Та ти просто червоний жук, - вторили інші.
І сонечко заплакала, але тут сонечко знову виглянуло. Божа корівка перестала плакати, підставила сонцю личко, і вони стали посміхатися один одному.
«Усмішка». - Щоб у тебе з'явилися цятки, треба дуже довго працювати. Ти не бійся труднощів, - сказало сонечко і подарувало сонечка книжку.
Божа корівка її довго розглядала, потім стала робити вправи, написані в книжці. У неї спочатку не виходило, але вона витягла язичок і пошлепала його.
«Неслухняний язичок». І він став рівним, як лопаточка. «Лопатка».
Незабаром набігла легка хмаринка і помила божу корівку дощиком. Але і тут вона не розгубилася: склала свій язичок чашечкою
«Чашечка». і набрала дощової води для чаю. Попила чайку з бубликом
«Бублик», і знову за роботу. На картинках вона побачила коника,
«Конячка» - « Веселого маляра», «Маляр», «Грибок» «Грибок». і навіть «Гармошку».
«Гармошка».
Сонечко так захопилася роботою, що й не помітила, як у неї на спинці з'явилися цяточки чорненькі.

  1. Божа корівка, пора лягати спати, - звернувся до неї сонечко.
  2. Добре, сонечко, давай я пригощу тебе варенням за таку чудову книжку, - весело відповіла божа корівка. Вони попили чай з варенням

«Смачне варення». і пішли спати. Сонечко за гору, а божа корівка під грибок.
«Грибок».

3.Оголошення теми заняття.
Сьогодні ми продовжимо правильно вимовляти звуки С і Ш

4.Вимова ізольованого звуку
Який звук я назвала першим? Другим?

5.Аналіз артикуляції за планом.

Звук [з].

  1. губи в усмішці;
  2. верхні зуби не заходять за нижні, а стоять на них;
  3. язик за зубами,внизу (Ще раз-де мова? Продемонструвати рукою)
  4. щоки не надуваються.

Запропонувати дитині заспівати пісеньку водички (с-с-с...)
Звук [ш].

  1. губи округлені і злегка висунуті вперед;
  2. зуби зближені;
  3. посередині йде сильна тепла повітряна струмінь, яка легко відчувається долонею руки, піднесеної до рота;
  4. язик за зубами,вгорі (Ще раз-де мова? Продемонструвати рукою)
  5. голос не звучить.

Пропонуємо дітям як виходить повітря з проколеної шини і сичить (ш-ш-ш...), слідкуючи за правильною артикуляцією звука.

6.Характеристика звуку (голосний - приголосний ).
Яка зараз пора року? Закрийте очі, а я загадаю чарівну загадку
Ковдра біла
Не руками зроблено -
Не ткалося і не кроилось,
З неба на землю звалилося (сніг).
Який перший звук ? Який він : голосний або приголосний Чому згідний?

7.Розвиток фонематичного слуху.

а) грюкнути, коли почуєте слово зі звуком "з":
мороз, сніг, бурулька , ожеледь,снігопад, вітер, завірюха, Снігуронька,гірка,санки,Сніговик.
б) Логопед демонструє картинку упр. «Насос» (звук Ш)
а тепер топні, коли почуєш цей звук :
зайчик,ведмідь. лисиця.совушка,снігур, шишка.

8.Закріплення звуку в складах.
Повторюй склади, чітко вимовляючи звуки С і Ш
а)склади са-са-си са-си-си са-си-са са-са-си са-си-си са-си-са
Який перший звук у цих словах?
Повтори повільно і чітко:
Шма шмо шму шмэ
Шка шко шку шкэ
Шта шо шту штэ
Підбери слово, близьке за змістом і звучанням:
Причепившись до задньої шини,
Мишко їде ... (машині).
Впустила шишку білка,
Шишка стукнула ... (зайчика).
А для того,щоб зіграти в таку гру, нам необхідно згадати, які звуки С і Ш:голосні або приголосні? У якомусь замку вони живуть? Значить для гри зі звуками С і Ш якого кольору м'ячик візьмемо?
Зміни склади

  1. СУ - замість З треба вимовити Ш-ШУ СА - СИ - З - СЕ-

2. АШ - ЗШ - ІШ - УШ-

9.Закріплення звуку в словах.
Гра з м'ячем
Зміни слово так, щоб у назві з'явився звук [ш].

Хліб - хлібець.
Горіхи - горішки.
Мураха - муравьішка.
Воробей - горобчик.
Корова - коровушка.
Горох - горошок.

Риба - рибка.
Півень - півник.
Хлопчик, хлопчисько.
Дівчинка - дівчинка.
Камені - камінчики.
Мама - матінка.

 10.Підсумок заняття.
Заняття закінчено. Нагадай мені ,які звуки ми вчилися правильно і чітко говорити? При вимові З де знаходиться язичок? А Ш?

11.Оцінка роботи на занятті.
Ти займалася дуже добре, правильно тримала язик ,губи і язик. А якщо будеш розмовляти і в групі, то всі хлопці будуть намагатися говорити правильно, як ти. А сонечко з казки дарує тобі сюрприз.

Самоаналіз заняття на тему «Автоматизація звуків С-Ш»

Вашій увазі було представлено індивідуальне логопедичний заняття в старшій логопедичній групі дитячого садка по звукопроизношению. Представлений дитина - Щурова Ліза зарахована до групи за висновком ПМПК з діагнозом ЗНМ 2 ур,стерта дизартрія. Звуковимова: свистячі-м/з, шиплячі - щічні бічні
Тема даного заняття визначена у відповідності з програмними вимогами і періоду навчання у старшій логопедичній групі дітей з загальним недорозвитком мовлення.
На занятті вирішувалися наступні цілі.
   Освітні: закріплення знань про механізм утворення звуку, його акустичних особливостях.
Корекційні: розвиток і зміцнення мовної моторики. Закріплення умовно-рефлекторних зв'язків на даний артикуляційний уклад. Закріплення правильної вимови фонем в ізольованому вигляді, в складах, словах, реченнях, у тексті. Розвиток і закріплення фонетичного слуху на акустичний образ даної фонеми. Навчання звуко-слоговому аналізу.
Виховні: виховувати посидючість, увагу, пам'ять, працьовитість, цілеспрямованість.
Дана тема пронизувала всі етапи заняття, максимально насичуючи їх лексичним і граматичним матеріалом. Завдання були збудовані по наростаючій складності: від закріплення звуку в складах . зміни складів, закріплення звуку в словах.
Оргмомент допоміг сконцент увагу та активізувати в пам'яті лексичний матеріал теми.
Використання сюрпризні моменти :артикуляційна гімнастика (спеціальні артикуляційні вправи)«Працьовита божа корівка»(до комплексу вправ для відпрацювання звуків [ш] - [с])
допоміг викликати бажання дітей працювати на етапі введення в тему заняття.
На основному етапі заняття - вирішувалися навчальні завдання через використання наочного моделювання і словесного методу: серії запитань (пошукові, уточнюючі, активізуючі), обговорювання відповідей , прохлопывание,протопывание і гра з м'ячем крім вирішення навчальної задачі дозволила вивести дітей із статичного положення (робота сидячи за столами) і активізувати рече-розумову діяльність дитини.
Ця частина заняття несла максимальне навантаження і простраивалась з урахуванням психо-фізіологічних індивідуальних особливостей дітей старшої логопедичної групи.
  Індивідуальне завдання дозволило виявити рівень засвоєння матеріалу дитиною. Завданням заняття є уточнення артикуляції даного звуку, закріплення правильної вимови його в словах різної складності. Одночасно реалізується й інше завдання: необхідність навчити дітей на слух розрізняти цю фонему. Дитині пропонується ізольовано вимовляти цей звук голосно і тихо, тривало і коротко. Протягом цього заняття дитина чітко проговорює різні слова з цим звуком.
Правильно підібраний лексичний матеріал-це різні слова в яких виключаються змішані та дефектно вимовні звуки.
Така результативність підтвердила ефективність підібраних мною методів і прийомів у керівництві дитячою мовленнєвою діяльністю. Підводячи підсумок я позитивно оцінила діяльність дитини на занятті, що має психотерапевтичну спрямованість відповідно до вимог корекційного навчання дошкільнят.

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове