logo1logo2
logo3
k1
k2
k3
k4
k5
k6
k7
k8></a></td>
        </tr>
      
      <tr>
        <td align=

stik logo4 logo5Головна | Заняття | Консультації logo6

Консультації для вихователів

«Пісочна терапія в розвитку дрібної моторики рук дітей дошкільного віку»

Творчий проект.

Автор: Ірина Володимирівна Бакланова, вихователь, Муніципальне бюджетне дошкільний навчальний заклад «Дитячий садок N194», Кемеровської області, р. Новокузнецьк.

Зміст

Актуальність

Паспорт проекту

Етапи проекту

Зміст проекту

Література

Додатка

Актуальність

Пісок складається з дрібних крупинок - символічно відображає автономність людини, втілює Життя у Всесвіті. Пісок пропускає воду, а також поглинає негативну психічну енергію. Взаємодія з піском очищає енергетику людини і стабілізує її емоційний стан. Ігри з піском позитивно впливають на емоційне самопочуття, і це робить його унікальним засобом для розвитку дитини.
Саме в пісочниці створюється додатковий акцент на тактильну чутливість, на корекцію зору, розвивається «мануальний інтелект дитини».
Пісок володіє чудовою властивістю «заземляти» негативну психічну енергію. Використання пісочниці дає комплексний освітньо-терапевтичний ефект.
На пісочному «аркуші» перед педагогом розкривається внутрішній світ дитини. Цей світ стає реально відчутним. Особливо важливим в даному контексті древній принцип « не нашкодь».
Реалізація даного проекту спрямована на формування у дітей навичок безпечної поведінки, здатності передбачати небезпечні ситуації і вміння по можливості уникати їх, а при необхідності діяти дуже актуально.

Паспорт проекту

Назва проекту

 
Чарівний пісок

Вид проекту

Творчий

Основні розробники проекту

Бакланова Ірина Володимирівна
Вихователь I кваліфікаційної категорії

Мета і завдання проекту

 Мета: Розвиток пізнавальних здібностей та комунікативних навичок дитини,
його емоційно-вольової сфери і сенсорики.
Завдання:

  • Розвивати тактильну «чутливість» як основу розвитку «ручного» інтелекту дитини.
  • Формувати пізнавальні функції (сприйняття, увага, пам'ять, мислення).
  • Розвивати дрібну моторику рук, а також і мова; збагачувати та активізувати словник дітей.

Терміни і етапи реалізації проекту

 

Проект середньо - строковий.

Виконавці проекту та основних заходів

Діти середньої групи, їх батьки

Очікувані кінцеві результати реалізації проекту

Розвиток у дітей пізнавальної активності, творчих здібностей, комунікативних навичок.

Етапи проекту

1 етап - підготовчий (попередня робота дітьми, батьками).
2 етап - творчий (практична робота: бесіди, консультації, заняття.).
3 етап- заключний ( узагальнення результатів роботи).

Учасники проекту: діти дошкільного віку, вихователі, батьки вихованців.

Предмет досліджень: пісочниця, вода, набір мініатюрних предметів та іграшок.

Зміст проекту

 

 

План заходів

вересень

Консультація для батьків « Пісочна терапія у розвитку
дрібної моторики рук дітей дошкільного віку».
(ПриложениеN1)
Демонстрація колекції іграшок: « Казкові герої».
(ПриложениеN2)
Знайомство з правилами гри з піском.
(ПриложениеN3)

жовтень

Спостереження на прогулянці за піском: Гра «Чарівні секрети».
(ПриложениеN4)
Гра-заняття з піском: «у бабусі в гостях».
(ПриложениеN5)

листопад

 

Дидактичні ігри-вправи: «Візерунки на піску»
(ПриложениеN6)
Гра - вправа «Маленькі чарівники - ми створюємо світ»
(ПриложениеN7)
Консультація для батьків « Безпечні ігри дітей у пісочниці».
(ПриложениеN8)

Література

  • Аромштам,М. «Гри на вологому піску»/М. Аромштам./ /Дошкільна освіта: видавничого дому «Перое вересня».2006.N 12.С.6.

Дошкільна освіта - ігри - психологія - психотерапія - пісочна психотерапія - заняття

  • Бережна,Н.Ф. «Використання пісочниці корекції емоційно-вольової та соціальної сфер дітей раннього і молодшого дошкільного віку» /Н.Ф.Бережна./ /Дошкільна педагогіка.-2007.-N1.-С. 50-52

Дитяча психологія - дошкільнята - емоційно-вольова (корекція)- ігри з піском-пісочна терапія - заняття з піском - пізнавальні ігри - заняття

  • Бондарцева,С. М. «Будиночок розвитку можна будувати на піску» /С. Н. Бондарцева / / Педагогічний вісник.-2006.-N3.-С. 5.

Дитяча психологія - моторика рук (розвиток) - пісок (ігри)

  • Васильченко,Л. «Пісочна терапія як засіб розвитку діяльності дитини» /Л. Васильченко /Розвиток і корекція-2001.-вип.10.-С. 42-47.

Корекційні установи (8вид) - колір (сприйняття) - пісочна терапія - заняття (конспекти)

  • Грабенко,Т. М. «Ігри з піском, або пісочна терапія» /Т. М. Грабенко/ /Дошкільна педагогіка.-2004.N5.-С. 26-29

Дитяча психологія - психотерапія-пісочна терапія (організація) - гри з піском

  • Жителева,С. С. «Пісочна терапія» /С. С,Жителева/ /Дитина в дитячому саду.-2006.-N4.-С. 65-68

Психологія - дитяча психологія - дошкільне виховання - пісочна терапія - заняття

 

ПриложениеN1
«Пісочна терапія у розвитку дрібної
моторики рук дітей дошкільного віку»
Домагаючись позитивних зрушень у розвитку пізнавальної сфери та мовленнєвих функцій, не завжди вдається зменшити невротичні прояви у дітей: підвищену тривожність, занепокоєння при емоційних контактах, боязкість у нових ситуаціях, надмірну вразливість і емоційну лабільність, а також негативізм у взаєминах з близькими та однолітками. Ці особливості особистості можуть суттєво обмежувати можливості соціальної адаптації дитини в дитячому садку і школі, так і у дорослому житті. Для таких випадків при складанні програм комплексної корекції ми використовуємо ігровий метод пісочної терапії.
Принцип терапії піском був запропонований Карлом Густавом Юнгом, психотерапевтом, засновником аналітичної терапії. Гра з піском як методика консультування була вперше використана в роботі в 1929 році англійським педіатром М. Ловенфельд.
Пісочна терапія як метод психотерапії була розроблена швейцарським дитячим психотерапевтом Дорою Кальфф. Вона навчалася у Ловенфельд і доповнила техніку юнгіанським підходом і глибоким знанням східної філософії. Кальфф прагнула створити для своїх клієнтів вільний і захищений простір, де ті, граючи з пісочницею, почували себе вільно. Основну ідею пісочної терапії Кальфф сформулювала так: «Гра з піском представляє можливість дитині позбутися від психологічних травм з допомогою фантазій і відчуття зв'язку і контролю над своїми внутрішніми спонуканнями».
Сама структура піску складається з дрібних крупинок - символічно відображає автономність людини, втілює Життя у Всесвіті. Пісок пропускає воду, а також поглинає негативну психічну енергію. Взаємодія з піском очищає енергетику людини і стабілізує її емоційний стан. Ігри з піском позитивно впливають на емоційне самопочуття, і це робить його унікальним засобом для розвитку дитини.
На першому занятті знайомлять дитину з пісочницею, з правилами поведінки в «Чарівній пісочниці». «Тут можна все - будувати з піску, копати і сипати пісок, наливати воду. Тут можна тільки одне - кидати пісок на підлогу. Подивися! Це не простий пісок, це пустеля. А ти чарівник і можеш перетворити цю пустелю в чарівну країну, в якій тобі буде добре!» Давши інструкцію, дорослий може зайняти позицію активного глядача - відповідати на запитання дитини, співпереживати з ним розвиток сюжету. Важливо не направляти дії малюка в даний момент часу, а дати повну свободу його фантазії. Якщо дитина сором'язлива, тривожний, не довіряє дорослому краще всього сісти осторонь і спостерігати за ним непомітно. Це дає дитині стан спокою, впевненості в собі, захищеності і можливості побути самим собою.
Коли гра закінчена, попросити дитину розповісти або показати, що у нього вийшло. Якщо він відмовляється, не слід наполягати.
Можна просто сказати, що вам сподобалася пісочна картинка.
Вже на першому сеансі можна дізнатися дуже багато про дитину:

  • Стан дрібної моторики (спритно, впевнено бере дрібні іграшки або опускає їх, не може поставити одну деталь на іншу і т. п.)
  • Рівень пізнавального інтересу (розглядає набір іграшок, розпитує про незнайомих предметах, ділиться враженнями про вже знайомих іграшках і т. п.)
  • Рівень загальної обізнаності (як багато предметів з набору іграшок йому незнайомі)
  • Вміння узагальнювати за темами іграшки
  • Особистісні характеристики (темперамент, тривожність, впевненість у собі, агресивність, навички в спілкуванні з дорослими, загальне емоційний стан)
  • Рівень розвитку мовлення (звуковимова, граматична будова мовлення, лексику)
  • Рівень розвитку ігрової діяльності (іграшки просто накидані в пісочниці, присутній простий сюжет або розвиток сюжету)
  • Емоційний розвиток (як виражає свої емоції, їх адекватність ситуації, стійкість)
  • Стиль сімейних стосунків (діалоги між героями)
  • Рівень розвитку таких психічних процесів, як довільна і мимовільна пам'ять (пам'ятає, де стояли іграшки), сприйняття форми, кольору, розміру
  • Стійкість і розподіл уваги, працездатність
  • Уява (казковий сюжет, його розвиток, різноманітність героїв і т. п.)

Саме в пісочниці створюється додатковий акцент на тактильну чутливість, розвивається «мануальний інтелект» дитини.
Пісок володіє чудовою властивістю «Заземляти» негативну психічну енергію, то в процесі освітньої роботи відбувається і гармонізація психоемоційного стану дитини. Використання пісочниці дає комплексний освітньо - терапевтичний ефект.

ПриложениеN2
         Демонстрація колекції іграшок:
«Казкові герої»
Мета: познайомити дітей з колекцією іграшок для ігор і занять в пісочниці.
Розвиток тактильного сприйняття і зорової пам'яті.
Розвиток і розширення уявлень дитини про навколишній його світі живої і неживої природи.
Створити радісний настрій.
Обладнання: лопаточки (маленькі); совочки; сито; воронки; різноманітні формочки; мініатюрні іграшки (висота 5-7см) зображують тварин, рослин, людей, меблів, машинок; різні будівлі і споруди; непридатний матеріал (камінчики, черепашки, гілочки, палички, гудзики, соломинки для коктейлю, маленькі кульки і т. д.)
Хід: «Принцеса пісочного світу» хоче показати вам іграшки для гри з піском. Їх можна брати в руки, розглядати, грати з ними.

ПриложениеN3

          Знайомство з правилами гри з піском.
Доцільно познайомити дітей з правилами поведінки під час ігор: намагатися не висипати пісок з пісочниці: (воду не виливати); «Принцеса пісочного світу» зажурилась, тому що її подружки піщинки загубилися і не змогли повернутися додому в пісочницю. Вона просить вас:

  • Бережи малюк піщинки-не викидай їх з пісочниці, якщо випадково пісок висипався - покажи дорослому, він допоможе повернутися назад в пісочницю. Не можна викидати, підкидати пісок.
  • Піщинки дуже не люблять, коли їх беруть у рот або кидаються в інших дітей. Не можна брати пісок в рот.
  • «Принцеса пісочного світу» дуже любить, коли у дітей чисті руки і носики. Тому після гри з піском або водою - вимийте руки і покажіть чисті долоньки дзеркалу.

Завершуючи ігри в пісочниці, діти розбирають свої споруди, складають іграшки по місцях, розрівнюють пісок, кладуть руки на поверхню піску і вимовляють слова подяки:
                        В долоньки наші подивися-
Мудріше стали адже вони!
Спасибі, милий наш пісок -
Ти всім нам підрости допоміг!

ПриложениеN4
        Спостереження за піском на прогулянці.
Звернути увагу дітей на пісочницю. Чим відрізняється сухий пісок від мокрого?
Запропонувати дітям пройти по вологому піску. Де залишаються більш чіткі сліди? Можна скористатися «печатками». Що відбувається зі слідами, якщо сухий пісок?

         Гра на піску «Чарівні секрети»
Мета: навчати дітей відповідати на запитання вихователя повними відповідями.
Розвивати тактильні відчуття від зіткнення з сухим і мокрим піском.
Виховувати у дітей інтерес до розігрування ігрової ситуації.
Хід: приготувати різнокольорові камінці, штучні листя, фантики, шматки оргскла. Вихователь починає підбирати секретики, зариваючи їх в пісок, відшукувати, коментуючи свої дії. «Ось який гарний, блискучий камінчик! Подобається? Покладу в цю ямку і зарою. Ой! Де ж мій секретик? Допоможи мені його знайти!»

ПриложениеN5
                                                                             
                   Гра - заняття з піском
                      «У бабусі в гостях»
Мета:
1 Вчити дітей відповідати на запитання вихователя повними відповідями. 2 Активізувати в мовленні слова: «сиплеться», «сухий», «мокрий», «прилипає».
3 Розвивати зорове сприйняття, мислення, мовлення дітей.
4. Виховувати у дітей інтерес до розігрування ігрової ситуації.
Посібники:
Пісочниця з чистим, сухим піском. Іграшкові фігурки: півник, будиночок, паперові - сонечко і хмаринка, лійка з водою, кольорові камінці, рулі, вологі серветки для рук.
Хід заняття:
Мотивація: бабуся Мотря зустрічає дітей і показує двір - пісочницю, де живуть її тварини, бабуся звертає увагу дітей на те, що у дворі у неї пісок.
Вихователь запрошує дітей поїхати на машині в гості до бабусі Мотрони в село. Діти беруть кермо і зі словами «їдуть в село»:
                         «Машина, машина, куди йдеш?
Машина, машина, кого везеш?
Машина, машина, швидше їдь.
Машина, машина, ти нас покатай».
Ось і приїхали! (в цей час вихователь швидко одягає хустку і фартух, вона бере на себе роль бабусі Мотрони). Бабуся зустрічає дітей, вітається з ними, показує свій двір ( пісочницю), і звертає увагу дітей на те, що у дворі у неї пісок. Дітям пропонується помацати пісок і сказати, сухий або мокрий пісок, що сиплеться він або прилипає до рук.
Бабуся пропонує відгадати загадку:
«Вранці рано встає, ку-ку-ріку співає!». (півник)
З'являється півник, він поважно ходить по двору. Вихователь пропонує дітям показати пальчиками як півник ходить по двору:
«Петрику, Петрику, Півник! Петя, червоний гребінець.
На паркані сидить, ку-ку-ріку говорить».
Увага дітей звертається на те, що на сухому піску не залишається слідів. Півник ходить по двору, шукає зернятка, але ніяк не може знайти. Дітей просять допомогти Півнику знайти в піску зернятка ( діти закопують руки в пісок, шукають дрібні камінчики - зернятка, і складають у миску). Коли всі зернятка зібрали, вихователь пропонує дітям погодувати Півника, насипати зерняток ( діти імітують рухи, звуть ціп, ціп). Добре у бабусі в селі, тепло - сонечко пригріває! Раптом подув вітер, налетіла хмара і закрила сонечко, стало темно і закапав дощик «Кап-кап» ( вихователь поливає з лійки пісок). Злякався Півник і втік.
Физминутка
Перша крапля впала - кап! Зверху пальцем показати траєкторію
І друга побігла - кап! її руху і простежити поглядом
Ми подивилися на небо, дивляться вгору
Крапельки кап - кап заспівали,
Намочили особи, ми їх витирали. Витирають обличчя руками
Туфлі подивіться - стали мокрими. Дивлячись вниз
Плечима дружно поведемо рухи плечима
І все крапельки залишимо.
Від дощу утечемо, присідають, руки над головою
Під кусточком посидимо.
Дощик покапал і пройшов. Знову виглянуло сонечко. Вихователь звертає увагу дітей на пісок у дворі: був сухим, став мокрим. Пропонує помацати пісок руками: пісок не сиплеться, а прилипає до рук, тому що він мокрий. Вийшла баба у двір, подивилася, де Півник? А у дворі сиро. Як же бабусю пройти до будиночка, де сидить Півник? Дітям пропонується викласти з камінчиків доріжку до будиночка ( діти викладають доріжку).
Вихователь пропонує протерти руки вологими серветками.
Діти прощаються з бабою і півником. Потім підводить підсумок, каже що хлопці молодці, добре грали, запитує як грали, що робили ( шукали зернятка для Півника, будували доріжку до будинку). Діти беруть рулі і з тими ж словами їдуть в дитячий сад.

                                                                                                         
ПриложениеN6
         Дидактичні ігри - вправи
                      Вправа «Візерунки на піску»
Мета: закріплення знань про сенсорні еталони, встановлення закономірностей.
Хід:
Дорослий пальцем, ребром долоні, пензлем у верхній частині пісочниці малює різні геометричні фігури, прості/ складні візерунки ( прямі і хвилясті доріжки, парканчики і драбинки). Дитина повинна намалювати такий же візерунок внизу на піску.
Ті ж візерунки на піску виготовляються шляхом викладання в заданій послідовності предметів (камінців, жолудів, ґудзиків тощо).
«Принцеса пісочного світу»: «Сьогодні ми з тобою будемо прикрашати наш пісочний будинок. Подивися, які візерунки на піску можна намалювати. Намалюй як я... Придумай свій візерунок, малюнок.


ПриложениеN7

                                   Гра - вправа
               «Ми чарівники - ми створюємо світ»
 Мета: розвиток і розширення уявлень дитини про навколишній його світі живої і неживої природи, про рукотворному світі людини.
Хід:
Дорослий показує способи побудови в пісочниці різноманітних живих і неживих спільнот - це місто, село, ліс, озеро, острів і т. д., а потім в ігровій формі спонукає дитину будувати самостійно і по інструкції різноманітні природні та рукотворні співтовариства.
«Принцеса пісочного світу»: «Сьогодні ти перетворюєшся на чарівника, але навіть чари не відбувається просто так. Зараз «Принцеса» начаклує ліс, вона вимовить магічні слова «Ялинки, берізки, боровики». Ти повинен закрити очі і почекати трошки, тільки без дозволу очі не відкривай ( у цей час вихователь засаджує пісок іграшковими деревами, квітами, грибами). Відкрий очі і подивися, як красиво, цікаво у неї вийшло! У «Принцеси» є чудові помічники - пальці (дорослий стискає-розтискає пальці, ходить ними по піску, викопує ямки, дитина робить те ж). Попроси свої пальчики допомогти тобі в чаклунстві. А тепер скажи ті ж слова, що і «Принцеса», і наколдуй інший ліс».
Якщо дитина неправильно відтворив «чарівні слова», частина іграшок дорослий ховає, знову повторює слова. Після «посадки лісу» вихователь може вводити для запам'ятовування дитині ще декілька додаткових слів, пов'язаних з сюжетом, наприклад назву дерев, квітки, гриба (нових слів - не більше 3-4).

ПриложениеN8
                      Консультація для батьків
                        Безпечні ігри в пісочниці
Незважаючи на те, що світ сучасних іграшок просто вражає, ігри в пісочниці не застаріли. Пісочниця також як і раніше - улюблене місце малюків. Чіпаючи ручками піщинки, дитина розвиває дрібну моторику, а з'ясовуючи шляхом, яка кількість піску потрібно покласти у формочки, розвиває окомір. Розвиваються творчі здібності дитини, її уяву. Коли малюк будує пісочні замки , він розвиває уяву, вигадує, фантазує, створює свій власний світ.
Ігри в пісочниці повинні бути безпечними.
В місті знайти пісочницю з чистим піском проблематично. Найбезпечнішою пісочницею можна назвати ту, яка знаходиться у вас на дачі, за станом якої ви можете простежити. Щоб пісок не потрапляв в очі і не пиліл, щоб не розсипався при будівництві замків і випіканні пиріжків, змочуйте його. Якщо вночі з вашої пісочниці можуть пройти тварини - накривайте пісочницю целофаном .
Ігри в пісочниці немислимі без спеціальних наборів, так само дитині можна запропонувати різні мініатюрні іграшки (машинки, лялечки, тварин, викидний матеріал).
У віці від одного до трьох років малюк обожнює чіпати пісок совком, лопаткою і, звичайно ж, руками. Йому доставляє задоволення вставляти пісок палички, листочки, камінчики, гілочки. Дитина любить топтати пісок і розкидати. Ви - мама і тато, бабусі й дідусі, будете показувати приклад, а маля буде дивитися, як ви це робите, і незабаром захоче повторити. А поки найцікавіше заняття для дитини - головоломка зроблені кимось паски. Не варто на нього сердитися з-за цього! Подумайте, для малюка це дійсно цікаво - спочатку нічого не було, потім з'явилося, а потім раптом знову зникло... розкажіть і покажіть малюкові, який мокрий пісок, а який сухий. Поясніть, що з мокрого піску паска «випікається», а з сухого - ні, він розсиплеться. Коли дитина стане старшою, потрібно показати йому, як ліпити парканчики по колу. Можна показати , як з паличок і дощечок можна будувати мости. На піску можна малювати паличкою або пальчиком.
Діти обожнюють грати з піском і водою одночасно. Зробіть із піску пагорб або замок на пагорбі, а навколо нього вирийте рів і напустите туди води. Ще цікавіше, якщо ви зробите відкидний міст з невеликої дощечки і пари шматочків мотузки.
Перші контакти дітей один з одним відбуваються в пісочниці. І ми, дорослі, можемо допомогти їм у цьому - використовуючи ігри.

 
Матеріали, розміщені на сайті, надіслані користувачами, взяті з відкритих джерел і представлені на сайті для ознайомлення. Всі авторські права на матеріали належать їх законним авторам. Використання матеріалів дозволено тільки з письмового дозволу адміністрації сайту.
При копіюванні матеріалів пряме посилання на сайт обов'язкове