logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Конспекти занять з дітьми

Конспекти занять педагога-психолога з дітьми 4-х років в період адаптації до дошкільної установи.

Автор: Тарасова Оксана Геннадіївна, педагог-психолог, Муніципальне казенне дошкільний навчальний заклад комбінованого виду дитячий садок N 5 «Ладушки» Красноярський край, Козульский район, п. Козульках.

Категорія вихованців: діти з важким порушенням мови, ЗПР.
Введення
Адаптивні можливості дитини молодшого дошкільного віку обмежені, тому різкий перехід малюка в нову соціальну ситуацію і тривалий стан у стресовому стані, а при вступі в ДНЗ, як ми знаємо, дитина переживає адаптаційний стрес, можуть призвести до емоційних порушень або уповільнення темпу психофізичного розвитку.
І нам, колеги, необхідно допомогти дітям подолати цей стрес і успішно адаптуватися в ДНЗ.
Діти даного віку емоційні та вразливі. Їм властиво заряджатися як сильними позитивними, так і негативними, емоціями дорослих і однолітків. Ці особливості віку і лягли в основу побудови занять.
Щоб зменшити вплив стрессирующих факторів, перші заняття рекомендується проводити з участю батьків, чия присутність дає впевненість дітям з більшою готовністю йти на контакт з вихователем, психологом, взаємодіяти з однолітками, брати участь у спільних рухливих іграх, активно цікавитися навколишнім оточенням та іграшками. Дуже важливо, щоб перший досвід свого перебування в ДНЗ дитина придбав за тісної підтримки близької людини.
При складанні циклу адаптаційних занять необхідно враховувати рішення наступних завдань: навчання вихователів методам проведення групових занять в період адаптації; формування активної позиції батьків по відношенню до процесу адаптації дітей; зняття м'язового та емоційного напруження у вихованців; зниження тривоги й агресії; розвиток у дітей уваги, сприйняття, мовлення, уяви, почуття ритму, загальної та дрібної моторики, координації рухів, ігрових навичок і довільної поведінки.
Рекомендується проводити заняття 2-3 рази на тиждень по 15-20 хвилин спільно з батьками для успішної адаптації дітей до умов ДНЗ. Щоб діти запам'ятали слова потішок, віршів і пісеньок, правил ігор, кожне заняття повторювати 4-5 разів.
Батьки запрошуються на заняття з наступних міркувань: спільні заняття є своєрідним майстер-класом» для них, оскільки на них психолог показує нові засоби і способи спілкування з дітьми; неформальна атмосфера занять сприяє більш активному спілкуванню педагога з батьками.

Заняття 1«Листопад»

Мета: допомогти в адаптації до умов ДНЗ.
Завдання:

  • Створення атмосфери емоційної безпеки;
  • Зняття емоційної та м'язової напруги;
  • Зниження імпульсивності, підвищеної рухової активності;
  • Розвиток уміння рухатися в одному ритмі з іншими дітьми, підлаштовуватися під їх темп;
  • Розвиток слухового уваги, довільності, швидкості реакції;
  • Розвиток мовлення, уяви, творчих здібностей.

Матеріали:
великий зонт;
аудіопрогравач, запис шуму дощу, спокійною і повільний музики;
два клинових листа (для кожної дитини);
жовта, зелена і червона гуаш;
аркуші з зображенням осіннього пейзажу і пензлики для кожної дитини.
Хід заняття

  • Привітання. Діти сидять півколом на стільчиках.
  • Психолог показує дітям подивитися, що відбувається за вікном. Він звертає увагу малюків на прикмети осені (жовтіючі і червоніючі дерева, опале листя, похмуре небо) і каже: «Давайте уявимо, що ми йдемо гуляти в осінній ліс».

Діти шикуються в колону. Психолог продовжує: «Уважно слухайте слова. Намагайтеся рухатися дружно. Не обганяйте один одного.

Попрямували ніжки: топ-топ-топ,
Прямо по доріжці: топ-топ-топ.
Ну-ка веселіше: топ-топ-топ,
Ось як ми уміємо: топ-топ-топ.
Побігли ніжки
З рівненькою доріжці,
Тікають, тікають,
Тільки п'яти виблискують.

 

 

 

 

Діти йдуть один за одним

 

Діти біжать, намагаючись
не обганяти один одного

 

Гра повторюється 2-3 рази.

  • Гра «Дощик і сонечко». Діти ходять по групі, вдаючи, що збирають опале листя. Як тільки психолог включає запис шуму дощу або дає команду «Дощик», - діти біжать під великий зонт, який тримає педагог. Психолог може барабанити пальцями по поверхні парасольки, імітуючи звук дощу і злегка кропити його з пульверизатора. Діти вибігають з-під парасольки після вимикання запису або команди «Сонечко».

Гра повторюється 2-3 рази.

  • Пластичний етюд «Танець листя». Психолог включає запис спокійної музики, пропонує дітям взяти в кожну руку по кленовому листочку і каже: «Уявіть, що ви - кленові листочки. Прийшла осінь - пора падолисту, вітер зірвав листочки з дерев, і вони закружляли в повітрі. Покажіть, як танцюють листочки на вітрі».

Психолог читає вірш і показує рухи.

Листопад, листопад,
Листя жовті летять,
Під ногами шарудить, шелестить,
Скоро стане голим сад.

 

 

Кружляють, зображуючи листочки.
Підкидають листочки вгору.
Ходять по листочкам.
Лягають на підлогу і слухають музику.

Діти повторюють за ним. Діти, зображуючи політ листя, плавно рухаються під музику.

  • Практична частина. Психолог пропонує дітям пройти до столів для виконання наступного завдання. Перед кожною дитиною знаходяться фарби, пензлик і аркуш із зображенням осіннього пейзажу. Психолог пропонує намалювати летять по небу листя. Діти, розповідаючи вірш «Листопад», в ритм вірша прикладають пензлик до аркуша паперу. По закінченню виконання завдання розглядаються всі малюнки. Психолог хвалить дітей за роботу.
  • Рефлексія. Діти обговорюють, що їм найбільше сподобалося на занятті, щоб вони хотіли побажати один одному.Психолог прощається з усіма до наступної зустрічі.

(На повторних заняттях можна запропонувати дітям дофарбувати пальчиком або поролоновим тампоном осінній лист; вмочати кленові листочки в тарілочку з фарбою і робити ними відбитки на великому аркуші ватману).

Заняття 2«М'ячики»

Мета: допомогти в адаптації до умов ДНЗ.
Завдання:

  • Розвиток комунікативних навичок (вчити встановлювати контакт один з одним, діяти узгоджено, пристосовуватися до темпу рухів партнера);
  • Зняття емоційної та м'язової напруги;
  • Розвиток уміння узгоджувати свої дії з ритмом і текстом вірша;
  • Розвиток орієнтації у власному тілі;
  • Розвиток загальної та дрібної моторики;
  • Розвиток зорового сприймання, мовлення, уяви.

Матеріали:
3 кольорових м'яча: великий зелений, середній жовтий і маленький синій;
м'ячі середнього (найменшого) розміру для кожної пари дітей;
аудіопрогравач, запис спокійної музики і ритмічної пластичної мелодії;
аркуші паперу і кольорові олівці для кожної дитини.
Хід заняття

  • Привітання. Діти сидять на килимі, утворюючи коло.
  • Психолог показує дітям великий зелений м'яч, середній жовтий і маленький синій м'яч з проханням назвати кількість, порівняти за величиною і кольором.
  • Потім пропонується дітям встати, взятися за руки і зобразити спочатку великий м'яч, а потім середній, а потім маленький (коло розширюється і звужується). Діти виконують завдання.
  • Гра «Дівчатка та хлопчики-веселі м'ячики». Психолог пропонує дітям пограти: «Хлопці, м'ячі хочуть з вами погратися. Ви разом зі мною повторюєте слова і виконуєте руху (згадані в тексті)».

Дівчатка і хлопчики стрибають, як м'ячики.
Ніжками тупотять, руками плещуть,
Головою кивають, а після відпочивають.
Гра повторюється 2-3 рази.

  • Психолог пропонує дітям лягти на килим і закрити очі: «Зараз ми з вами, м'ячики, трошки відпочинемо». Педагог включає спокійну музику і говорить дітям: «М'ячики відпочивають, а по кімнаті літає вітерець і доторкається до них». Психолог гладить дітей: одного по голові, іншого по колінах, третього по животику і т. д. Відкривши очі, діти на прохання педагога показують і називають частини тіла, до яких доторкався «вітерець».
  • Гра «Один веселий, мій м'ячик». Діти сідають навколо великого м'яча і кладуть на нього по одній долоньці: «Тепер давайте дружно похлопаем долоньками по м'ячу.

Один веселий, мій м'ячик,
Усюди, усюди ти зі мною!
Раз, два, три, чотири, п'ять,
Добре з тобою грати!
Психолог читає потешку, а діти ритмічно б'ють по м'ячу.

  • Вправа з м'ячем. Психолог включає, чергуючи, ритмічну, плавну музику, пропонує батькам і дітям стати парами. Дає кожній парі по м'ячу. По команді психолога пари, не випускаючи м'яча з рук, повинні пройтися по групі, пострибати, покружляти, присісти і т. п.
  • Пластичний етюд «Малюю м'яч». Психолог пропонує дітям і батькам намалювати м'ячик в повітрі. Діти і дорослі слідом за педагогом малюють спіраль: на початку в повітрі поперемінно правою і лівою рукою, потім на долоньці вказівним пальцем.
  • Практична частина. Психолог пропонує дітям пройти до столів для виконання наступного завдання. Перед кожною дитиною лежить аркуш паперу і кольорові олівці. На постамент перед дітьми помешаются всі три м'ячі: великий зелений, середній жовтий і маленький синій. Дітям пропонується намалювати ці м'ячі.
  • Рефлексія. Діти і батьки обговорюють, що їм найбільше сподобалося на занятті, щоб вони хотіли побажати один одному. Психолог прощається з усіма до наступної зустрічі.

(На повторних заняттях можна взяти вправа на розвиток зорової пам'яті «Який м'яч якого кольору»; зліпити з пластиліну всі три м'ячі)

Бажаю всім побільше допитливих діточок, активних і розуміючих батьків!

   
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове